Huszadik századi történelem fametszeten

Vákár István, Ferenczy Miklós és Iacob Attila is felszólalt a tárlatmegnyitón FOTÓ: FACEBOOK
„Tiszta környezetben dolgozni, egy kicsit embertársainkra is gondolni – hiszen nekik szánjuk munkáinkat –, ez lenne a művész igazi boldogsága” – ezzel a Gy. Szabó Béla gondolattal nyitotta meg a Szintézis 120 című kiállítást szerdán Ferenczy Miklós nyugalmazott református lelkipásztor. 2025 emlékév, ugyanis idén van Gy. Szabó Béla születésének 120. és halálának 40. évfordulója. A nagyszabású emlékkiállításnak a kolozsvári Művészeti Múzeum ad otthont.

A kiállított munkák között pasztellképek, olajfestmények, szénrajzok és fametszetek egyaránt megtalálhatóak. A tárlat végigvezeti a látogatót Gy. Szabó munkásságának különböző korszakain. Az első terembe az olajképek kerültek, ahogy befele haladunk, úgy sorakoznak a szénrajzok és fametszetek, aztán pasztellképek, a legbelső termekben pedig portrék láthatók a 20. századi Erdély jelentős alakjairól. Ferenczy Miklós, a Gy. Szabó hagyaték gondozója kiemelte: igyekezett úgy összeválogatni a képeket, hogy kevésbé ismert vagy ismeretlen munkák kerüljenek a közönség elé. Ferenczy számára a hagyatéknak és Gy. Szabó munkásságának személyes vetülete is van. A nyugalmazott lelkipásztor nagynénje a szintén festőművész Ferenczy Júlia volt, akivel Gy. Szabó Béla szakmai kapcsolatot és barátságot is ápolt.

A kiállítás másik kurátora, Iakob Attila muzeológus más szempontból közelítette meg a tárlatot. Elmondta, Gy. Szabó Béla munkásságának három dimenziója van: kurátori, művészeti és történelmi. Talán az utóbbi a legfontosabb a kurátor szerint, ugyanis a kiállított munkák a látogató elé tárják a 20. század történelmét. Ha az ember végignézi a tárlatot, felér egy jó hosszú és terjedelmes történelem órával. A művészeti dimenzió is hasonlóképpen érzékelhető. Iakob Attila szerint Gy. Szabó 1985-ig minden stílusváltáson és próbálkozáson túl volt, a kiállított munkákból azonban kiviláglik, hogy a fametszés az, amiben a legjobban ki tud teljesedni. A művész számos országban megfordult élete során Bulgáriától Mexikóig. Egyedi perspektíváját a világban való jártasságának és a kulturális interakcióknak tulajdonítják.

A tárlatmegnyitón Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke is felszólalt. Köszönetet mondott Ferenczy Miklósnak, amiért megőrzi és a közönség elé tárja a művész hagyatékát. Kiemelte, fontos, hogy a történelmünkről és erdélyiségünkről ilyen formán is információhoz jussunk, és Gy. Szabó munkái által új megközelítésben lássuk a múlt századot.

A Szintézis 120 című tárlat augusztus 10-ig látogatható a kolozsvári Művészeti Múzeumban.