Szeibert Istvánnak nincs titka: az a megfoghatatlan, de mindenki által érzett varázs a lényéből fakad. Mint ahogy a lényéből fakad a szerénység, a művészet, az opera műfaja és a Kolozsvári Magyar Opera iránt érzett tisztelete és szeretete is, amelyre Szép Gyula operaigazgató, Demény Péter, a könyv szerkesztője és a sorozat ötletgazdája, és nem utolsósorban Nagy Ibolya muzikológus, a könyv szerzője is rámutatott a könyvbemutató alkalmával.
– Sztárok nélkül az opera nem igazán opera. Ilyen sztárunk nekünk Szeibert István, habár ő sosem tartotta magát annak. Örülök, hogy ez a kötet megjelent, mert az opera történetéből olyan szeletet tár elénk, amelyet sokan irigyelhetnek. Demény Péternek köszönöm, hogy a Prospero-sorozatban folyamatosan jelentet meg operaénekesekről is könyveket – mondta Szép Gyula, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatója.
– Itt nőttem fel azokon az operetteken és operákon, amelyeket ez az intézmény bemutatott. Mindig is ragaszkodtam ehhez az intézményhez. Amikor a Prospero-sorozatot kitaláltuk, arra gondoltam: meg kell adni a nagy művészeknek a lehetősé- get, hogy valljanak önmagukról. A sorozat megvalósulása óta eltelt több mint egy évtized, de az életút-interjú kötetek szerkezete nem változott: előszó vezeti be a könyvet, amelyet a művész jó ismerője jegyez, utána következik az interjú a képekkel dúsítva, majd egy függelék a szerepekkel, díjakkal, a művész rövid életrajzával. A Polis és a Korunk Komp-Press kiadó után a sorozatba tartozó kötetek megjelentetését az Ábel Kiadó vette át. Ez a könyv tehát a Prospero-sorozat sokadik darabja, de az első, amely az Ábel Kiadónál jelenik meg. Amióta ez a sorozat készült, sok mindent megéltem; megtapasztaltam szeszélyeket, rigolyákat. Nagy Ibolya és Szeibert István azonban soha nem szeszélyeskedett, nem primadonnáskodott, nem rigolyáskodott; nem várt el a kiadótól, a szerkesztőtől elképzelhetetlen, lehetetlen és teljesíthetetlen dolgokat, és ezt köszönöm a magam nevében – összegzett Demény Péter író, a sorozat ötletgazdája és szerkesztője.
A könyvbemutató résztvevői, balról: Szép Gyula, Nagy Ibolya, Szeibert István, Demény Péter (Fotó: Kulcsár Gabriella)
– Kívánom, hogy a könyv olvasása szerezzen mindenkinek örömöt. Elolvasva bárki képet alkothat arról, milyen lehetek én civilben. Szeretem is a civil életet megélni. Ahogy kilépek a kapun, én a biciklis Szeibert vagyok. A kötet előszavát jegyző Kürthy András budapesti operarendező pályám közepe táján meggyőzött arról, hogy amit csinálok, az jó. Ezzel visszanyertem az önbizalmamat. Köszönöm Kürthy Andrásnak, az embernek, amit értem és a családomért tett. Köszönöm a közönségnek, amely egy nagyon nehéz időszakban kiállt mellettem, és az 1980-as években a pártot arra kényszerítették, hogy nyolc hónap szünet után újra tagja lehessek az intézménynek. Külön kiemelném Vizi Annát és Márton Ilonkát, akik elvégezték ennek a hatalmas munkának az oroszlánrészét. Végezetül köszönetet mondok a családomnak, igazgatóimnak, a szerzőnek, a szerkesztőnek, a kiadónak – sorolta a köszönetnyilvánításokat Szeibert István operaénekes, majd külön kiemelte: örül, hogy kedves kollégája, Szabó Jóska előadóművész is megjelent a könyvbemutatón.
Demény Péter kérdésére válaszolva Nagy Ibolya muzikológus azt válaszolta: a könyv megírásához „csak” őszinte érdeklődésre és szeretetre volt szüksége.
(Borítókép: Nagy Ibolya és Szeibert István. Fotó: Kulcsár Gabriella)