Csereüveg-retro: kifizetjük vagy visszavisszük a befőttesüveget

Hulladék-újrahasznosítás címén 2 lejt kérne a minisztérium az üvegért

Csereüveg-retro: kifizetjük vagy  visszavisszük a befőttesüveget
Zöldborsót főzünk, nem konzervből, az zavaros, nem fagyasztottból, ki tudja, hányszor fagyasztották újra, üvegben vesszük, 4 lejből megvan, plusz egy kis tej, s kész a meleg vacsora – útban hazafelé beugrunk a boltba, olcsón és gyorsan megússzuk a másfél műszak után! Ennek így rövidesen vége: még legalább 2 lejt – nagyobb családok esetén 4-et – hozzászámolhatunk a végösszeghez. Szelektív hulladékgyűjtés címén a Környezetvédelmi Minisztérium törvénymódosítással készül a lakosság és az érintett gazdasági szereplők hatásköré­ben megoldani az üveg, papír, fém és műanyag újrahasznosítását. A lakosság talán a zsebére a legérzékenyebb, így ez az állam egyik legkézenfekvőbb törvény-végrehajtási eszköze: minden üvegre 2 lej garanciát kell majd fizetni vásárláskor vagy csereüveget szállítani. A tervezet február közepéig van közvitán, az alkalmazási eljárás kidolgozását követően féléven belül életbe lép, nagyjából jövőtől esedékes a csereüvegbiznisz.

 

Aligha véletlen egybeesés a Környezetvédelmi Minisztérium 2 lejes „üvegtervezete” és a zöldségből-gyümölcsből készült élelmiszeripari termékek gyártóinak agrárminisztériumi panaszkodása. Az ilyen élelmiszeripari gyártókat összefogó szervezet képviselői szerint több feldolgozó üzem bezárását okozta a 2015-ben bevezetett éves „üvegadó”, amely a csomagolásra kilónként 2 lej kifizetésére kötelezte a feldolgozókat. A témához a környezetvédelmi tárca szakemberei is hozzászóltak, majd a képviselők Petre Daea miniszterrel megegyeztek, hogy a gyártók a lehető legrövidebb időn belül megteszik a helyzetük rendezését szolgáló írásbeli javaslataikat – vélhetően az éppen közvitára bocsátott hulladékkezelési tervezethez kapcsolódóan.
Talán kicsit borsos a Környezetvédelmi Minisztérium tervezetében előirányzott egységes 2 lej, főleg ha azt nézzük, hogy a (Kolozsváron pl. a Vivo bevásárlóközpont parkolójában elhelyezett) Sigurec-féle okos hulladékgyűjtő állomásoknál egy üvegért 1 bani jár, és az sem készpénzben, hanem egy adott üzletláncban beváltható kedvezményes vásárlási kupon formájában. Az egyszerű halandónak ugyanakkor drágábban „mérnék” majd az üveget, mint az üzemeknek, hiszen a boltban minden egyes üvegből készült csomagolásért 2 lej felárat kell majd kifizetnünk, míg az élelmiszergyártók egy egész kilónyi üvegért fizettek ennyi pénzt. Megmértük: egy kiló üvegbe nagyjából három darab zöldborsós (820 ml-es) vagy szinte 5 darab lekvárosüveg (420 ml-es) vagy …3 darab sörösüveg (500 ml) fér bele. A boltokban viszont legalább nem kell majd baniznunk: vagy kifizetjük a plusz 2 lejt, és vihetjük is a savanyú uborkát, vagy előre kigondoljuk, mit szeretnénk vásárolni, és már otthonról induláskor eleve odapakoljuk a sörösüveget, befőttesüveget, céklás csereüveget. Mert legalább a törvénymódosító kezdeményezés a cserét is engedélyezni látszik: „Az újrahasznosítható csomagolóanyagokba csomagolt termékeket forgalmazó gazdasági szereplők kötelesek átvenni a cserébe hozott újrahasznosítható csomagolást vagy a vásárló kérésére megtéríteni a garancia értékét.” (13. cikkely)

 

Prémium tartalom

Ha érdekli a teljes történet, legyen prémium tag vagy ha már az, jelentkezzen be!