Cipőtörténeti kalandozásokra várnak a Györkös-emlékházban

Benő Eszter Nóra divattervező, a BBTE Magyar Történeti Intézet doktorandusza tart vetített képes előadást Milyen cipőben jártak ők? Cipőtörténeti kalandozások az ókortól az I. világháborúig címmel november 6-án, szerdán, 18:30 órakor a Györkös Mányi Albert Emlékházban (Kolozsvár, Republicii / Majális u. 5.). Szeretettel várnak mindenkit.

A cipők története a divattörténet tudományának méltatlanul elfeledett, ám annál érdekesebb ága. Cipellőink ugyanis – ruházatunkhoz hasonlóan – a történelem bármely időszakában funkcionális és/vagy reprezentatív célt szolgáltak. Formájukat, anyagukat és végső soron értéküket az határozta meg, hogy egy adott történelmi korban, társadalmi rétegben a reprezentáció vagy a funkció játszott-e fontosabb szerepet az öltözködésben. Ilyenformán alakultak ki a letűnt idők puritán, egyszerű (mondhatni minimalista) lábbelijei, és ezekkel ellentétben a frivol, extrém cipőtrendek is. 

A cipőtörténeti kalandozás során szó lesz a középkori csőrös cipőkről, a magas sarkú cipő történetéről, a nőies férficipőkről és a férfias női cipőkről, a mára már elfeledett cipővédőkről és sok más lábbeli-érdekességről. Még Csizmás Kandúr csizmája is szó esik. A mára már közismert cipőfazonok kialakulásának történetét színes képanyag és mulatságos anekdoták fogják gazdagítani.

Benő Eszter Nóra divattervező alapkézési és magiszteri tanulmányait szülővárosában, a Képzőművészeti és Formatervezési Egyetem (UAD) Divat- és Ruhatervezési Szakán végezte. Egyetemi diplomáit 2020-ban, majd 2022-ben szerezte. Divattörténeti tudását az egyetemi oktatás tananyaga mellett önszorgalomból is gyarapította. Jelenlegi doktori kutatásában tudományos igényeséggel foglalkozik a divattörténettel.