Ezentúl hat hónapra megfoszthatják illetményének felétől azt a képviselőt vagy szenátort, aki a két ház együttes ülésén egy másik törvényhozó helyett szavaz, molinó kifeszítésében vesz részt, a frakció kijelölt helyét elhagyva telefonjával élőben közvetíti az ülést, erőszakosan lép fel képviselőtársával szemben, kiabál, gyalázkodik, fenyegetőzik, másokat sérteget. A botrányt okozó törvényhozót az ülésvezető eltávolíttathatja a parlamenti őrséggel az ülésteremből.
A másokat sértegető, erőszakos törvényhozók felszólalási jogát három hónapos időtartamra felszólalásonként tíz másodpercre korlátozhatják, a parlament működését vagy másokat veszélyeztető frakciókat pedig fél évig megfoszthatják a szolgálati gépkocsiktól és a parlament alkalmazásában álló teljes személyzettől.
A szigoritást azt követően vezették be, hogy a képviselők és szenátorok nyugdíj-kiegészítésének eltörlése érdekében összehívott hétfői együttes ülést Diana Şoşoacă - a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltjeként mandátumhoz jutott, de a nacionalista pártból azóta kizárt - független szenátor folyamatosan kiabálással, fütyüléssel zavarta meg, az ülésvezető pedig nem tudta ezt megakadályozni, mert a képviselőház és a szenátus együttes üléseire az alsóház szigorúbb házszabálya nem alkalmazható.
A szigorítást a kormánypártok képviselőinek és szenátorainak szavazatával fogadták el, az AUR ellene voksolt, a többi ellenzéki párt pedig tartózkodott.
Şoşoacă - telefonjával keddi felszólalását is élőben közvetítve - megköszönte, hogy a parlament "újabb Şoşoacă-ellenes jogszabály elfogadásával növeli népszerűségét", ugyanakkor nevetséges feltételezésnek minősítette, hogy egy 50 százalékos illetménymegvonással el lehetne őt hallgattatni.
George Simion, az AUR elnöke is a szólásszabadság korlátozásaként értelmezte a szabályzat módosítását, ugyanakkor azt üzente a kormánypártoknak, hogy "antidemokratikus módszerekkel sem tudják útját állni a közeledő hullámnak".
Tavaly februárban a kormánypártok elsősorban a többi párt által szélsőségesnek minősített, az üléseken rendszeresen hangoskodó AUR képviselőinek megfékezése érdekében módosították a képviselőház szabályzatát, miután Simion odarohant a beszédét tartó energiaügyi miniszterhez, megrángatta, és fenyegetően az arcába kiabált.
A molinós tüntetéseket és a telefonos élő közvetítéseket a 2016 óta parlamenti képviselettel rendelkező Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) alkalmazta először a román törvényhozásban, a 2020-ban nacionalista szólamokkal képviselethez jutott AUR viszont a figyelemfelkeltés legfőbb eszközeiként használja az utcai demonstrációk kellékeit, és rendszeresen közvetíti híveinek azokat a megnyilvánulásokat, amelyekkel úgymond "megleckézteti" a hatalmon lévő politikusokat.
(Fotó: videómentés/archív)