Kormányalakítási forgatókönyvek: összezárhatnak a nyugatbarát pártok

A parlamenti választási eredmények várhatóan arra késztetik a hagyományos pártokat, hogy széles körű, antiszuverenista koalíciót alakítsanak, a törvényhozásba bekerült szélsőjobboldali erők ellenében. A Digi 24 hírportál elemzése szerint most mindenféle forgatókönyv terítéken van, és a pártoknak, amelyek az elmúlt négy évben folyamatosan támadták egymást, olyan döntést kell hozniuk, amely felülkerekedik bármiféle büszkeségen.

ÖSSZEFOGLALÓ

A parlamenti választások eredményei alapján a kormányt alakító többség több módon is összeállhat a törvényhozásban – mutat rá a Digi24. Egyrészt összezárhatnak a magukat demokrácia- és uniópártinak, nyugatbarátnak valló pártok. Kialakulhatna egy olyan szövetség, amely a Nemzeti Liberális Pártból (PNL), a Szociáldemokrata Pártból (PSD), a Mentsétek meg Romániát Szövetségből (USR) és az RMDSZ-ből tevődne össze. Ezeknek a pártoknak együttvéve több mint 50 százalékos a parlamenti jelenlétük, tehát egy ilyen kormánykoalíció stabil többséggel rendelkezne. 

„Ez olyan képlet, amiről talán soha nem gondoltuk volna, hogy valaha is fontolóra vehető, de a jelenlegi helyzetben a pártok vezetőinek túl kell lépniük a személyeskedéseken és az egón” – emeli ki az elemzés. A legtöbb szavazatot kapott PSD, a parlamenti választások győztese kulcsszerepet játszhatna ezekben a tárgyalásokban, de még nem jelentette be, hogyan pozícionálja magát. A PSD vezetőinek többsége már korábban kijelentette, hogy a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR), semmiképpen nem ülnek le tárgyalni, de vannak olyan hangok is, mint például Mihai Tudose, volt miniszterelnök, a PSD országos tanácsának elnöke, aki nem zárta ki ezt a lehetőséget sem.

Másfelől, fennáll a lehetősége annak, hogy az AUR, a Diana Soşoacă SOS pártja és a legionárius eszmékkel szimpatizáló elnökjelöltet, Călin Georgescut támogató párt, a Fiatal Emberek Pártja (POT) kormányra kerülhet. Ezek a pártok együtt bő harminc százalékos parlamenti súllyal rendelkeznek, tehát szövetségük nyomán nem lenne stabil kormány. De Diana Şoşoacă a kisebbségi kormányzási lehetőséget sem zárta ki. Mindezeket a forgatókönyveket az elkövetkező időszakban megvitatják, de egy darab még hiányzik a kirakós játékból: az államfő álláspontja, hiszen ő kéri majd fel a miniszterelnököt kormányalakításra. A pártok kétségkívül mérlegelik lehetőségeiket, s tárgyalásokat folytatnak majd, de meg kell várni az elnökválasztás második fordulójának eredményét is.

Ciolacu: a PSD nem lép az AUR-ral koalícióra

Marcel Ciolacu kormányfő hétfő este megerősítette: pártja nem fog koalícióra lépni az AUR-ral.Ciolacu emlékeztetett: korábban már kizárta az AUR-ral való szövetség lehetőségét. Hozzátette, egyik újságírónőnek ezt írásba is adta.

Ciolacu találkozott Lasconival

Ami viszont az USR-t illeti, Ciolacu arról számolt be Facebook-oldalán, hogy kedden találkozott Elena Lasconival, az elnökválasztás második fordulójába bejutott államfőjelölttel, akivel az Európa-barát parlamenti többségről és a kormányalakítási lehetőségekről tárgyalt.

Bejegyzése szerint a kormányfő találkozni készül azoknak a további pártoknak a vezetőivel is, akik már bejelentették, hogy részt kívánnak venni egy olyan koalícióban, amelyik folytatná Románia uniós forrásokból történő fejlesztését.

Ciolacu lényegesnek nevezte, hogy Románia megőrizze a jelenlegi euroatlanti pályáját. Szerinte erre szavaztak vasárnap a választók is, akik azt is szeretnék, hogy a politikusok határozottabban védjék a hagyományos értékeket, a nemzeti identitást és a hitet. Közölte, hogy ehhez kívánja tartani magát, és ezt elmondta Lasconinak, és elmondja majd mindenkinek.

PSD: Európa-barát párt is maradjon ellenzékben

Ha a PSD úgy dönt, hogy részt vesz a kormányzásban, az lesz a természetes, hogy Marcel Ciolacu legyen a párt miniszterelnök-jelöltje - jelentette ki kedden az alakulat sajtószóvivője. Lucian Romaşcanu hangsúlyozta, ez csak személyes véleménye, a döntést a párt vezetőtestülete hozza meg jövő hétfői ülésén.

Arra a kérdésre, hogy elképzelhetőnek tart-e egy olyan koalíciót, amelyben a PSD-hez és a PNL-hez az USR és az RMDSZ is csatlakozna, a szóvivő azt válaszolta: ebben az esetben az ellenzéket teljes egészében a "szuverenista tömb" alkotná, ami szerinte nem lenne egészséges a romániai demokrácia számára. "Vélhetően valamelyik Európa-barát alakulatnak fel kell vállalnia az ellenzéki párt szerepét" - tette hozzá.

Arra a felvetésre, hogy a PSD is felvállalhatná ezt a szerepet, Romaşcanu kijelentette, szerinte nehéz lenne a szociáldemokraták nélkül kormányt alakítani, de minden lehetőség nyitott még. Azt viszont kevésbé tartja valószínűnek, hogy a jövendőbeli kormányt egymást felváltva vezesse Marcel Ciolacu és Ilie Bolojan. "Volt erre egy kísérlet, ami működött is, de nem végig, mert egyes kollégák úgy gondolták, hogy jobb lenne stratágiát váltani" - fogalmazott a szóvivő.

Párbeszédet akar a PNL

Ilie Bolojan, a PNL ideiglenes elnöke kedden bejelentette, hogy pártja egyértelműen Elena Lasconit támogatja az elnökválasztás második fordulójában. Ugyanakkor, mint kiemelte, a PNL a parlamentbe bejutott „demokratikus erők” koalícióra lépését szorgalmazza. Azt mondta, pártja párbeszédet kezdeményez a PSD-vel, az USR-vel, az RMDSZ-szel és a nemzeti kisebbségekkel, hogy parlamenti többséget hozzanak létre Románia jövőbeli kormányának kialakításához.

„A stabil kormányzás és Románia modernizálása érdekében a PNL támogatni fogja a koalíció megalakulását, részt vesz a demokratikus pártokkal folytatott tárgyalásokon a kormánytöbbség biztosítása érdekében” – közölte a liberális politikus.

Kelemen: jó eséllyel kormányra kerülhet az RMDSZ

Az RMDSZ arra számít, hogy a PSD-vel és PNL-vel együtt kormányzati többségük lehet a parlamentben, de a nagykoalíció lehetőségét sem zárja ki – erről Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke beszélt kedden a Kossuth rádióban. A politikus szerint fontos, hogy legyen befolyásuk, mert nagyon megerősödtek a magyarellenes pártok. 

Meglátása szerint van esély arra, hogy egy nagykoalícióban mindenki benne legyen, kivéve az AUR-t, az SOS-t és a POT-ot. „Ők azok, akik ugyanabból a törzsből nőttek ki, és magyarellenesek, amint azt már ezerszer bebizonyították” – hangsúlyozta.

Hozzátette: a kormányalakítási tárgyalások csak a december 8-i elnökválasztás után kerülhetnek célegyenesbe.

Kiemelte: olyan parlamenti többségre van szükség, amely garantálja a stabilitást és a gazdasági növekedést, s ez az RMDSZ nélkül „nem nagyon fog menni.” Előállhat ugyanakkor olyan helyzet is, hogy nem teljesülnek a feltételek, nem tudnak kormányra kerülni, ami egyúttal azt jelentené, hogy az RMDSZ-nek nem lesz befolyása a kormányzásra.