Kevés a hulladékod, kevesebb szemétdíjat fizetsz
Bár a kidobott hulladékmennyiség függvényében történő fizetési rendszer bevezetéséről szóló kormányhatározat teljes szövege még nem került nyilvánosságra, a kormány honlapján olvasható tájékoztató szerint „a közintézményeknek ettől az évtől kezdve lehetőségük lesz arra, hogy egy új gazdasági eszközt alkalmazzanak az annyit fizetsz, amennyit eldobsz elv alapján, egy olyan eszközt, amelyet a hulladékok újrahasznosításának bátorítására az európai országok nagy része már használ”. A cél a hulladékmennyiség csökkentése és az újrahasznosítási arány növelése – magyarázzák a folytatásban, amelyből az is kiderül, hogy az elv életbe léptetésére a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium fogja kidolgozni az alkalmazási kézikönyvet. Ez utóbbi lehetőséget ad majd az önkormányzatoknak arra, hogy a helyi műszaki-gazdasági jellegzetességek alapján a helyi szinten legjobbnak, leghatékonyabbnak vélt, leginkább beváló módon alkalmazzák a sürgősségi kormányhatározatot.
A határozatot egyébként azért fogadták el sürgősségi jelleggel, mert fennáll a veszélye annak, hogy az Európai Bizottság esetleg kötelezettségszegési eljárást indít Romániával szemben, mivel nem érte el az újrahasznosítás terén vállalt kötelezettségeket, célokat. A határozat nem csak a már említett elv életbe ültetésére teremt keretet, hanem további módosításokat is hoz a korábbi törvénykezésben: elveti a Hulladékkezelés Regionális Tervének kötelező voltát, lépcsőzetes kötelezettségeket szab meg azoknak a jogi személyeknek, amelyek nevére építkezési/bontási engedélyt bocsátanak ki (a végső, 2020-ban elérendő cél az ilyen jellegű hulladékok 70%-ának újrahasznosítása/értékesítése), olyan adatbázis létesítésére ad lehetőséget, amely az EB igényei szerint biztosítaná az építkezési hulladékok kezelését.
Összességében – a kormány közleménye szerint – 2020 december 31-ig a helyi önkormányzatoknak el kell érniük, hogy képesek legyenek újrahasznosítani az olyan hulladékok 50%-át, mint a papír, fém, műanyag üveg vagy más újrahasznosítható (például komposztálható) háztartási hulladék.
Az elmélet és a Józsi talicskájaA kormányrendelet elméletben helyénvaló és az intézkedés üdvözlendő – véli közleményében a Zöld Erdély Egyesület, amely szerint az is egyértelmű, hogy az emberek szeretnek kevesebbet fizetni. „Tehát, ha kevés a szemeted, kevesebb szemétdíjat fizetsz, így ösztönzünk arra, hogy kevesebb szemetet termelj. Logikus. Csakhogy a mindennapi romániai gyakorlat éppen a visszájára fordíthatja a valós hatást” – vélik.
A szervezet szerint jelenleg is elterjedt gyakorlat a szemét patakmedrekbe, erdőszélekre, félreeső helyekre való kihordása, amely ugyan illegális, de mégis széleskörűen bevett és társadalmilag megtűrt szokás ez, a tettesek pedig igen ritkán kerülnek kézre és akkor is többnyire megússzák egy figyelmeztetéssel. „Még azokban az esetekben is előszeretettel alkalmazott ez a gyakorlat, amikor a szemétszállító bármennyi szemetet elszállítana ugyanazért – az így is, úgy is kifizetendő – szemétdíjért. (…) De ha eddig az illegális szemétlerakást legalább anyagi motiváció nem bátorította széleskörűen, hát ezután majd fogja. Ugyanis, ha nem a szemétszállító cég viszi el a szemetet, hanem Józsi letalicskázza az árokba, akkor kevesebb szemétdíjat kell majd fizetni. Sőt, ez a szemét papíron nem is fog létezni és így a statisztikai adatokat is javítja. Ezért a kormány jelenlegi intézkedése nemhogy megoldaná a hulladékproblémát, hanem tovább súlyosbíthatja: még több szemét kerülhet a statisztikákból az illegális lerakókba” – áll a közleményben, amely a továbbiakban kifejti: a szemetelés Romániában évtizedek óta a legismertebb környezeti probléma, éppen ezért kellene a döntéshozóknak és az állami intézményrendszernek a legkomolyabban foglalkoznia vele. Vagyis jól átgondolt stratégiával, a szemléletformálás, a szelektív hulladékbegyűjtő infrastruktúra és az újrahasznosító ipar támogatásával, az átfogó törvényi szabályozás megteremtésével, hatékony intézkedésekkel és szigorú ellenőrzésekkel-büntetésekkel kellene javítania a helyzeten. „Ehelyett most is egy, a helyi viszonyokat teljesen figyelmen kívül hagyó sürgősségi kormányrendelettel igazítják hozzá a hazai törvénykezést az európai irányelvekhez. A papírforma ezzel megvan, a statisztika is javul, de a szemét az marad, igaz a szőnyeg alatt” – összegez a környezetvédelmi egyesület.