Mit jelent a túlélő házastárs lakhatási joga?
A törvény szerint, a túlélő házastárs lakhatási joga lehetővé teszi, hogy az özvegy a házastárs elhalálozása után továbbra is abban az ingatlanban éljen, amelyben a hagyaték megnyílásának időpontjáig lakott, akkor is, ha az ingatlan csak az örökhagyó tulajdonában állt, és nem a házastársak közös tulajdona volt.
Tudni kell, hogy ebben az esetben a lakhatási jog ingyenes, tehát addig, amíg az özvegy ezt a jogát élvezi, senki által nem kötelezhető lakbér fizetésére. Továbbá az özvegy lakhatási joga elidegeníthetetlen, tehát más személyre át nem ruházható, és ellene végrehajtás nem indítható.
Mindezek ellenére bármely örökös kérelmezheti a lakhatási jog korlátozását, ha a lakás egészben nem szükséges a túlélő házastársnak, vagy ha az illető örökös egy másik megfelelő lakást bocsát az özvegy rendelkezésre.
Ahhoz tehát, hogy a lakhatási jog megvalósulhasson, a következő feltételeknek kell teljesülniük:
– az özvegy a hagyaték megnyílásáig abban az ingatlanban lakott, amely a lakhatási jog tárgyát képezi
– nem rendelkezik tulajdon, használati vagy lakhatási joggal más ingatlan felett
– az ingatlan az örökség részét képezi
– az özvegy nem kizárólagos, egyetlen örököse az ingatlannak: ebben az esetben ugyanis tulajdonjogot szerez az ingatlan felett, tehát nem lehet lakhatási jogról beszélni
– az örökhagyó végrendeletben másképp nem rendelkezett az ingatlan sorsáról
A lakhatási jog két esetben szűnhet meg: a hagyaték megosztásával, de nem hamarabb mint az örökhagyó halálától számított egy év, illetve, ha az özvegy új házasságot köt, akkor a lakhatási jog az egy év eltelte előtt is megszűnik.
A túlélő házastárs öröklési joga
A házastárs öröklésével kapcsolatban azt érdemes tudni, hogy csakis akkor valósulhat meg, ha hagyaték megnyílásáig a házasságot nem bontották fel, tehát nincs házasságot felbontó, végleges bírósági határozat. Amennyiben folyamatban volt a válási eljárás, de annak felbontása az elhalálozásig nem következett be, akkor a túlélő házastárs jogosult az öröklésre.
Az özvegy minden örökösi osztállyal szemben önálló örökös, valamint kötelesrész illeti meg. A kötelesrész a törvény szerint járó olyan részesedés, amelyre az örökös a törvény erejénél fogva jogosult, akár az örökhagyó akarata ellenére is. Ezt a jogot nem befolyásolja a házasság időtartama, a házasságból született gyermekek, a közös lakóhely, vagy akár a házastársi életközösség megszűnése sem.
Kiemelendő, hogy az élettársnak nincs öröklési joga, független attól, hogy a kapcsolat milyen hosszú ideig is tartott, kivéve akkor, ha az örökhagyó végrendeletben másképp nem rendelkezett.
Egyéb örökös hiányában a házastárs a hagyaték teljes egészére jogosult.
Amikor a házastárs leszármazottak hiányában örököl, a törvény által meghatározott részesedés mellett, örökli azon bútorokat és háztartási tárgyakat is, amelyek a házastársak közös használatában voltak.
Burca Mercédesz, jogász
Ha bármilyen jogi kérdése van, azt ingyen felteheti az egyesület oldalán, a jogaink.ro weboldalon.