Húsvét előtt jelentős változás történt a jelöltek támogatottságában, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) ugyanis kifarolt Elena Lasconi mögül, miután decemberben még meglehetősen élesen fogalmazott és bírálta a tavalyi elnökválasztás törlését. Akkor Lasconi nyerésre állt, ezért az USR sértésnek vette, hogy nem hagyták a választás lebonyolításának folytatását a második fordulóval. Közben azonban az USR számára is kiderült, hogy Lasconi sikere konjunkturális volt, ami azért ijesztő, mert mindez csak megerősíti, hogy a pártok mennyire elképzelés nélkül választják ki jelöltjeiket. Ebből is látszik, hogy a fősodratú pártok krónikus vezetőhiányban szenvednek, hiszen egyetlen pártelnök sem tudta hozni pártja eredményét, ami a tavalyi katasztrófához vezetett. A választások törlése némi felszusszanást biztosított, de cseppet sem biztos, hogy Romániának végül is sikerül elkerülnie azt a szakadékot, ami felé gyors léptekkel haladt tavaly és halad még mindig.
Az USR jobbnak látta beállni az esélyesebb Nicușor Dan mögé, aki korábban létrehozta az USR-t, majd összeveszett párttársaival, ezért kilépett a szövetségből. Nehéz végigkövetni a romániai pártok pálfordulásait, amelyek után, sajnos, már senki nem veszi komolyan a politikusok szavait. Fordulatok maradtak bőven az idei megismételt elnökválasztásra is, de ezek nem hoztak minőségi változást, sőt csak megerősítik, hogy a pártok sodródnak a kényszerpályán, és már-már csodával fog felérni, ha jó, kiszámítható, nyugati elkötelezettségű elnöke lesz az országnak a következő öt évben.
A politikai játszmák, manőverek nem világos, hogy milyen változásokat okoztak a jelöltek támogatásában, mert megbízható felmérés nem készült, és azok is, amelyeknek eredményeit nyilvánosságra hozták, azt mutatják: nincs egyöntetűen elfogadott vagy kiszámítható forgatókönyv. Régen még léteztek bizonyosságok, most már sajnos, minden biztos pont eltűnt. Továbbra is csak annyi látszik bizonyosnak, hogy az első fordulót George Simion fogja megnyerni, de hogy kivel kerül be a második körbe, az már elég homályos. Személy szerint azon sem csodálkoznék, ha ismét meglepetésnek számítana az első fordulós győztesünk, hiszen a közvélemény-kutató intézetek most már egyre nehezebben képesek mérni a véleményüket sokszor elhallgató választópolgárok politikai opcióit.
Elméletileg jó esélye kellene hogy legyen a kormánykoalíció pártjai által támogatott Crin Antonescunak arra, hogy bejusson a második fordulóba, de ahogyan Călin Georgescu a semmiből settenkedett a tavalyi választás első helyére, ugyanúgy Antonescu második fordulós szereplésére sem lehet mérget venni. Nicușor Dant is az esélyesek közé sorolják, aki bekerülhet a második fordulóba, akárcsak a pártok támogatását nem élvező Victor Pontát. Régebb a független jelölteknek esélyük sem volt az élbolyba kerülni, most már ez alaposan megváltozott.
Ponta is egyfajta szuverenista retorikával próbál szavazókat meggyőzni. Húsvét előtt elképesztő történetet elevenített fel a volt szociáldemokrata kormányfő. Valószínű megneszelte, hogy támadni akarják ellenfelei amiatt, hogy korábban, miniszterelnöki mandátuma idején romániai Duna menti településeket árasztott el azért, hogy ne Belgrád kerüljön víz alá. Racionálisan gondolkozva még érthető is lenne, hogy így döntött, a baj az, hogy ezek a döntések nem átláthatóak, márpedig az állampolgároknak kellene tudniuk, amikor ilyen nagy horderejű kérdések dőlnek el.
Tehát két szuverenista jelölt is bekerülhet a második fordulóba, ezért írtam, hogy a május 4-ei első forduló mindent eldönthet a májusi elnökválasztás kimenetelét illetően. A társadalomban nem érződik semmilyen felfokozott várakozás. A legveszélyesebb az, amikor mindent elural a letargia, amelyik táptalaja a szélsőséges irányzatok felemelkedésének. Hogy ezt valójában kik és hányan érzik, nehéz megmondani. Azt se lehet megjósolni, hogy magas vagy alacsony részvétel lesz. A tavalyi csalódás a dühöt is kihozhatja az emberekből, ami nagy fokú választói aktivitást idézhet elő, de a társadalmi letargia is belengheti a májusi megmérettetést, miután Georgescut kizárták, ezért híveinek jelentős része nem biztos, hogy más jelöltre akarja adni szavazatát. Itt tartunk most 12 nappal az elnökválasztás első fordulója előtt, amelynek a tétje meglehetősen nagy. Románia is útkereszteződéshez ért, és egyáltalán nem mindegy, hogy melyik úton halad tovább.