Menny vagy Pokol?

Menny vagy Pokol?
Sergio Canavero olasz orvos azt tervezi, hogy fejátültetést hajt végre. Emberen. Programját „Heaven”-re keresztelte, ami magyarul Mennyet jelent. Ha programja sikerrel jár, a teljesítmény immár megkoronázhatná a szervátültetések világraszóló korszakát. Canavero ötlete korántsem egyedülálló.

Ha Thomas Mann hindu mítoszra alapozott világhírű kisregényétől, Az elcserélt fejektől eltekintünk is, mely a művészet sajátos eszközeivel a kérdéskör szinte minden problematikus aspektusát felvillantja, a dilemmákat – bár más aspektusokból – már a kortárs filozófia is felismeri.

A mitikus történet a tudomány mai állása szerint – legalábbis látszatra – szaktudományos lehetőség gyanánt körvonalazódik. Canavero programját – melyet a Spektrum című német tudományos publikáció egyik decemberi száma ismertet – számos állatkísérlet is megelőzte. Az első fejátültetést Charles Guthrie és Alexis Carell már 1908-ban végrehajtotta.  Egy kutyafejet operáltak át egy fajtestvérére. Az „új” állat vérkeringése normális volt, bizonyos reflexek is működtek. Néhány óra múlva azonban az újjá varázsolt lény állapota romlani kezdett, végül kénytelenek voltak elaltatni.

Az első valóban komoly fejátültetést Robert White végezte el rézusmajmokon 1970-ben. A kicserélt fejű majom egy hétig élt. Evett, tekintetével követte a mozgásokat. Végül mégis elpusztult, immunrendszere ugyanis nem volt képes elfogadni az új fejet. A majom szerfelett zavarba ejtő viselkedése azonban White-ot arra késztette, hogy felhagyjon a kísérletezéssel.

Prémium tartalom

Ha érdekli a teljes történet, legyen prémium tag vagy ha már az, jelentkezzen be!

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Máskép(p)
Amerikai elnökök elleni agresszióból kijutott alaposan az Egyesült Államok történelme során: Trump a hetedik a sorban; az ország fennállásától számolt 248 év alatt elkövetett 8 (Henry Ford életére 1975 szeptemberében kétszer is rátörtek) támadás 31 éves átlagot ad ki. Magyarán, egy elméletileg átlagolt séma szerint egyetlen emberöltőnyi időszakra két Fehér Ház elleni fegyveres cselekedet jutna. A glóbuszon bizonyára vannak vidékek jócskán, ahol az ilyen jellegű statisztika komorabb következtetéseket eredményez, de az előbb vázolt adathalmaz is elgondolkodtató frekvenciájára utal a politikai indíttatású erőszaknak.
Máskép(p)
Pár hét leforgása alatt immár a második politikai vezetőellen követnek el merényletkísérletet. Robert Fico szlovák miniszterelnök után Donald Trump amerikai republikánus elnökjelöltön volt a sor. Vajon ki következhet? – fogalmazódhat meg sokakban a kérdés, noha a két említett támadás között nincs semmilyen közvetlen összefüggés.
Máskép(p)