GYŐRGYIKE NOÉMI CSILLA
Előadásában Vincze Hanna Orsolya elmondta, hogy a jó téma az, amely egy-egy problémára ad megoldást, ugyanakkor kiemelte, fontos figyelembe venni, hogy rendelkezünk-e a megfelelő készségekkel és tudással, amely ahhoz szükséges, hogy az adott témával foglalkozhassunk. Arra is felhívta a hallgatók figyelmét, hogy a téma érdekes kell hogy legyen számukra és mások számára is, a vezetőtanárok ennek megtalálásában segíthetnek. Ugyanakkor azt is elárulta, hogy a kutató diáknak legelőször a tudományágat kell meghatározni, ezután kezdhet el „kutatni a tapasztalatai között”. „Az egyik volt diákom úgy talált magának témát, hogy táborban vett részt, és ott azt tapasztalta, hogy az idősebb és a fiatalabb generáció között rossz a kommunikáció; az lett a témája, hogy erre a problémára megoldást keresett” – osztotta meg tapasztalatait Vincze Orsolya.
Az előadás további részében szó esett arról is, hogy milyen a jó kutatási kérdés, honnan lehet tájékozódni, információt szerezni, valamint arról is hallhattunk tippeket, hogy hogyan legyünk hatékonyak, és hogyan osszuk be az időnket. Az előadó elmondta, hogy a jó kutatói kérdés nyílt, nem lehet rá igennel vagy nemmel válaszolni. Hozzátette, hogy mindenképpen a témára kell rákérdezni, a kérdésünk a probléma megoldására kell hogy fókuszáljon.
Arra a kérdésre, hogy honnan gyűjthetünk információt, a meghívott azt tanácsolta, hogy elsősorban könyvekből, de a Babeş–Bolyai Tudományegyetem előfizet a Statistára is, amely adatgyűjtéssel és statisztikák létrehozásával foglalkozó német vállalat. A Google Scholar keresőprogram mellett akár szemantikus, jelentéstani mesterségesintelligencia-keresőket is lehet használni. Az előadás végén Vincze Hanna Orsolya azzal kapcsolatban is megosztotta tanácsait, hogy a kutatásainkon és dolgozatainkon hogyan dolgozhatunk hatékonyan. „Készíthettek heti beosztást, amiben napokra leosztjátok, hogy miről írtok – ehhez jó tartani magatokat. Azért, hogy könnyebb legyen majd a módszertant megírni, naplózni is lehet azt, hogy az egyik nap miről írtok” – mondta az előadó. Hozzátette, „az, hogy a dolgozat nem tökéletes, ne legyen ok arra, hogy nem adod be” – zárta előadását Vincze Hanna Orsolya.
Az előadás után Felméri Johanna harmadéves kommunikáció szakos hallgató nyilatkozott a Campusnak arról, hogy számára milyen volt az előadás, illetve mennyire találta hasznosnak az elhangzottakat. „Idén államvizsgát írok, ezért nagyon hasznos és vagány volt, hogy részletesen kitértünk arra, hogy a jó kutatási kérdést hogyan kell megfogalmazni. Ez hasznos tudás ahhoz, hogy jó dolgozatot írjak. Úgy érzem, hirtelen bedobtak a mély vízbe. Ezért jó volt letisztázni fogalmakat, és azt, hogy az írásnak hogyan fogjak neki” – zárta a mondandóját Johanna.