Somkerék régi templomát, mely különleges épségben maradt meg a századok folyamán, Felszegi Imre somkeréki református lelkész mutatta be a vendégeknek. A gótikus stílusjegyeket hordozó építmény egyik érdekessége, hogy az asztalosmunkát 1761-ben a neves Umlig Lőrinc festette.
E református templomról a múlt évben népszerűsítő kiadványt és képeslapgyűjteményt adott ki a Forrásközpont. A templomtörténetet Felszegi Imre írta, a kiadványban a rövid ismertető négy nyelven olvasható, immár a második kiadást adták ki. A képeslapok a templomot és művészettörténeti szempontból is nagyértékkel bíró berendezését ábrázolják Kovács Róbert felvételein keresztül.
A könyv bemutatásakor a szamosújvári gyökerekkel rendelkező somkeréki lelkész így vélekedett: „Szükségét láttuk leírni és könyv formájában kiadni a somkeréki templom történetét, mert sokak véleménye szerint a somkeréki templom Erdély egyik legszebb temploma.” Ezt követően röviden összefoglalta a főbb történelmi adatokat, és érdekességekkel színesítette a bemutatót: „Az 1553 október 23.-át követő első vasárnap a somkeréki templomban járt Dobó István. Ugyanis 1552-ben megvédi Eger várát, majd ezt követően Erdély vajdája (1553-1556), de ez időben a szamosújvári vár kapitánya is. 1848-ban pedig Bem tábornok több éjszakát táborozik a templomban” – mesélte, majd a könyvbemutató végén arra buzdította a jelen levő kollégistákat, hogy saját szülőfalujukban gyűjtsék össze az értékeket, legyenek azok írások vagy az öregek emlékezetében élő szóbeli értékek.
A nap során a lelkész vezetésével a Hargita megyei kulturális szakemberek megtekintették a Szamosújvár központban levő örmény katolikus templomot, a város jellegzetes örmény épületeit, a híres alföldi betyár, Rózsa Sándor sírját, és Mezőség egyik legmodernebb iskolaépületét, a Téka Alapítvány által felépített Szamosújvári Magyar Tannyelvű Elméleti Líceumot.
Délután a szamosújvári Téka Alapítvány konferenciatermében a Hagyományőrzési Központ kiadványait Felszegi Imre somkeréki református lelkész és az intézmény két munkatársa, P. Buzogány Árpád művelődésszervező és dr. Salló Szilárd néprajzos mutatták be az érdeklődőknek, akik közt szép számban voltak jelen a Téka Szórványkollégium diákjai is.
A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont az utóbbi három évben a következő köteteket adta ki: A somkeréki református templom – képeslapgyűjtemény és bemutató füzet; Szent László emlékhelyei Hargita megyében – képeslapgyűjtemény; Több szem többet lát – tanulmánykötet; Falinaptár Haáz Ferenc Rezső rajzaival; Az élet íze – tanulmánykötet; P. Buzogány Árpád – Salló Szilárd: Hagyományos életmód a mindennapokban – tanulmánykötet; Székely jelképek pecséten, címerben – tanulmánykötet; A székelység története – kézikönyv; Orbán Balázs szemével 2010–2013; Másfél évtized képesszeciája – fotóalbumok; Székelyföldi népviseletek Haáz Ferenc Rezső képein – képeslapgyűjtemény; Havasok üzenete – Jakab György farkaslaki csont- és faszobrász munkáinak és verseinek bemutatása; Tamási Áron nyomában Farkaslakán – Tamási Áron születésének 120. évfordulója alkalmából készült képes kiadvány.
A nap során és a kiadványok bemutatóját követő tapasztalatcsere jellegű beszélgetéseken részt vettek a Téka Alapítvány szakemberei és a magyar iskola pedagógusai.