SZENTES STEFÁNIA
Az eseményen Kós Katalin, az emlékház vezetője köszöntötte az egybegyűlteket, köztük a kolozsvári művészeti múzeum igazgatóját, Lucian Nastasă-Kovácsot és feleségét Annamáriát, Demény Péter, a sorozat szerkesztője és ötletgazdája pedig személyes gondolatokat osztott meg a Prospero könyvek születéséről és fejlődéséről. „Nagy ünnep ez számunkra, akik kitaláltuk, s akik ma építjük-alakítjuk. Azt hisszük, olyan portrékat sikerült a közönség jelképes asztalára tennünk, amelyekkel konkrétabb, információgazdagabb és testesebb lett ez a kultúra” – fogalmazott Demény.
Az eseményt Demény Péter nyitotta meg szavalatával, amely megalapozta az est meghitt hangulatát. A közönség soraiban ült számos személyisége az irodalmi és művészeti életnek, akik hozzájárultak a sorozat sikeréhez, illetve szereplőként, szerzőként vagy szerkesztőként közreműködtek az elmúlt két évtizedben. Ezt követően a szerkesztő Á. Toszó Ilonát és férjét, Árkossy István képzőművészt és grafikust kérdezte, akik felidézték közös emlékeiket, és megosztották a könyv létrejöttének hátterét a közönséggel.
A beszélgetés során Demény Péter a könyv és az élőbeszéd közötti különbségről faggatta beszélgetőtársait. Á. Toszó Ilona válaszában a pillanat megismételhetetlenségét hangsúlyozta, párhuzamot vonva a színházzal. „Hiába játszuk minden este ugyanazt a darabot, beszélünk ugyanarról a könyvről, a közönség összetétele mindig hatással van ránk. A közönség energiája feloldja a feszültséget, és visszacsatolást ad, amely megváltoztatja a lelkünket” – fogalmazott. A művésznő szerint a könyv előnye, hogy időtálló és alaposabb, hiszen a szerzők javíthatják a hibákat, míg az élőbeszéd sokszor megőrzi a tökéletlenségeket. Ezt a tökéletlenséget azonban sajátos varázsnak nevezte, ami az élő interakciókat még különlegesebbé teszi.
Á. Toszó Ilona elmesélte, hogy a könyvben életének boldog időszakát írták le, amikor minden szép és nyugodt volt. A könyv egyik fő üzeneteként kiemelte az emberi kapcsolatok fontosságát. Árkossy István elmondta, hogy számára a könyv felesége iránti tiszteletadás, egyfajta ima, amely megörökíti közös életük legfontosabb pillanatait.
A beszélgetés során a művésznő számos emléket idézett fel régi kollégáiról. Közvetlen, érzelemdús stílusa különleges dinamikát adott a párbeszédnek, amelyre a közönség is pozitívan reagált.
Az est második felében a kötetek szerzői és interjúalanyai ajándékokat és emléklapokat vehették át, elismerésül a sorozatban való részvételükért és hozzájárulásukért. Az ajándékok kiosztásában Demény Péter mellett Szikszai Attila, az Ábel Kiadó főmunkatársa is segédkezett.
A gála vidám hangulatban zárult, a résztvevők kötetlen beszélgetésekbe elegyedtek, és megkóstolhatták Leopold Erika művészcukrász által készített különleges édességeket, „ízlelgetve az életet”. Az est nemcsak a Prospero sorozat két évtizedes sikerét ünnepelte, hanem reménnyel tekintett a jövőbeli kiadványok és rendezvények felé is.