Szilveszter az otthon melegétől négycsillagos kényeztetésig

Borsos árak, visszatérő utazási kedv, óvatos költekezés

Szilveszter az otthon melegétől négycsillagos kényeztetésig
Keresettek a hazai kastélyszállók és panziók, de szinte telt ház van a brassópolyánai négycsillagos szállókban is szilveszterre. A koronavírus-járvány alaposan átalakította vakációs szokásainkat: több mint másfél évvel a járvány kitörése után kissé visszatért az utazási kedv, és tartja magát a belföldi úti célok iránti érdeklődés, bár a turizmus aktuális piaci helyzete még mindig távol áll a 2019-es „régi szép időktől” – ahogy Bánffy Béla turisztikai irodavezető fogalmaz. Az egyhetes dubaji utazás árával vetekedő brassópolyánai szilveszteri ajánlatnál olcsóbban várhatjuk az új esztendőt a zabolai Mikes-kastélyban vagy az olaszteleki Dániel-kastélyban, ahol a hagyományos vacsorák mellett még termálfürdő is benne foglaltatik az árban. Mindezekért azonban többet kell fizetni, mint két évvel ezelőtt, a lakosság pedig óvatosan költekezik, százból csak 3-4-en üdülnének karácsonykor, a legtöbben otthon maradnának.

Egyhetes négycsillagos dubaji vakáció árából három napot tölthetünk brassópolyánai luxuslakosztályban – mindkét esetben szilveszterkor. A booking.com szerint a polyánai árak akár a 12 ezer lejt is elérhetik a december 30. – január 1. időszakra. A szoba árát nem érinti a személyek száma, ugyanennyit fizetünk, akár elfoglaljuk mind a két king-size ágyat, de akkor is, ha csupán egyedül vennénk igénybe a terasszal rendelkező szobát, amelyhez reggeli is jár. Brassópolyánán ebben az időszakban 5000-6000 lejért is találni kétágyas szobát reggelivel, de ennyi pénzből 3-4 csillagos szállodát is vásárolhatunk és egy hetet is eltölthetünk egzotikus turistaparadicsomokban. Az egyhetes dubaji vakáció december 30-i indulással mintegy 1600 eurót kóstál. Mindezek ellenére Brassópolyánán nyolc négycsillagos szálláshelyen telt ház van, már alig találni szabad szobákat. Az árak tartalmazzák a szilveszteri mulatság költségeit is, ami szállodától függően akár élő koncertet is jelenthet, ünnepi vacsorát, gyógy- és termálfürdőt stb.

Többet utaznak, de ezalatt is dolgoznak a távmunkások

Nem várt hatással járt a munkaerőpiaci rugalmasság fenntartása és a lakosság átoltottsági arányának globális alakulása: mivel „otthonról” bárhonnan lehet dolgozni, és az oltás valamelyest fokozta a biztonságérzetet, ezért az utóbbi időben megnőtt az utazási kedv, ezzel együtt 2021 második felében 50%-kal nőtt a repülővel utazó és célállomásukon szállodában megszálló turisták száma 2020 azonos időszakához képest. A Deloitte tanulmánya szerint azok, akik távmunkában dolgoznak, hajlamosabbak hosszabb utazásokat tenni és a 2019-es költségvetésüknél többet áldozni szabadságukra, mint azok, akik utazáskor teljesen mellőzni akarják munkahelyi teendőiket. Akik szabadságuk alatt dolgozni is terveznek, azoknak háromnegyede legkevesebb egy nappal meghosszabbítja utazását.

A kutatásban megkérdezettek közel 60%-a nem tervez többet szánni utazásra, mint két évvel ezelőtt, ám 21%-a jelentősen többet költene. Az alanyok zöme értékeli a járvány terjedésének megakadályozása céljából elrendelt hatósági óvintézkedéseket, 64%-uk inkább hajlandó repülővel utazni, ha megkövetelik a maszk viselését, 58%-a pedig akkor, ha kérik az oltási igazolvány felmutatását.

Kezd visszatérni az utazási kedv

Az átoltottsági arány növekedésével és a gazdaság felélénkülésével párhuzamosan Európa-szerte visszatért az utazási kedv. Az Eurostat adatai szerint Európában több mint 20%-kal nőtt a nyáron a turisztikai egységek lefoglaltsága tavalyhoz képest, ezt az európai gazdaság iránti bizalmi mutatók növekedésével magyarázzák. Az említett időszakban Romániában több mint 50%-os növekedést tapasztaltak. Az európaiak 65%-a egyetért azzal, hogy a digitális Covid-igazolvány az unión belüli szabad utazás legbiztonságosabb eszközét jelenti a járvány idején – derül ki a legfrissebb adatokból.

Hagyományos fogások, helyenként a kastély borával (Fotó: Facebook/Zabola Estate)

Azok, akik nem utaznak, elsősorban a járvány, valamint pénzügyi aggályok miatt nem teszik. A szabadságterveket a gyermekek oltottsági helyzete is befolyásolja – az 55 évesnél fiatalabbak 10%-a emiatt mond le az utazásról –, de minden hetedik személy elkerülné a szálláshelyeket. Az utazási kedvet jelentősen befolyásolja az életkor is: az 55 évesnél idősebbek óvatosabbak, kevesebbet utaznak, s ha mégis megteszik, rövidebbre fogják.

Karácsonykor a hazai lakosság inkább otthon ünnepel

Második karácsonyára készül járványhelyzetben a romániai lakosság; a legtöbben otthon tervezik tölteni az ünnepeket, csökkentett költségvetéssel – derül ki a CEC Bank által készített felmérésből.

A bank közleménye szerint a romániaiak 92 százaléka otthon, családi körben tölti az ünnepeket, és csupán 3,5 százalékuk készül üdülni, 4,6 százalék legfeljebb a városba tervez kimenni. Bár inkább a szilveszteri ajánlatokból van több, azért karácsonyival is előrukkoltak a vendégfogadók. A torockószentgyörgyi Székelykő kúria például a szentestétől karácsony harmadnapjáig terjedő időszakra fejenként közel 1500 lejért (gyerekeknek kedvezménnyel) kínál egy csomagot: december 24-én a helyi hagyományoknak megfelelő fogadást ígérnek hagyományos ételekkel, kántálással, közös karácsonyfa-díszítéssel; karácsony első napján szekeres vagy szános séta lesz, este somodi kalács, tábortűz és élő szaxofonkoncert; december 26-án szabadtéri közös gulyásfőzés.

A hazai lakosság a karácsonyi kiadásokra – beleértve az ajándékokat és az ünnepi ebédet – átlagban 1017 lejt szán. A megkérdezettek 29%-a 500 lejnél kevesebbet fog költeni, és csupán 4,13 százalék engedi meg magának, hogy 3000 lejnél többet költsön. A válaszadók 48 százaléka ugyanakkor azt mondta, hogy az előző évhez képest csökkenti az ünnepi kiadásait, és csak 18 százalék állította azt, hogy a tavalyinál nagyobb költségvetése lesz.

A karácsonyi ünnepi ebédre a romániaiak 42,5 százaléka 300 lejnél kevesebbet szándékszik költeni, 33,8 százalék 300 és 600 lej közötti összeget, és csupán 23,6 százalék költ 600 lejt meghaladó összeget.

Az ajándékokra szánt átlagösszeg 509 lej, a válaszadók 65%-a azonban ennél kevesebbet szeretne költeni, és csupán 9,5 százalék mondta azt, hogy 1000 lejnél többet szán erre a célra. A megkérdezettek 13%-a nem állít idén karácsonyfát, 56%-a az elmúlt években vásárolt műfenyőt fogja feldíszíteni, és 30,5%-a szándékozik fenyőt venni az idén, legtöbb 150 lejért.

A megkérdezettek 64 százaléka készpénzzel fizet a karácsonyi vásárlások során. A bevásárlóközpontok továbbra is az ünnepi vásárlások kedvelt célpontjai (a válaszadók 39%-a intézi itt a bevásárlásokat), második helyen a helyi termelők termékei állnak (27%), az online vásárlás pedig a harmadik helyre került (18,5%).

A felmérés szerint a romániaiak általában nem tervezik meg előre az ünnepekre szánt költségvetést: a túlnyomó többség az aktuális havi fizetésből költ többet (42%), és csak 36%-uk tesz félre előre. A románok 9,5%-a reméli, hogy bónuszokat kap a kiadások finanszírozására, 12%-a pedig kölcsönhöz vagy hitelkártyához folyamodik. A felmérést a CEC Bank felkérésére a FinZoom végezte novemberben online, több mint 1800 személy megkérdezésével.

Egyiptomi tengerpart, piramisok „nélkül”

Óvatosabbak, bizonytalanabbak az utazni vágyók, részben azért, mert tájékozatlanabbak a folyton változó rendelkezések miatt, amelyek akár hétről hétre, országról országra eltérőek lehetnek – osztotta meg lapunkkal Bánffy Béla menedzser a kolozsvári Natura Travel utazási iroda tapasztalatait. – A belföldi úti célok népszerűsége még mindig tart, rengetegen felfedezték, hogy nemcsak a nagyvilágban vannak szép helyek, hanem itthon is. Ugyanakkor szívesen választanak olyan úti célokat külföldön is, ahol kevesebb a megkötés. Egyiptom kedvelt cél, részben azért is, mert viszonylag közel van, ugyanakkor kedvező feltételekkel utazhatnak be a turisták. Az egyiptomi vakáció is átalakult, most már nemigen nyílik lehetőség piramislátogató körutazásokra, inkább tengerparti pihenős szabadságra. Idehaza ebben az időszakban népszerűek a termálfürdők akkor is, ha a szolgáltatások szintje nem vetekszik a magyarországival. Továbbra is kedvelt a hegyvidék, a szállodákkal szemben keresettebbek a panziók, kastélyszállók, kúriák. Az árakban némi növekedés tapasztalható, ez a járvány miatt nehéz gazdasági helyzetbe került szálláshelyek kiadásai mellett részben azzal is magyarázható, hogy a külföldi úti célok rovására nőtt a hazaiak iránti kereslet, bár még mindig távol állunk a járvány előtti, 2019-es régi szép időktől – magyarázta Bánffy Béla.

Erdélyi vacsora és termálfürdő kastélyszállókban

A zabolai Mikes-kastélyszálló december 30-án pezsgővel és délutáni teával, majd este gyertyafényes erdélyi vacsorával és kandalló melletti borozgatással fogadja a szilveszteri csomagot eltölteni érkező vendégeket. Szilveszter napján sétakocsikázás/szánozás lesz a közeli erdőben pogácsa és gyümölcspálinkák kíséretében, délután közös mézeskalács-díszítés, majd szilveszteri ünnepi vacsora a luxusistállóban és táncos mulatság lemezlovassal. Újév napján konyakos kávéval ébredezhetnek a vendégek délig, délután nyárson sültet fogyasztanak kerti ételekkel, kürtőskaláccsal, tábortűzzel. A másodikai reggelivel záruló szilveszteri üdülőcsomag ára fejenként 500 euró, de a szállást nem tartalmazza, és az „extra kényeztetésért” (pl. lovaglás, medveles, szauna és szobai masszázs) is külön fizetni kell, cserébe tényleg grófoknak érezhetjük magunkat a 600 éves, 50 hektáros angolpark jellegű kertben rendkívüli igényességgel felújított kastélyszálló bármely épületében. Az olaszteleki Dániel-kastély szilveszteri csomagját már 1142 euróért megvásárolhatjuk két főre: négy félpanziós éjszaka a kis kastély standard szobájában, két háromfogásos hagyományos vacsora, szilveszteri díszvacsora ingyen bárral, vargyasi túra, helyi kézműves műhelyek látogatása, termálfürdő.

Kedvelt választás a gyógy- és termálfürdő is (Fotó: Facebook/Dániel üdülőszálló)

Akár nemesi kúriát, akár síparadicsomot választunk, esetleg télből nyárba utazunk vagy otthon társasjátékkal töltjük a szilvesztert, újév napján közeli kirándulással, egy kis friss hóban reménykedve, a legfontosabb mégiscsak az: kivel/kikkel osztozunk az élményben.

(Borítókép: Facebook/Zabola Estate)