Egy találkozás emlékére, avagy az olvasás fontosságáról - In memoriam Mario Vargas Llosa

Az újságíró életében vannak különösen fontos találkozások, az ilyen élmények egy életre elkísérnek. Sok van belőlük, néhány azonban felkerül “a legfelső polcra”, és ha úgy alakul, az ember időnként közelebb húzza magához.

Mario Vargas Llosa halálhírét olvasva a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészkarának Eminescu-termében találtam magam ismét, amint a Nobel-díjas perui írót, a latin-amerikai irodalom és a világirodalom meghatározó személyiségét hallgatom. Arról beszél, hogy sokkal jobb lenne a világ, ha az irodalom mindenhova eljutna, meg hogy az irodalom és a fikció tulajdonképpen emberi létszükséglet: elvégre lehetőséget teremt arra, hogy kitöltsük az űrt, amely két különböző pólus között tátong. 

 

2013 májusa volt, egy keddi nap, amikor rengetegen gyűltünk össze a Bölcsészkaron, mintegy kétezren. Az idejében érkezőket az Eminescu-terembe terelték, ahol a díszvendégtől alig pár méterre foglalhattak helyet, a többiek a Shakespeare-teremben és az udvaron gyülekeztek, ők kivetítőn követhették az eseményt. Bensőséges volt és meghitt, közben nagyszabású és izgalommal teli, és mintha másfél-két órára minden egyéb megszűnt volna körülöttünk. Csak Llosa volt és mi, és olyan dolgok kerültek szóba, amelyek napjainkban, tizenkét évvel a kolozsvári látogatása után is megfontolandók, de azok lesznek száz, kétszáz év múlva is. Mindenkor.

Nem célom nekrológot írni A város és a kutyák, a Júlia néni és a tollnok, a Halál az Andokban, A kecske ünnepe és sok más nagyszerű regény szerzőjének távozása okán – megteszik ezt nálam jóval avatottabbak. Azt gondolom, legfőképpen a műveit érdemes olvasni, amelyekkel örökre beírta magát az emberiség történetébe. De hadd idézzek tőle egy-két gondolatot, amelyeket magammal hoztam az Eminescu-teremből; ha nem is biztos, hogy e sorok által megy elébb a világ, de erőt, reménységet adhatnak a ma emberének!

Kolozsvári látogatása alkalmával az írót díszdoktorrá avatták a Babes-Bolyai Tudományegyetemen

Llosa után, szabadon: az irodalom mellett napjainkban sok más műfaj igyekszik kiszolgálni a más életek megtapasztalásának igényét, így például a filmek és a szappanoperák is. Az irodalmat azonban semmi más nem képes helyettesíteni: míg a televízió előtt ülve vagy a mozivásznat bámulva az ember csupán passzív befogadó lehet, olvasás közben aktív részesévé válik a folyamatnak, képzelőereje, érzékenysége révén különböző világokat hozhat létre önmaga számára. 

Ugyancsak Llosa után, szabadon: ha visszatekintünk a múltba, azt láthatjuk, hogy egy-két kivétellel valamennyi zsarnoki rendszer megbukott, s főként azért, mert képtelen volt megfelelően reagálni az emberek igényeire. Napjaink tökéletlen demokráciái közepette sem a legrózsásabb a helyzet, azonban van remény: nem adhatjuk fel, a történelmet ugyanis mi alakítjuk. 

Végezetül – Llosa után, szabadon: Az emberiség elég nagy hányada él az irodalmi fikció nélkül, s azt hiszem, nem tévedek, ha azt mondom, leginkább emiatt megy rosszul a soruk. Sokkal jobb lenne a világ, ha az irodalom mindenhova eljuthatna. Az elnyomó rendszerekkel, a dogmákkal és a nacionalizmusokkal ellentétben – amelyek megakadályozták az egyénként való létezést és az egyéniség fejlődését, alsó- és felsőbbrendű kategóriák közé „csoportosítva” az embereket – az irodalom és a fikció felébreszti az ember kritikai érzékét, s hirdeti az egyenlőséget, mindenféle megkülönböztetést elutasítva. Ilyenként csak az irodalom képes megvédeni az embereket a rájuk leselkedő veszélyektől. 

Mario Vargas Llosa, köszönjük, hogy velünk volt! Remek olvasmányélményeket, csendesebb hétköznapokat, boldogabb életet mindenkinek! 

Fotók: Rohonyi D. Iván

promedtudo2Hirdetés

Kapcsolódó cikkek