Mikor vonható felelősségre az eladó?
Adásvétel során gyakran előfordul, hogy a vevő csak később szembesül azzal, hogy az általa megvásárolt tárgy hibás, és olyan hiányosságokkal rendelkezik, amelyek befolyásolhatják annak használhatóságát, minőségét, ezáltal pedig a tárgy értéke is csökken.
Nagyon fontos: az eladó szavatossággal tartozik a dolog bármely rejtett hibájáért; ez azt jelenti, hogy felelősségre vonható, ha a tárgy olyan mértékben hibás, hogy a vevő ennek tudatában nem vásárolta volna meg, vagy pedig kevesebbet fizetett volna érte.
Az eladó felelőssége azonban nagyban függ attól, hogy az észlelt hibák rejtettek, vagy pedig nyilvánvalóak.
A rejtett és nyilvánvaló hiba feltételei
Amikor az adásvétel megtörténik, a vevőnek kötelessége figyelmesen átvizsgálni a megvásárolt tárgyat, illetve haladéktalanul jeleznie kell, ha bármilyen hibát észlelt.
A rejtett hiba lényege, hogy azt az átadás pillanatában még egy gondos, körültekintő vevő sem veheti észre. Amennyiben a tárgy átvizsgálása szakértelmet igényel, a vásárló kérheti egy szakember segítségét is.
Fontos, hogy a hibának vagy annak okának léteznie kell már az átadás pillanatában, viszont – amennyiben a felek erről másképp nem rendelkeztek – az eladó akkor is felel a rejtett hibáért, ha arról nem volt tudomása.
A felek akár arról is megállapodhatnak, hogy korlátozzák vagy teljesen kizárják az eladó felelősségét; ez a kikötés azonban semmisnek minősül azon hibák tekintetében, amelyeket az eladó ismert vagy ismernie kellett volna.
Nyilvánvaló hibának az tekintendő, amelyet a vevő az átvétel során egy alapos áttekintéssel saját maga is felismerhet. Fontos, hogy az eladó nem felel ezekért a hibákért.
A nyilvánvaló hibát minél hamarabb, ésszerű időn belül közölni kell az eladóval, különben a vásárló elveszítheti az adásvétel felbontásához való jogát.
Megeshet, hogy a hiba gondos áttekintés alkalmával sem észlelhető azonnal, hanem az csak később, például használat során derül ki. Abban az esetben, amikor a hiba csak idővel, fokozatosan jelenik meg, a határidőt attól a naptól számolják, amikor a vevő szembesül a hibával és annak súlyosságával.
Mit tehet a vevő?
A vevő a következőket követelheti:
- a hiba elhárítása; amennyiben az eladó ezt nem teljesíti, a vevő saját költségén is helyre hozhatja a hibát, ennek költségeit pedig visszakövetelheti az eladótól
- a megvásárolt tárgy másik, hibátlan tárggyal való helyettesítése
- a vételárnak a hiba mértékével arányos csökkentése
- az adásvétel felbontása
A választott jognak arányosnak kell lennie a hibák mértékével és a szerződés céljával, ellenkező esetben az eladó kérheti a bíróságtól ennek megmásítását.
Abban az esetben, ha az eladó rosszhiszemű volt, és tudott a dolog hibás mivoltáról, kártérítésre is kötelezhető. Ezzel szemben a jóhiszemű eladótól a vételár csökkentése és az adásvétel felbontása mellett csak a vételár és az adásvétel költségei igényelhetőek vissza.
Ha bármilyen jogi kérdése van, azt ingyen felteheti az egyesület oldalán, a jogaink.ro weboldalon.
Burca Mercédesz, jogász