Mára már köztudott kolozsvári kisgyermekes családok körében, hogy az ANYÓ tárt karokkal várja a gyermekeket a nyári hónapokban. Szakképzett óvónők irányította tevékenységek, tematikus projektek keretén belül biztonságos és gyermekbarát környezetben biztosított az óvodáskorúak felügyelete.
A családok ily módon történő támogatása lehetőséget ad pótmama, nagymama hiányában, óvó néni segítségét igénybe venni, míg a szülők munkaidejüket töltik. A program előnye, hogy a gyermekek felügyelet mellett minőségi időt töltenek a nyári óvodában: hangulatos és nevelő jellegű tevékenységeken vesznek részt. A szabadtéri mozgásos játékok, a napi rendszeres gyümölcsfogyasztás, kreatív barkácsolás, éneklés és mesélés természetes összetevői egy egészséges nyári óvodának.
A Református Kollégium Szakiskolájának Kálvin utcai tágas termei, árnyékos udvara nemcsak játékteret, pihenésre és mozgásra lehetőséget adó menedéket biztosít az ANYÓ (és idéntől a GRUND) kis vendégeinek, hanem felejthetetlen gyermekkori emlékképek otthona is, amely az itt megforduló óvodásoknak, kisiskolásoknak elevenen felidézhető nyári vakációs élményeit képezheti.
„Robika, melyik oviban szereted a legjobban? – A nyári oviban, mert jól lehet rollerezni, és a földön alszunk (kiságyon, matracon), és kint eszünk az udvaron” – számolt be egyik kis óvodásunk.
Az ANYÓ-nál töltött hetek során az óvodások az állami oktatási rendszerben összevont csoportokban működő nyári óvodai tevékenységről alkotott képe átértékelődik. A hidelvei ANYÓ mássága pont ettől vonzó a gyermekeknek: nem hagyományos óvodai keretek között zajló óvoda ez, hanem hasonlít egy táborhoz, viszont a rutin és a pedagógia szerkezeti elemei követik a napköziotthonos programot.
A pedagógusnak módjában áll szabadabban tervezni, kivitelezni, helyzetorientáltan cselekedni. Az ANYÓ-ban résztvevő pedagógusnak kihívás és felelősség feladatot vállalni. A hetekre tagolódó programajánlat, tematikusan összeállított tevékenységfűzérek, a csoportok összetétele folyamatosan változik. A heti gyermeklétszám a szülők igényének függvényében alakul, és sok esetben a pedagógus rátermettségén múlik, hogy közösséggé kovácsolódik-e vagy sem a csoport, akár egy vagy több hétről van szó.
Mindezek tükrében leszögezhető, hogy az ANYÓ-s tevékenységek alkalmat adnak a gyermek képességeinek fejlesztésére, készségekkialakítására, önállosodásra, közösségbe való integrálódásra. Identitástudatuk, hovatartozási érzésük megerősítése érdekében anyanyelvükön fedezhetik fel a környezetükben bekövetkező változásokat, a nyár sajátosságaira, ízeire, színeire, tevékenységeire csodálkozhatnak rá.
Gergely Erika Magdolna, óvónő