Tompa Gábor elmondta: A velencei kalmár Shakespeare egyik legbonyolultabb, legkomplexebb és legnehezebb darabjai közé tartozik, amely mindig számos kényes vitát indított el az antiszemitizmus és a zsidókérdés kapcsán.
A rendező kifejtette: a kolozsvári előadás a „pénzhatalmi világelitben játszódik, amely óriási szenvedélyeket tud produkálni”, mindig az érdekek mentén szerveződik és amelyben a profit az isten. Az elit tagjai, főképp bankárok, kereskedők, „valamilyen módon kézben tartják a világ sorsát, ám ők is emberek, és az előadásban emberi mivoltuk is megmutatkozik, hisz van itt szerelem, árulás, bosszú, önzés, nárcizmus, apa-leány viszony, lázadó gyermek”.
Visky András dramaturg a drámában felmerülő zsidókérdésről beszélt. Úgy vélte, Shakespeare úgy alkotta meg a sztereotip zsidó képét, hogy a korabeli Angliában tilos volt a zsidók letelepedése. Shylockot hús-vér emberként ábrázolja a szöveg, aki végül a rendszer vesztesévé válik.
A velencei kalmár két szereposztásban látható majd januártól: Antonio és Shylock szerepét felváltva játssza Viola Gábor és Bogdán Zsolt, de Györgyjakab Enikő és Vindis Andrea is „osztozik” két karakteren. A kettős szereposztásról Bogdán Zsolt elmondta, rendkívül izgalmas „egy penge mindkét oldalát látni”. Györgyjakab Enikő kifejtette: az anyag sokrétegű és gazdag, így olyan érzése van, mintha egy óriási, szinte bevehetetlen vár ajtaján kopogtatna. Bodolai Balázs megjegyezte: annak ellenére, hogy kortárs fordítást használnak, az így is „Shakespeare-i” szöveg maradt, amellyel nehéz volt dolgozni.
A velencei kalmár bemutatója szeptember 28-án, pénteken este 7 órától lesz, a produkció szeptember 30-án, vasárnap szintén este 7 órától újra látható.
(Borítókép: Jelenet az előadásból. Fotó forráa: Facebook/KÁMSZ)