Közleménye szerint a BEC utasította a megyei választási irodákat, hogy vegyék át a törvényszékektől és a külképviseletektől a november 24-én leadott érvényes és érvénytelen szavazólapokat tartalmazó zsákokat, majd a jegyzőkönyvben rögzített felbontásuk után ellenőrizzék és számolják újra a szavazatokat. A szavazólapokat tartalmazó zsákok összegyűjtése, szállítása és tárolása a rendvédelmi szervek felügyeletével történik.
A BEC határozata szerint a megyei választási irodák a szavazatok újraszámolása utáni szavazókörzeti eredményeket egyenként jegyzőkönyvben rögzítik, majd a megyei szintű eredményeket egy külön jegyzőkönyvben összesítik. Ezután az összes jegyzőkönyv beszkennelt változatát legkésőbb december elsején 22 óráig, az eredeti példányokat pedig december 3-án 16 óráig elküldik e-mailben a Központi Választási Irodának. A BEC szerint az alkotmánybíróság nem szabott határidőt a szavazatok újraszámolására.
Terheș: sikerült bebizonyítanom az alkotmánybíróságnak, hogy Lasconi és az USR csalt
A Román Nemzeti Konzervatív Párt (PNCR) elnöke, Cristian Terheş államfőjelölt úgy véli, sikerült bebizonyítania az alkotmánybíróságnak, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és annak jelöltje, Elena Lasconi "esetleges csalást" követett el az elnökválasztás első fordulójában. Terheş egy csütörtöki sajtótájékoztatón beszélt erről, miután az alkotmánybíróság (CCR) a beadványának megtárgyalása után elrendelte az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolását.
A PNCR elnöke szerint ha az újraszámolással bebizonyosodik, hogy Lasconi valójában kevesebb szavazatot kapott, ami más sorrendet eredményezne, a törvény értelmében semmisnek nyilvánítják az eredményeket és megismétlik az első fordulót. "A CCR az újraszámolással majd eldönti, hogy tisztességes volt-e a választás, megalapozottak-e vagy sem az általam bemutatott bizonyítékok" - magyarázta.
Elmondta, az alkotmánybírósághoz benyújtott óvásban érvként hozta fel, hogy a romániai urnazárás után, "amikor már egyértelmű volt, hogy ki hogyan áll", az USR vezetői és a jelöltjük, Elena Lasconi, "törvénytelen módon" folytatta a kampányt, arra kérve a Nyugat-Európában, az Egyesült Államokban, a Kanadában, a Mexikóban és a Dél-Amerikában élő románokat, hogy szavazzanak rá.
Cristian Terheşnek nyilatkozata szerint arra is van bizonyítéka, hogy az elnökjelöltségtől visszalépett, de a szavazólapokon szereplő Ludovic Orbanra leadott voksokat a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek összeállításakor Elena Lasconi nevéhez írták, és így hamis adatok kerültek a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) rendszerébe. "Úgy vélem, ez lehet a fő oka annak, hogy a szavazatok újraszámolását kéri az alkotmánybíróság" - magyarázta.
Ciolacu nem kívánta kommentálni
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) volt elnöke csütörtökön újságíróknak kijelentette: nem tartozik rá, és nem kívánja kommentálni a CCR döntését az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásáról.
„Nincs véleményem. Amint azt már elmondtam önöknek a választások másnapján: gratuláltam a második fordulóba bejutott két jelöltnek, és kijelentettem, hogy a PSD nem fogja kérni a Központi Választási Irodától a szavazatok újraszámolását” – válaszolta Ciolacu. Hozzátette: ő nem kíván ez ügyben semmit, és szerinte jelenleg fontosabbak a december 1-jei parlamenti választások.
„Én hibáztam, ezt vállalom, semmi gondom nincs ezzel, de vasárnap már nem Marcel Ciolacuról lesz szó, vagy valaki másról, hanem mindannyiunk jövőjéről. Romániáról és az ország stabilitásáról és demokráciájáról” – mondta Ciolacu, hozzátéve, hogy egyébként sem kommentálta soha az alkotmánybíróság döntéseit, mert ez nem az ő dolga.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és a második fordulóba bekerült elnökjelöltje azt nyilatkozta: az elnökválasztás első fordulójának semmissé nyilvánítása a CCR-hez benyújtott beadványok nyomán a demokrácia súlyos megsértése lenne, és országszerte tiltakozásokat idézne elő. Szerinte a demokrácia már akkor is sérült, amikor az alkotmánybíróság nem tette lehetővé, hogy Diana Şoşoacă részt vegyen a választási megmérettetésen.
Călin Georgescu, az elnökválasztás első fordulójában első helyen végzett független jelölt a Realitatea hírtelevíziónak nyilatkozva úgy fogalmazott, „elképzelhetetlen, ami történik”. Szerinte, ha az első fordulót érvénytelenítenék, az nevetségessé tenné a tisztségbe kerülő új államfőt, mivel ez teljesen antidemokratikus eljárás lenne.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) ideiglenes elnöke, Ilie Bolojan szerda este az Antena 3 televízióban azt mondta, hogy az elnökválasztás első fordulójának esetleges semmissé nyilvánítása „kényes kérdés”, és ilyen helyzetekben mindenesetre a felelősség súlyának tudatában kell dönteni.
Kelemen: dühös vagyok az ország vezetőire, mert politikai instabilitást és káoszt idéztek elő
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök csütörtök este kijelentette: "megmagyarázhatatlan", ami az állam élén történik, és dühös az ország vezetőire, amiért politikai instabilitást és káoszt idéztek elő.
A politikus elmondta, meglepték azok a beadványok, amelyben az első elnökválasztási forduló eredményeinek érvénytelenítését kérte az alkotmánybíróságtól két elnökjelölt, mint ahogyan meglepte a szavazatok újraszámolását elrendelő alkotmánybírósági döntés is, de ha ezt szilárd érvekkel támasztották alá, be kell tartani a határozatot.
Kelemen rámutatott arra is, ha bebizonyosodik, hogy a szavazólapok kinyomtatása után a jelöltségtől visszalépett Ludovic Orbanra leadott szavazatokat hozzászámolták Elena Lasconi támogatóihoz, "nem fordul meg automatikusan a sorrend", a törvény értelmében két héten belül meg kell ismételni a választást. A helyzetet bonyolítja azonban, hogy vasárnap parlamenti választások lesznek. "Akkora káosz van, amekkorát még nem látott a világ" - fogalmazott. Hozzátette, megmagyarázhatatlan, ami az ország élén történik, és dühös a vezetőkre, mert politikai instabilitást és káoszt idéztek elő.
Az RMDSZ elnöke reagált az elnöki hivatal közleményére is, amely szerint a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) megállapította, hogy történtek kibertámadások az elnökválasztási folyamat befolyásolásának szándékával.
"Nem lehet ma előállni azzal, hogy kibertámadások történtek. Akkor nem láttátok? Mire költitek ti a pénzt? A nemzetbiztonságra veszélyt jelentő magyar kisebbség nyomon követésére? A választások napjáig miért nem látta ezt senki? Miért nem figyelmeztettek? Egyszerűen hihetetlen, ami történik. Nem látták, mi zajlik a TikTokon vagy a Facebookon?" - fogalmazott Kelemen Hunor.
Arra a kérdésre, hogy kapott-e jelzéseket a külföldi partnerektől a romániai helyzettel kapcsolatban, az RMDSZ elnöke azt mondta, "mindenki kérdéseket tesz fel, és senki nem ért semmit"
Lasconi: az alkotmánybíróság a nemzetbiztonsággal játszik
Az alkotmánybíróság a nemzetbiztonsággal játszik - hívta fel a figyelmet csütörtöki Facebook-bejegyzésében Elena Lasconi. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) államfőjelöltje az alkotmánybíróság (CCR) döntésére reagált, amellyel elrendelték az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálását.
"A CCR a nemzetbiztonsággal játszik. Mindegyikünk szavazata szent! Egy demokratikus országban abszolút borzasztónak számít, amire a CCR készül" - szögezte le.
Az USR elnöke ugyanakkor felszólította a Központi Választási Irodát (BEC), hogy kezelje bölcsen az újraszámolást. "A törvény mindenkire egyformán érvényes, nem lehet egyesek kedvéért eltérően értelmezni. A CCR másodszor avatkozik be a demokratikus folyamatokba. A CCR nem dönthet az államfőről a zöldasztalnál" - nyomatékosította.
Hozzátette, a szélsőségesség ellen szavazással kell felvenni a harcot, nem háttérjátszmákkal. "Azért vagyok itt, hogy megvédjem a demokráciát, és mindent meg fogok tenni, hogy ne tapossák lábbal a korrupt politikusok" - fogalmazott.
Orban: lehetetlen újraszámolni a szavazatokat 24 óra alatt
Az alkotmánybíróság politikai eszközként működik és a Szociáldemokrata Párt (PSD) kezére játszik - véli a Jobboldal Erejének elnöke. Ludovic Orban csütörtöki sajtótájékoztatóján reagált az alkotmánybíróság döntésére, amellyel elrendelték az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolását.
A Jobboldal Erejének vezetője felhívást intézett a megyei választási irodák munkatársaihoz, hogy a voksok újraszámolásakor figyeljék a PSD küldötteit, "ne engedjék, hogy csalást kíséreljenek meg". Orban ugyanakkor felszólította a Nemzeti Liberális Pártot (PNL), hogy nyilvánosan határolódjon el a PSD "antidemokratikus és alkotmányellenes" kísérletétől, amely szerinte a választói akarat megmásítására irányul, és a végső célja, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje, Elena Lasconi helyett Marcel Ciolacu jusson be a második fordulóba.
A politikus emlékeztetett, hogy az elnökválasztások történetében egyszer fordult elő - 2009-ben - hogy az alkotmánybíróság elrendelte a szavazatok újraszámolását, de akkor is csak néhány szavazókörzetben.
Orban szerint nincs jogalapja a CCR döntésének, ráadásul olyan feladatot ró a BEC-re, amelyet lehetetlen elvégezni 24 óra alatt, ahogyan kérték. Ugyanakkor a szavazatok újraszámolása lehetőséget ad a csalásra. "Az alkotmánybíróság a PSD kezére játszik, amelyiknek 1989 óta először nincs jelöltje a második fordulóban" - summázta a volt miniszterelnök.
Simion: az alkotmánybíróság bábuvá vált a politikai színtéren
Bírálta az alkotmánybíróságot csütörtökön George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, aki szerint a testület 'bábuvá vált a politikai színtéren'.
A politikus hangsúlyozta, hogy a PSD-PNL-RMDSZ vezette alkotmánybíróság elrendelte a szavazatok újraszámolását valamennyi szavazókörzetben, bár az elnökválasztás első fordulójának eredményeit megóvó beadványok csupán néhány szavazókörzetre vonatkoztak .
“Miért ez a kétségbeesés a rendszer részéről, amely minden mechanizmust beindított a románok voksainak megsemmisítésére? Mert közzétették a közvélemény-kutatások eredményeit, és Elena Lasconi, ez a câmpulungi Kamala (Kamala Harris, Donald Trump elnök kihívója az USA november eleji elnökválasztásán - szerk. megj.) a második fordulóban veszít a szuverenista jelölt, Călin Georgescu ellen. És akkor óvást nyújtottak be az alkotmánybírósághoz, hogy próbálják megismételni a választásokat” - nyilatkozta az AGERPRES-nek Simion.
Hozzátette: ez a támadás a romániai demokrácia ellen szégyenteljes és felháborító.