Ciucă elmondta, bárki is lesz az öt lehetséges jelölt közül a kormányfő, nem fog lemondani a 16 százalékos egységes adókulcsról. „Olyan miniszterelnök lesz, aki támogatja az üzleti szférát, aki a vállalkozók partnere lesz, és aki a digitalizációra, a bürokrácia csökkentésére, az adóterhek mérséklésére fog összpontosítani” - részletezte.
Kérdésre válaszolva kijelentette: államfőként nem kérné fel a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökét kormányalakításra, mert Marcel Ciolacu a progresszív adózás híve. „Beszéltem közgazdászokkal, akik szerint Romániának nem szabad lemondani az egységes adókulcsról. A fejlett országokban valóban progresszív adó van. Románia nem érte el ezt a szintet. Romániának még öt, hét, tíz évre van szüksége ahhoz, hogy megszilárdítsa a középosztályát” - magyarázta.
Ciolacunak a PNL kormányzásával kapcsolatos kritikáiról Ciucă kijelentette: amikor ő volt a miniszterelnök, pénzt hozott az országba. „Amikor Marcel Ciolacu lett a kormányfő, 11,3 milliárd euró uniós forrást talált a kasszában. Nem hiszem, hogy a következő időszakban ekkora összeget képes lesz bárki is lehívni. Ez volt az európai alapok legmagasabb abszorpciós rátája, amelyet a román kormány valaha is elért” - nyilatkozta a PNL elnöke.
„Hézagpótlásra” helyezték ki a könyvét népszerűsítő óriásplakátokat
Nicolae Ciucă kijelentette: könyvének kinyomtatása mintegy 20 ezer euróba került, amit a PNL a pártnak járó állami támogatásból és tagdíjakból fizetett ki, a könyvet népszerűsítő óriásplakátok pedig a párt vezetőjét népszerűsítő „kommunikációs kampány részét képezik.
A Digi24-nek nyilatkozó politikust arról kérdezték, miért módosította könyve címét Egy katona az ország szolgálatábanról Az ország szolgálatábanra. Ciucă azt felelte, közismert tény, hogy világéletében katona volt, nem látta szükségét a könyv címében is kiemelni ezt.
Arra a felvetésre, hogy a könyv óriásplakátokon történő népszerűsítése kétmillió euróba került, Ciucă elmagyarázta: a PNL még februárban egész évre kibérelte a reklámfelületeket, hogy ezek a teljes választási kampányidőszakban rendelkezésükre álljanak. Mivel az európai parlamenti és a helyhatósági választásokat összevonták, a parlamenti és államelnök-választásokat pedig csak év végén tartják, nagyobb időrés maradt a választások között, amelyet le kellett fedni, így a pártelnök került a plakátokra. „Tehát nem egy könyvet, hanem a Nemzeti Liberális Párt vezetőjét népszerűsítették a plakátok” - mondta Nicolae Ciucă.
Hozzátette, maga a könyv tudomása szerint nem került többe húszezer eurónál. Ezt a pártnak járó állami támogatásokból és tagdíjakból fizette ki a PNL. „Azt hiszik, hogy más pártok kevesebbet költöttek a közösségi médiában zajló kampányra?” - fogalmazott a PNL elnöke.
Arra a kérdésre, miért nem tett említést könyvében Marcel Ciolacuról, Ciucă azt felelte: „mert nem volt az életem része”.
Hozzátette, a koalíciót azért hozták létre, hogy az országot átsegítsék a lehető „legkomplexebb” időszakon, de ez nem jelenti azt, hogy így képzeli el Románia jövőjét. Ugyanakkor sikernek tartja, hogy a koalíció „őszinte és kiegyensúlyozott” módon kormányzott, és így stabilitást biztosított az országnak.