Mégis mitől lett volna? A PNL-nek sem a szociáldemokratákkal, sem az USR-vel nem sikerült kiegyeznie az elmúlt napokban a kisebbségi kormány támogatását illetően. Ha minden igaz, a liberálisok nem is nagyon törekedtek kompromisszumra – Ciucănak állítólag nem volt mandátuma erre. Mintha tényleg arra számítottak volna, hogy a PSD és/vagy az USR annyira beijed a lehetőségtől, hogy Iohannis feloszlatja a parlamentet és előrehozott választások következnek, hogy ellenszolgáltatás nélkül megszavazzák a PNL kormányát másodjára.
A kisebbségi kabinet-forgatókönyv akkor kelt életre, mihelyt az USR kilépett a koalícióból, a liberálisok pedig összekacsintottak a szociáldemokratákkal. Az elképzelés az volt, hogy a PSD biztosítja a parlamenti támogatást, ezért cserébe benyújtja a számlát, a PNL és az RMDSZ pedig elnavigálja valahogy az országot egy darabig. De legalább tavaszig. Aztán majd meglátják… Az USR pedig maradjon csak szépen ellenzékben. AUR-os barátaikkal együtt.
A parlament feloszlatásának lehetősége mindig is blöff volt. Az előrehozott választások kiírásának veszélye igazából soha nem állt fenn. Egyrészt azért, mert a parlamenti képviselő biztosan nem fogja önként megszavazni saját megkínlódott mandátumának megkurtítását. Másrészt pedig azért, mert az előrehozott választások épp a liberálisoknak lenne a legkedvezőtlenebb. Ami viszont áthúzni látszik a PNL eredeti számításait, az elsősorban a PSD hozzáállása. A szociáldemokraták stratégiája az volt, hogy ellenzékben kivárják, amíg a liberálisok rámennek a kormányzásra. A nagyobbik kormánypártnak a népszerűsége már így is szabadesésben, az egészségügyi, gazdasági és politikai válság keményebb társaságokat is padlóra vitt már, nemhogy a PNL-t. További nehéz, kormányt próbáló hónapok következnek, a romániai járványhelyzet humanitárius katasztrófa besorolást kapott, amit a „politikai katasztrófa” csak még inkább nehezít. Elméletileg nincs tehát az az épeszű ellenzéki párt, aki ilyenkor kormányra kívánkozna. A PSD azonban most mégis elérkezettnek látja az időt, aminek két magyarázata lehet. Egyrészt lehet, hogy úgy értékelik: a PNL végképp padlón és a 2024-es választásokig magához sem tér. A másik ok talán a zsigeri ösztön: mindenhol jó, ellenzékben is, de a legjobb mégiscsak kormányon!
Szintén nem kedvez a kisebbségi kormány-szcenáriónak a liberális berkekben továbbra is tartó belharc. Ludovic Orban volt pártelnök sértődötten kilépett a PNL-ből, őt pedig további tizennégy parlamenti képviselő követte. (Ez durván a liberális honatyák 11 százaléka.) Sajtóértesülések szerint bár Orban és hívei távoztak, Florin Cîțu mégsem érzi úgy, hogy uralná pártját. Most a rivális a miniszterelnöknek jelölt Ciucă tábornok. Elemzők szerint Cîțunak egy gyenge Ciucă az érdeke, aki alkalom adtán nem nő a fejére. A miniszterelnök-jelöltet állítólag ezért nem hatalmazta fel Cîțu az USR-vel, illetve a PSD-vel való érdembeni tanácskozásra, mert a végén még sikerült volna neki stabil kormányt létrehozni. És el is vezetgetni az országot. Mégpedig Cîțutól függetlenül. Erre háborodtak fel most a korábbi Cîțu-pártiak közül sokan, köztük a szatmári liberálisok, a kolozsvári Emil Boc, az aradi Gheorghe Falcă, a suceavai Gheorghe Flutur és mások. Valamennyien azt javasolják: a PNL kezdjen végre komoly tárgyalásokat az USR-vel a koalíció visszaállítására. Visszautasítás esetén pedig – mert hát az USR is mérlegel, hogy kormányon vagy ellenzékben ajánlatos túlélni a válságot - pedig a PSD-vel.
Bárhogy is alakul, annyi bizonyos: mind az USR, mind pedig a PSD alaposan felsrófolja majd az árat a támogatásért cserébe. További két szcenárió körvonalazódik: ha az USR úgy dönt, adottak a feltételek a koalícióba való visszatérésre, az még mindig nem elég egy stabil kormánytöbbséghez, Orban liberálisaival is ki kell egyezni. Visszaáll úgymond a koalíció, de a kormányválság alatt generálódott, és azóta csak fokozódó feszültségek miatt nehéz, akadályokkal teli együttműködés várható. Amennyiben a PNL a kétszer nagyobb PSD-vel egyezik ki – csendestársnak megtartva az RMDSZ-t – a liberálisoknak annyi. Egyrészt teljesen lenullázzák maradék hitelüket, hiszen a választásokat azzal az ígérettel nyerték meg, hogy megszabadítják az országot a szociáldemokratáktól, most meg épp visszahozzák őket. Másrészt meg őket nullázza le az egyre nagyobb étvágyú PSD. Megérjük, hogy hamarosan a PNL lesz az, aki a kormányból való kilépést fontolgatja. A saját kormányából…
Képünk illusztráció