Mezőségi fesztivál: népi értékhordozók és táncos lábúak találkozója Szamosújváron

Ormány táncosai is bemutatkoztak a fesztiválon FOTÓ: RITI JÓZSEF ATTILA
A szamosújvári Téka Alapítvány október 18-19-én szervezte meg a 27. Mezőségi Fesztivált, amelynek célja, hogy találkozási lehetőséget biztosítson a különböző falvakban élő népi értékhordozók számára. Ugyanakkor lehetőséget biztosítanak a környékbeli falusi táncosoknak, zenészeknek arra is, hogy mind a színpadon, mind a közönséggel közvetlen kapcsolatban bemutassák és átadják tudásukat, annak szellemiségét és érzelmi jelentőségét; a résztvevő fiatalok számára pedig élő és alkotó valóságként mutassák be azt, amit táncházakban, tánckörökön elsajátítanak.

A rendezvény idén is nagy sikernek örvendett, mint az előző években. Csütörtökön kezdődött a Jól van apjuk! hangszerrel kísért, interaktív mesejátékkal, amit aTarsoly Népszínház mutatott be a kisiskolásoknak. A gyerekek partnerek voltak a játékban, az éneklésben, a közös nevetésben egyaránt. 

Az ötödikesek Zendítő hangszersimogatón vehettek részt Lakatos Ágnes vezetésével a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum dísztermében. Délután a tornateremben a Nádas zenekar kíséretével Katona Annamária tartott Prücskök játszóházat. Érdeklődő gyerekek és szülők követték figyelemmel Sántha Emőke rajzolt daloskönyvének rendhagyó bemutatóját. A kicsiknek szóló énekeskönyvet Bárdos Réka mutatta be, zenélt a Bagó Banda, amely a könyv hanganyagában is közreműködött. A Csiriplő madárka című könyvben több tájegység népdala szerepel illusztrálva, és a QR kódot beolvasva zenei kísérettel, énekelt formában is. 

Este a felnőtteknek szólt a muzsika. A mezőségi települések hagyományőrző táncosainak és zenészeinek bemutatkozásával kezdődött és közös táncházzal ért véget. A bálványoscsabai és kötkei táncosoknak az Ördöngös zenekar, a szováti táncosoknak a Palatkai banda muzsikált, a Soós Mihály Pali Marci és bandája kísérte. 

Szombat délután Magyar Zoltán Hideg Anna meséi című kiadványát mutatták be. A Népművészet Mestere díjjal kitüntetett erdélyi népi énekessel és mesemondóval, Hideg Anna nénivel Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélgetett. A helyszínen a könyv megvásárolható és dedikáltatható volt. Nagy érdeklődés övezte, hiszen kevés kiadványban lelhetők fel a közeli falu népmeséi. 

A fiatal táncosoknak Farkas Csaba és Veronika mezőkölpényi táncokat oktatott.  Szombat este Melegföldvár, Buza, Ördöngösfüzes, Csabaújfalu, Visa, Szék, Mezőpanit, Mezőbergenye, Mezőmadaras, Zselyk és Ormány táncosai és énekesei mutatkoztak be. Őket a palatkai zenészek, az Ördöngös Zenekar, a Bagó Banda és a szopori zenészek kísértek. Külön megemlékeztek, vetítéssel és feketelaki muzsikával Füstős Jánosról, aki a tavaly hunyt el. János bácsi, a Népművészet Mestere címet is megkapta, híres feketelaki táncos, a rendezvény legtöbb kiadásán részt vett. A hajnalig tartó táncházban a szopori zenekar és a vasasszentiványi zenészek, a palatkai Banda, a Bagó Banda és Ördöngös Zenekar húzta a talpalávalót. 

Az idei rendezvényt a Nemzeti Kulturális Alap és az RMDSZ Communitas Alapítványa, a Hagyományok Háza, a Hagyományok Háza Erdélyi Hálózata, a Csoóri Sándor Alap támogatta. Partner volt a Tóvidék Egyesület, a Szamosújvári Népművészek Egyesülete és a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum.

A táncoslábúak már beírhatják a naptárukba, hogy 2025. október 24-én ismét Mezőségi Fesztivál lesz Szamosújváron.