A 16. KommNapok központi témája a Z generáció, amelyet a résztvevők több irányból és aspektusból vizsgálnak majd. Az eseményen szó lesz a közösségi média használatáról, a Z generáció művészetekhez való viszonyáról, a különböző megélésekről, valamint a véleménynyilvánításról és a trendek alakulásáról is. Emellett fontos szerepet kap a múlt, a jelen és a jövő perspektívája, mindez pszichológiai és társadalmi szempontból elemezve. A résztvevők és a közönség számára a sokszínűséget és a mélyebb megértést előadások, moderált beszélgetések és kerekasztal-beszélgetések biztosítják.
A szervezők a konferenciára igyekeztek a kommunikációs szakma szerteágazó területei közül minél többet behozni, így szó esik többek között a régi és új médiaplatformokról is.
A konferencián jelen lesz többek között Orbán Renáta, Tófalvy Tamás, AKC Misi, Dezsényi Eszter, Grüman Róbert és Keszeg Anna is. A hazai kommunikációs szféra szakemberei sem maradnak ki, Kádár Magor, Seer László és Ármeán Otília is részt vesz majd.
A rendezvényt a Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi Kar (FSPAC) főépületében, a General Traian Moşoiu / Zápolya utca 71. szám alatt, az 5. emeleten, az V/2-es teremben tartják.
A 16. KommNapok december 6-án, pénteken 17 órától megnyitóval kezdődik, ezt követően Kádár Magor egyetemi tanár, kommunikációs szakember és Lázár Beáta, a BBTE kommunikáció szakának óraadó tanára tart előadást Dönt a Gen Z: Értékek és hiedelmek címmel. Az előadás fő tematikája az, hogy a szakemberek, akik naponta a Z generációval dolgoznak, hogyan látják a fiatalokat, milyen értékek jellemzik őket, és milyen előítéletekkel szembesülünk velük kapcsolatban.
Lehetséges a marketingcég-vezetés és a kézművesmárkaépítés fiatalon? 18 órától Orbán Renáta marketing-tanácsadó, a Red Dot Marketing és az ibrik. alapítója beszél arról, hogyan lehet egyszerre szolgáltató és gyártó vállalkozást üzemeltetni, és a kettő hogyan fér meg egymás mellett.
Inspiráció és gyakorlati tanácsok első kézből: Grüman Róbert, a StartUp HUB társalapítója és ügyvezetője arról tart előadást, hogy a fiataloknak milyen startuplehetőségek állnak rendelkezésére, emellett az erdélyi ökoszisztéma fejlesztéséről és a nemzetközi sikerhez vezető útról is mesél.
Mit jelent a divat a Gen Z számára? – teszi fel a kérdést Keszeg Anna egyetemi adjunktus, aki előadásában azt járja körül, hogyan vált a divat a Z generáció önkifejezésének egyik legfontosabb eszközévé, és ez milyen szerepet játszik a fogyasztási szokásaikban.
A pénteki nap utolsó programpontja – egyben Keszeg Anna előadásának zárása is – a MOME-s diákok ruhakiállítása. A Terike from Budapest (TfB) független divattervezői közösség, amelynek célja a divattervezői szakma integritásának védelme és képviselete, valamint a pályakezdő tervezők láthatóságának növelése.
Szombaton, december 7-én reggel 10 órától könyvbemutatót tartanak, Ármeán Otília idén megjelent Médiakultúra. Médiumok, érzékelés, térbeliség című kötetéről a szerzővel Csóka-Antal Erika Zita beszélget. Ezt követi Seer László Posztmodern arcok vintage aggyal című előadása, amelynek témája az irracionális vásárlási döntések, az, hogy hogyan befolyásolja az emberi agy gyors döntési mechanizmusa még a Z generáció vásárlói szokásait is.
Ezt követően az Erdélyi Kvízbajnokság megalkotója, Kovács Zsolt Guinness-világrekorder kvízmester tart interaktív vetélkedőt.
Milyen hatással vannak a társadalmi normák, a digitális környezet és az egyéni elvárások az ismerkedés dinamikájára? Erről a 13 órától kezdődő pszichológiai kerekasztal-beszélgetésen tudhatunk meg többet, amelynek meghívottjai Mészáros Andrea, Vitus-Bulbuk Emese és Kalóz János György, akik Póka Tünde moderálásával a mai ismerkedési szokásokról, a párkapcsolati kultúráról, valamint a kapcsolatok alakulását befolyásoló szituációs tényezőkről beszélgetnek.
A Z generáció hagyományos médiafogyasztásának témakörében Birtalan Albert (Kolozsvári Rádió), Mihálykó Tihamér (Perspektíva diáklap), Balázs Bence (Szabadság) és Nagy Enikő (Erdély TV) osztják meg tapasztalataikat, a beszélgetés moderátora Szabó-Kádár Henrietta.
Ezután angol nyelvű előadás következik, ahol Emanuel Negru, a StudPAC koordinátora a közösségépítés fontosságáról beszél majd és arról, hogy a fiatalok hogyan mozognak szervezeti menedzsment területén.
Mit mondanak el a magyar populáris zene legújabb trendjei a médiafogyasztás, a nyilvánosság és a generációk viszonyáról? Tófalvy Tamás médiakutató, kommunikációs szakember előadásában erre keresi a választ. Ezt követően Gyéresi Júlia színművész előadásában a Z generáció beszédstílusát vizsgálja, azt, hogy hogyan hat a gyorsan változó világ a fiatalok nyelvhasználatára és kifejezésmódjára, emellett a generációs különbségekre és a beszéd stílusában megjelenő új trendekre is kitér.
Papp Evelin klinikai dietetikus a Z generáció és táplálkozás kapcsolatáról mesél, arról, hogy milyen hatást gyakorol a közösségi média a fiatalok étkezési szokásaira, emellett a divatétrendekről, az evési zavarokról és a fenntartható életmódról is szó lesz.
A Z generáció szerepéről a magyar zeneiparban Vellinger Misi, azaz AKC Misi Fonogram díjas zenész tart előadást, aki betekintést nyújt abba, hogy a gyorsan változó digitális környezetben a fiatal művészek milyen lehetőségekkel és kihívásokkal szembesülnek. Ezt követően Dezsényi Eszter menedzser, a Sold Out Management munkatársa a zeneipar társadalmi felelősségvállalásának jelentőségét boncolgatja.
A 16. Kommunikációs Napok utolsó programpontja a már jól megszokott alumnibeszélgetés, ahol volt diákok mesélnek arról, hogy az egyetem után hogyan alakult az életük. A meghívottak Tamás Vanda kulturális szervező, Lázár Beáta egyetemi óraadó tanár és Buryán Tünde kommunikációs szakember, akik tapasztalataikról mesélnek, emellett a jövő szakembereinek is tanácsot adnak majd.
A konferencián való részvétel regisztrációhoz kötött, a jelentkezési ívet a Kommunikációs Napok közösségimédia-felületein lehet megtalálni, a szervezők azt javasolják – az egyszerűbb lebonyolítás érdekében –, hogy aki teheti, regisztráljon online; ezt a résztvevők a helyszínen is megtehetik, a 4. emeleten. További információk a facebook.com/kommnapok és az instagram.com/kommnapok oldalon találhatók.