Gondolatok Demény Péter nemrég megjelent kötete kapcsán
A bezártság mindenkire más-más hatást gyakorolt: volt, akiben túltengett a produktivitás és a le nem vezetett energiákat kreativitássá alakította, volt, akinek életvitelét nem különösebben befolyásolta az otthonlét és voltunk páran, akiknek nehéz volt megküzdeni a szokatlan helyzettel, erő és energia hiányában pedig sóvárogva néztük a kovászkészítés közben jógázva nyelveket tanuló karanténozókat. Demény Péter az első kategóriát erősítette: „két hónapig mást se tettem, mint azon szórakoztam, hogy milyen manírokat fedezek fel a versekben, regényekben, novellákban, drámákban, mesékben, slágerekben, életvezetési tanácsokban” – olvasható a kötet hátlapján, amely a szórakozásokból született Facebook bejegyzéseket gyűjti egy borító alá. Az utószóban Demény úgy fogalmaz: amikor írni kezdte a paródiaszövegeket, eleinte csak bosszút akart állni a víruson és „talán nem is lehet jobban megúszni valamit, mint ha nevetünk rajta.”
Ismert versekbe, sokat énekelt dalszövegekbe, jellegzetes prózastílusokba rejtve jelennek meg a maszkviselés, a kesztyűhasználat, a tünetek és a társadalom változásainak motívumai. Mikes Kelemen levélbe foglalja a korona-csapást, a Neoton Família megénekli love story-ját a járvánnyal, a Quimby pedig az egész koronavírust engedné, hadd menjen. Olvashatunk operettbe, slambe foglalt gondolatokat, de az istenvéledédespiroskám, a szomorúvasárnap, valamint a homokóra megszokott sorai is átalakulnak egy-egy szövegrész erejéig. A nagy klasszikusok sem maradnak ki, hiszen Petőfi, Kányádi, Csokonai, Eminescu, Hemingway, Jókai, Weöres és Pilinszky sem menekülhetett a paródiaáradat elől.
A kötet szövegei Könczey Elemér megszokottan szellemes karikatúráival egészülnek ki, a végeredmény pedig átfogó képet nyújt a társadalmi elszigetelődés hangulatáról. Kis agytornához ajánlott a szövegek egymásutánját a címeket letakarva olvasni, hiszen legtöbb esetben a hangvétel, szófordulatok és a stílusjegyek alapján már az első pár sor után meg lehet tippelni az adott költő, író, szerző, neves személyiség kilétét. Arra az esetre pedig, ha a járványhelyzet romlásával ismét karanténba kényszerülnénk, Demény Péter Márai Sándort megszólaltatva nyújt biztatást: „ha lakásodba kényszerülsz, ne feledd: mindez csak múló állapot, mit majd a szokott távozás követ.”
(Borítókép: a kötet egyik Könczey-illusztációja)