valamint az önkormányzatokat nyújtott támogattatásokról beszélt. Elmondta, sok önkormányzat pályázott - és meg is kapta a támogatást - az RMDSZ által kezdeményezett Anghel Saligny programban, valamint a helyreállítási terv keretében meghirdetett projektekre. „Minden közösség fontos számunkra függetlenül attól, hogy az adott közigazgatási egységben van-e önkormányzati képviseletünk. A következő szűk másfél évben arra kell törekednünk, hogy a közösségeink életében jelen legyünk, nyitottak legyünk továbbra is a kommunikációra, és az eddigiekhez hasonlóan minden erőnkkel azon legyünk, hogy a településeinken fellelhető problémákat megoldjuk” – nyilatkozta Csoma Botond.
2022-ben megújulnak a helyi szervezetek
Az elmúlt hónapokban több helyi szervezetben tartottak tisztújító közgyűlést, a kolozsvári körzeti szervezetek is megújultak, újra indultak. 2022. november 24-ig 21 településen tartottak közgyűléseket, amelyek egyben lakossági fórumként is szolgáltak, ahol a lakosok a helyi önkormányzatok képviselőinek, a jelen levő megyei tanácsosoknak, parlamenti képviselőknek beszélhettek problémáikról.
„A tisztújítások nem csak a szervezet megújulását biztosítják, hanem azt is, hogy az egyes települések lakosaival nyíltabb beszélgetésekbe elegyedhessünk. Ez azért fontos, mert így sikerül feltérképezni olyan problémákat is, amelyeket esetlegesen helyi szinten nem lehet megoldani, és szükség van a megyei önkormányzat vagy a bukaresti képviselet közbenjárására. Fontos, hogy most van lehetőség megalapozni a csapatot a 2024-es kampányokra, most van az ideje bevonni új embereket bővíteni, a választmányokat. Most kell feladatot adni annak, aki tisztséget vállalna másfél év múlva” – nyilatkozata Antal Géza megyei tanácsos, ügyvezető elnök.
November folyamán további két helyi szervezetben fognak tisztújító közgyűlést tartani, Aranyosegerbegyen és Mákóban, illetve december folyamán várhatóan a Várfalva községi helyi szervezetekben is megtartják ezeket a gyűléseket.
Kolozs megye 13 iskolájában megszűnt a magyar csoport
Kerekes Adelhaida főtanfelügyelő helyettes a Kolozs megyei oktatás helyzetét mutatta be a gyűlésen. Beszámolójából kiderült, hogy az eddigi több mint 600 nyolcadikos helyett, most 547 nyolcadik osztályos tanuló van, ugyanakkor 13 iskolában, 16 településen megszűnt a magyar oktatás. „Az elmúlt évekhez viszonyítva sajnos el kell mondanunk azt, hogy mindössze 10 vidéki településen működik óvodai oktatás, 15 faluban elemi osztály, illetve 16 településen szimultán 5-8-ik osztály. De, hogy pozitívumokról is essen szó, elmondhatom, hogy Jegenyén sikerült újraindítani az óvodát, Györgyfalván önálló első osztályt, Szászfenesen beindult a magyar oktatás, és nagyon örvendünk annak, hogy végre Ajtonba is sikerült óvodát indítani a református egyház közreműködésével. A civil szervezetek és a politikum támogatására továbbra is szükségünk van azért, hogy a magyar oktatás megmaradjon Kolozs megyében” – mondta el az főtanfelügyelő helyettes.