Életéről nagyon kevés adat áll rendelkezésünkre. Kisázsiában 300 körül látta meg a napvilágot. Felnőttkorában szülővárosa, Myra égi jel hatására püspökének választotta. A legenda elbeszéli, hogy amikor megtudta, hogy az egyik szomszéd nagy szegénysége miatt nyilvánosházba akarta adni három lányát, a következőképpen segített rajtuk: éjszaka a nyitott ablakon át bedobott egy erszény pénzt. Így először a legidősebb, majd hasonló „égből jött” segítségek után, a másik két lány is tisztességgel férjhez mehetett.
Főpásztori feladatait kiválóan teljesítette, tudjuk, hogy 325-ben részt vett a niceai zsinaton is. Amikor hosszú öregség után 343-ban vagy 350-ben meghalt, a legenda szerint angyalok fogadták és vezették be a menyországba. Halála után jóságos alakja tovább élt a nép körében.
Miklós püspököt keleten, Myra városában és Konstantinápolyban már a VI. században tisztelték. Szülővárosából, valamint konstantinápolyi sírtemplomából terjedt el tisztelete a görög, szláv, illetve orosz egyházban. Oroszországban és Görögországban különleges tiszteletet tanusítanak iránta, ő mindkét ország fő patrónusa.
Tisztelete a latin (római katolikus) egyházban később és lassabban terjedt el. Rómában a IX. században már egy bazilikában és három kápolnában tisztelték. Németországban a X. század végén került a Miklós-kultusz a görög származású Theofanu császárnő révén. Franciaországba és Angliába a normannok 1066-ban történt hódítása után honosították meg tiszteletét.
Először Németalföldön fonódott egybe tisztelete azzal a helyi szokással, hogy a polgárok ajándékot osztottak szét a gyermekek között. Ezt később még a Nieuw Amsterdamot (a későbbi New Yorkot) alapító protestáns hollandok is átvették.
1087-ben az olaszországi bari-i kereskedők arról értesültek, hogy a velenceiek el akarják lopni a törökországi Myrában őrzött Szent Miklós ereklyéket. Nyomban cselekedtek is, sikerült megelőzniük őket, és maguk orozták el a szent földi maradványait.
Felejthetetlen esemény volt számomra, hogy idén Bari városába zarándokolhattam és imádkozhattam a pugliai román építészeti stílus legszebb emlékének számon tartott, Szent Miklós tiszteletére 1197-ben szentelt pápai bazilikában. Altemplomát, amelyet kriptának is használnak és ahol a szent ereklyéit őrzik, 968 és 1071 között épült, majd II. Orbán pápa szentelte fel 1089-ben. A szentély híres zarándokhely lett és Európa-szerte felvirágoztatta Szent Miklós tiszteletét.
A késő középkor óta Szent Miklós püspököt a tizennégy segítőszent közé sorolják. Számtalan templom, társulat és mesterség, ugyanakkor a gyermekek, diákok, lányok, hajósok, foglyok, pékek, kereskedők, gyógyszerészek, jogászok patrónusa világszerte. A hívő ember számára akkor is egy szent alakja ragyog tiszteletében, ha sokak számára Szent Miklós ma csak a Mikulást vagy Télapót jelenti.