Rendhagyó módon idén a szentmisét a Szent Péter-bazilika katedra oltáránál celebrálta Palánki Ferenc Debrecen-nyíregyházi megyéspüspök, Kocsis Fülöp hajdúdorogi görögkatolikus érsek-metropolita és a napokban kinevezett Mohos Gábor Esztergom-budapesti segédpüspök. Velük koncelebráltak a Rómában szolgáló, valamint az Erdélyből érkezett magyar papok, köztük Keresztes Olivér kolozsi, Koncsag László szentegyházi, Vass Nimród gyimesfelsőloki, Gábor Zoltán csíkszépvízi plébános – tájékoztatott Veres Stelian, a kolozsvári Szent Mihály egyházközség plébánoshelyettese, aki velük együtt mutatta be a legszentebb áldozatot.
Az ünnepi szentmise közösségépítő üzenetét emelte Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettesének, továbbá Habsburg-Lotharingiai Eduárd szentszéki és Kovács Ádám Zoltán római magyar nagykövetének jelenléte.
Nagyon találóan fogalmazott Vértesaljai László jezsuita, miszerint a csíksomlyói Szűzanya római zarándokútra küldte székely fiait és lányait, hiszen mintegy tíz felcsíki székely település plébániai kórusaiból állt össze az a hatalmas, 405 főből álló vegyeskar, amely ezen a szentmisén dicsőítette az Istent és énekelt Szűz Mária tiszteletére. A fekete-piros színű székely népviseletbe öltözött lányok és asszonyok, valamint a székelyharisnyát viselő fiúk és férfiak látványa a Szent Péter-bazilikában nemcsak kíváncsiságot keltett az örök városban élő hívek, a zarándokok és turisták körében, hanem amikor a szentmise során felcsendült az énekük, akkor e nem is maroknyi székelység szívből fakadó hitét is megtapasztalhatták.
Palánki Ferenc püspök szentbeszédében Szűz Mária és a magyar nép évszázados kapcsolatáról beszélt. Ezer éven át vigyázott ránk a Szűzanya, és ezért mi nem szégyelljük őt megvallani. Csak így tudjuk – sokszor árral szemben is úszva – megőrizni keresztény értékeinket, amelyeket őseinktől kaptunk, és amelyeket nekünk kell most továbbadnunk. Ez az örökség egy személyes értékrend, amely a mi Urunkhoz, Jézus Krisztushoz kötődik. Feladatunk, hogy a mostani helyzetben, a jelen körülmények között keressük azt a megoldást, amit az Isten vár el tőlünk. A magyarok jószándékúak, jószándékúan állnak Európa közepén, és védik a krisztusi keresztény értékeket – mondta.
A szentmise végén a pápai és a magyar nemzeti himnusz után felcsendült a bazilikában a székely himnusz is.
Aznap Pietro Parolin bíboros államtitkár – közismertebben a pápa, illetve Vatikán Állam „miniszterelnöke” – fogadta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettest a Vatikánban. Többek között tárgyaltak a migrációról és a magyarországi pápalátogatás lehetőségéről, illetve Mindszenty József bíboros boldoggá avatásáról. A miniszterelnök-helyettes, saját tájékoztatása szerint, több mint másfél órás tárgyalást folytatott a szentszéki államtitkárral, amelyen minden jelentős témát érintettek. Szó volt a megbeszélésen az egyházi ügyekről, az egyházi iskolákról, illetve arról, hogy mennyire rendezett és modellértékű az állam és egyház kapcsolata Magyarországon. Kiemelt hangsúllyal szerepelt a megbeszélésen a 2020-as budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus és előkészületei; a nagy jelentőségű esemény kitűnő alkalom lenne a pápa magyarországi látogatására, valamint Mindszenty bíboros boldoggá avatására, ami „belátható távolságon belül van” – fogalmazott Semjén Zsolt.
A világpolitikai témák között szerepelt a kárpátaljai magyar kisebbség helyzete, de a kormányfőhelyettes arról is részletesen tájékoztatta a bíboros államtitkárt, hogy mit és miért tesz a magyar kormány a migráció ügyében. Kiemelte, hogy a segítséget szeretnék helybe vinni, és a megoldás nem az, hogy ezek az emberek a szülőhelyüket elhagyják, hanem az a helyes megoldás, ha a szülőföldjükön segítik őket emberhez méltó életet élni. Semjén Zsolt közlése szerint a bíboros nagyra értékelte, hogy a keresztényeket segítő kormányzati intézményrendszer óriási anyagi segítséget nyújt kórházak, iskolák építéséhez. A magyar álláspont szerint a migráció konfliktusokat, terrorizmust generál a befogadó országok esetében.
Az MTI, illetve a Magyar Kurír – a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia hírportálja – közléséből megtudhattuk, hogy Semjén Zsolt szerint Pietro Parolin fontosnak tartotta, hogy azokról az emberekről, akik politikai vagy vallási okokból az életükért menekülnek, gondoskodni kell mindaddig, amíg veszélyben vannak. A miniszterelnök-helyettes jelezte: nagyon világos különbséget kell tenni ugyanakkor a gazdasági migráció és az életükért menekülők között, hozzátéve, hogy a bíboros államtitkár ezt az álláspontot teljes mértékben osztotta, és nagyon konstruktív volt. A Szentszék álláspontja világos, a szolidaritás hangsúlyozása mellett elismerik az identitáshoz való jogot, az országok biztonsághoz való jogát és azt, hogy csak olyan mértékben lehetséges a befogadás, amilyen mértékben az integráció valóban megoldott.
Szerdán is az erdélyiek részére jelentős esemény helyszíne volt az örök város: a Római Germanicum et Hungaricum Pápai Egyetemen tanuló, ditrói születésű Kovács Szabolcsot diakónussá szentelték a Loyolai Szent Ignác-templomban.
A szerda délelőtti általános audencián a hatalmas felcsíki székely vegyeskar találkozott Ferenc pápával és Mária-énekekkel ajándékozták meg a Szentatyát.
Magasztos és bensőséges búcsúünnep helyszíne volt a római Szent Péter-bazilika (Veres Stelian felvétele)