Precedens nélküli döntés: a szavazatok újraszámlálását kéri az alkotmánybíróság

Az elnökválasztás első fordulójában leadott érvényes és érvénytelennek nyilvánított szavazatok újraszámolását kérte az alkotmánybíróság (CCR) csütörtökön a Központi Választási Irodától (BEC). A Hotnews hírportál rámutat, a taláros testület precedens nélküli döntést hozott.

Az alkotmánybíróság csütörtökön azért ült össze, hogy megtárgyaljon két, az államfőválasztás első fordulójának eredményeinek érvénytelenítésére vonatkozó kérelmet. Az óvásokat két olyan politikus nyújtotta be, akik maguk is jelöltek voltak az elnökválasztási megmérettetésen, Cristian Terheş és Sebastian Constantin Popescu.

A CCR közleménye szerint az alkotmánybírák Cristian Terheş elnökjelölt beadványának megvizsgálása után egyöntetű döntéssel elrendelték az államfőválasztás első fordulójában leadott érvényes és érvénytelennek nyilvánított voksok újraszámolását. Az újraszámolás eredményét a Központi Választási Irodának (BEC) továbbítania kell majd az alkotmánybíróságnak.

Az alkotmánybírák csütörtökön egyöntetűen elvetették Sebastian Constantin Popescu államfőjelölt beadványát, amelyben a jelölt az első forduló eredményének semmissé nyilvánítását kérte. Arra hivatkozva utasították el az igénylést, hogy a jelölt azt az előírt határidőn túl nyújtotta be. Ugyanakkor a Cristian Terheş államfőjelölt hasonló tárgyú beadványának tárgyalását péntekre halasztotta a taláros testület.

Az alkotmánybírák csütörtöki döntése, amellyel az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolását kérik, előzmény nélküli.

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, Toni Greblă az Agerpres hírügynökségnek azt nyilatkozta, az elnökválasztás második fordulójának kampánya csak azután kezdődhet el, miután az alkotmánybíróság érvényesítette az első forduló eredményeit, és hivatalossá válik, hogy melyik két jelölt jutott tovább.

A kormány által elfogadott választási ütemterv szerint az elnökválasztás második fordulója kampányának pénteken kellene rajtolnia. Toni Greblă szerint azonban „teljességgel lehetetlen”, hogy egy nap alatt összeszámolják az első fordulóban leadott szavazatokat, hiszen 9 465 257 voksról van szóAz óvások elbírálását követően az alkotmánybíróság feladata lesz érvényesíteni az első forduló eredményét.

Ciolacu nem kívánta kommentálni

Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) volt elnöke csütörtökön újságíróknak kijelentette: nem tartozik rá, és nem kívánja kommentálni a CCR döntését az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásáról.

„Nincs véleményem. Amint azt már elmondtam önöknek a választások másnapján: gratuláltam a második fordulóba bejutott két jelöltnek, és kijelentettem, hogy a PSD nem fogja kérni a Központi Választási Irodától a szavazatok újraszámolását” – válaszolta Ciolacu. Hozzátette: ő nem kíván ez ügyben semmit, és szerinte jelenleg fontosabbak a december 1-jei parlamenti választások.

„Én hibáztam, ezt vállalom, semmi gondom nincs ezzel, de vasárnap már nem Marcel Ciolacuról lesz szó, vagy valaki másról, hanem mindannyiunk jövőjéről. Romániáról és az ország stabilitásáról és demokráciájáról” – mondta Ciolacu, hozzátéve, hogy egyébként sem kommentálta soha az alkotmánybíróság döntéseit, mert ez nem az ő dolga. 

Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és a második fordulóba bekerült elnökjelöltje azt nyilatkozta: az elnökválasztás első fordulójának semmissé nyilvánítása a CCR-hez benyújtott beadványok nyomán a demokrácia súlyos megsértése lenne, és országszerte tiltakozásokat idézne elő. Szerinte a demokrácia már akkor is sérült, amikor az alkotmánybíróság nem tette lehetővé, hogy Diana Şoşoacă részt vegyen a választási megmérettetésen.

Călin Georgescu, az elnökválasztás első fordulójában első helyen végzett független jelölt a Realitatea hírtelevíziónak nyilatkozva úgy fogalmazott, „elképzelhetetlen, ami történik”. Szerinte, ha az első fordulót érvénytelenítenék, az nevetségessé tenné a tisztségbe kerülő új államfőt, mivel ez teljesen antidemokratikus eljárás lenne. 

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) ideiglenes elnöke, Ilie Bolojan szerda este az Antena 3 televízióban azt mondta, hogy az elnökválasztás első fordulójának esetleges semmissé nyilvánítása „kényes kérdés”, és ilyen helyzetekben mindenesetre a felelősség súlyának tudatában kell dönteni.