Orban házi karanténból követi az eseményeket
17.10: Miután a házi karanténban lévő miniszterjelölteket videokonferencia formájában hallgatta meg a szakbizottság, a szájmaszkokat viselő törvényhozók fertőtlenített útvonalon, egyesével járultak a parlamentben kijelölt szavazóterembe, ahol fertőtlenített "szavazógolyókkal" voksoltak.
A bizalmi szavazást megelőző szokásos plenáris vitára ezúttal nem került sor, Ludovic Orban írásban küldte meg a törvényhozóknak "felszólalását".
A kormány prioritásként kezeli a koronavírus-járvány visszaszorításához szükséges egészségügyi berendezések beszerzésének egyszerűsítését, és az ehhez szükséges pénzügyi alapok rendelkezésre bocsátását. Orban együttműködésre szólította fel a fertőzés terjedésének megállításában az állami intézményeket, civil szervezeteket és állampolgárokat. Ugyanakkor elismerte: a koronavírus-járványnak negatív társadalmi és gazdasági hatásai lehetnek. Ezek korlátozása érdekében a kormány valamennyi lehetséges állami és európai uniós forrást fel fog használni a gazdaság támogatására.
A kormánynak - a minimálisan szükséges 233 helyett - 286 képviselő és szenátor szavazott bizalmat, 23-an pedig ellene szavaztak.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) egyszínű kormányát az ellenzéki Szociáldemokrata Pártnak (PSD) a támogatásával iktatta be a parlament.
Ciolacu: Iohannis és a PNL nem érdemlik meg a bizalmat, de a román népnek most stabil kormány kell
Normális körülmények között nem szavaztuk volna meg a liberális kormányt, de a Szociáldemokrata Párt (PSD) nem akarja a belpolitikai válsághelyzetet meghosszabbítani. Ez most olyan helyzet, amikor az országnak kormányra van szüksége. Hogy az Orban-kabinet alkalmas-e felelősségteljesen kezelni a helyzetet? Nehéz megmondani. De azoknak az állami intézményeknek, amelyek felvették a harcot a járvánnyal, stabilitásra van szükségük. Iohannis és a PNL nem érdemli meg a bizalmat, a román népnek viszont kormányra van szüksége, amely meghozza a járvány terjedésének megfékezéséhez szükséges intézkedéseket – írta Marcel Ciolacu, a PSD ideiglenes vezetője Facebook-bejegyzésében.
“Adtunk Orbanéknak egy esélyt, holnaptól azonban visszavonulunk ellenzékbe. Minden tévedésükért megfizetnek!” – zárta sorait a szociáldemokrata politikus.
Az RMDSZ is megszavazta
Az RMDSZ támogatta, hogy a mostani krízishelyzetben minél előbb teljes jogkörű kormánya legyen az országnak, ezért megszavazta az Orban-kormányt.
"A gyorsított eljárást nem kérdőjelezzük meg. Most az emberek egészsége és biztonsága a legfontosabb! Olyan kormányra van szükség, amely teljes jogkörrel tud fellépni a járvány további terjedésének lassítása érdekében", nyilatkozta pénteken Kelemen Hunor.
Pontáék és Tăriceanuék a kormány ellen szavaztak
A kormány ellen leadott szavazatom tiltakozás a liberálisok felelőtlen, komolytalan kormányzása ellen, jelentette ki szombaton Victor Ponta, a Pro Románia elnöke.
„Bár a lelkiismeretünk mást diktál, fel voltunk készülve, hogy megszavazzuk a Cîţu-kabinetet, amely azonban az utolsó pillanatban elmenekült a felelősség elől, hogy Ludovic Orban visszatérhessen" - írta szombati Facebook-bejegyzésében Ponta. Romániának felelősségteljes miniszterelnökre lett volna szüksége, és a Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselőinek is az Orban-kabinet ellen kellett volna szavazniuk, vélekedett Ponta, aki értetlenségének adott hangot, amiért a PSD megszavazta a kabinetet.
„Az államfő ma azt kéri tőlünk, hogy űzzünk csúfot a demokráciából. Kinevezett egy miniszterelnököt, akit később bizalmatlansági indítvánnyal megbuktattak, miután egyetlen nap alatt huszonöt sürgősségi kormányrendeletet fogadott el, köztük az előre hozott választásokról szóló hírhedt rendeletet is, amelyet teljes egészében elutasított az alkotmánybíróság. Aztán kijelölte másodszor is, de ő visszaadta megbízatását, mert az alkotmánybíróság alaptörvénybe ütközőnek minősítette kinevezését. Aztán Iohannis - ismét ostobának nézve az egész országot - kijelölt egy másik miniszterelnököt, aki tíz perccel azelőtt, hogy beiktatnák, visszaadja mandátumát. Mégis mit képzelnek? Szégyelljék magukat! Most meg az államfő, mintha mi sem történt volna, ismét Orbant bízza meg kormányalakítással!' - írta szombati Facebook-bejegyzésében Popescu-Tăriceanu.
11.00: Elkezdődött a szavazás
A parlament épületében elkülönített, előzőleg fertőtlenített folyósokat jelöltek ki az egészségügyi maszkkal érkező honatyák számára, akiket orvosok vártak, hogy egyúttal mintát vegyenek tőlük a koronavírus-teszthez.
A bizalmi szavazást megelőző plenáris vita ezúttal elmaradt, a kétkamarás parlament 465 képviselője és szenátora ugyanis nem ült össze egy terembe, hanem a frakciók szerint különböző időpontokra beosztva, egyesével mehetnek be egy kisebb szavazóterembe, ahol fertőtlenített "szavazógolyókkal" voksolnak.
A koronavírus-válság miatt most már valamennyi párt egyetért abban, hogy véget kell vetni a politikai csatározásnak és a szükséges intézkedések meghozatalára képes, teljes jogú kormányra van szüksége az országnak.
A törvényhozók egy része - és éppen a PNL képviselői és szenátorai - a házi karantén szabályai miatt ugyanis nem vehet részt a szavazáson. Az ügyvivő miniszterelnök és a kormánytagok tesztje ugyan negatív lett, de ez nem azt jelenti, hogy elhagyhatják a karantént.
Lezárultak a meghallgatások a szakbizottságban
10.44: A szakbizottság elutasította Florin Cîțu pénzügyminiszter jelölését
10.35: Elutasították Ion Ștefan közmunkaügyi miniszter jelölését
10.25: Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter-jelölt személyesen jelent meg a meghallgatáson, jelölését elutasították
10.22: Costel Alexe környezetvédelmi miniszterjelölt negatív véleményezést kapott
10.18: Adrian Oros mezőgazdasági miniszterjelölt jelölését is elutasították
10:10: Victor Costache egészségügyi miniszterjelölt személyesen jelent meg a teremben a meghallgatáson, a könyökével “fogott kezet”, majd negatív véleményezést kapott
10.07: Lucian Bode szállításügyi miniszterjelölt véleményezése pozitív
10.00: Nicolae Ciucă nemzetvédelmi miniszterjelöltet véleményezése pozitiv
9.47: Mivel a meghallgatások vidókonferencián hallgatják meg, Violeta Alexandru munkaügyi miniszterrel pedig nem sikerült telefonkapcsolatot létesíteni, “hivatalból” negatív véleményezést kapott.
9.45: Marcel Boloș, az európai alapokért felelős miniszter jelölését pozitivan véleményezték.
9.40: Monica Anisie negatív véleményezést kapott.
9.30: Pozitívan véleményezte a szakbizottság Bogdan Gheorghiu (kultúra), Virgil Popescu (gazdaság), Ionuț Stroe (sport) miniszter jelölését.