Magyar többségi tulajdonos Románia vezető energiaszolgáltató vállalatában

Energiaügyi minisztérium: alaposan megvizsgálják a felvásárlást

A vállalatok közötti tranzakció várhatóan 2025 első felében zárulhat
Magyarország második legnagyobb vállalata, az MVM Csoport hétfőn bejelentette, hogy megállapodást írt alá az E.ON romániai lakossági és ügyfélmegoldások üzletágának adásvételéről.

Az MVM Csoport többségi tulajdonrészt vásárol Románia vezető energiaszolgáltatójában, az E.ON Energie Romaniában – közölte az MVM hétfőn az MTI-vel. A lakossági és ügyfélmegoldások üzletág adásvételéről szóló megállapodás alapján az MVM az E.ON 68 százalékos részesedését szerzi meg a csaknem 3,4 millió ügyfelet kiszolgáló E.ON Energie Romániában, továbbá 98 százalékos részesedéshez jut az E.ON Asist Complet regionális szolgáltatóban. Az E.ON Energie Romania az egyik legnagyobb gáz- és áramszolgáltató Romániában, mintegy 3,4 millió ügyféllel. Az E.ON Asist Complet egy regionális szolgáltató vállalat, amelynek fő tevékenysége az energiaszolgáltatásokhoz kapcsolódó infrastruktúrák szerelési és karbantartási munkáinak kivitelezése – emlékeztetett közleményében a magyar vállalat.

A tranzakció várhatóan 2025 első felében – az illetékes hatóságok szükséges jóváhagyását követően – zárulhat. A felek megállapodtak abban, hogy nem hozzák nyilvánosságra az ügylet értékét.
„A mai nap egy fontos mérföldkő az MVM Csoport regionális terjeszkedésében. Az E.ON Energie Romania többségi részesedésének megvásárlásával az MVM tovább erősíti pozícióját Közép-Kelet-Európában, szilárd alapot és folyamatosságot biztosítva romániai ügyfelei számára, akik továbbra is a legmagasabb színvonalú szolgáltatásokra számíthatnak. A jövőben leendő tagvállalatunk vezetőségével közösen olyan új szinergiák feltárására és kiaknázására törekszünk, amelyek elősegítik a romániai piac fejlődését, és erősítik az MVM egyre fontosabb szerepét a régióban. Örömmel várom a román kollégáinkkal való együttműködést, és bízom benne, hogy sikeresen alakíthatjuk majd közös jövőnket” – idézte a vállalat közleménye Mátrai Károlyt, az MVM Csoport vezérigazgatóját.

„Az E.ON folyamatosan felülvizsgálja portfólióját, hogy előmozdítsa a fenntarthatósági, a digitalizációs és a növekedési stratégiai programját. A ma bejelentett döntés egy alapos elemzés eredményeképp született, amely figyelembe vette az energiaszektor változásainak dinamikáját és az E.ON Csoport szélesebb körű működésére gyakorolt hatását. A tranzakció lehetővé teszi az E.ON számára, hogy a leginkább stratégiai területekre összpontosítson, összhangban a cég azon célkitűzésével, hogy hozzájáruljon az energetikai átmenet elősegítéséhez Európában” – mondta Marc Spieker, az E.ON SE kereskedelmi vezérigazgató-helyettese. A tranzakció maximálisan illeszkedik MVM Csoport regionális bővülési stratégiájához, amely értelmében a társaságcsoport folyamatosan vizsgálja a közép-kelet-európai piacokon felmerülő üzleti lehetőségeket. Az MVM Csoport regionális terjeszkedésével tovább kívánja erősíteni a régió ellátásbiztonságát.  Az E.ON Energie Romania és az E.ON Asist Complet minden operatív tevékenységét a megszokott módon végzi, ezáltal a partnerek és ügyfelek kiszolgálása zökkenőmentesen működik tovább. Az MVM Csoport célja a megvásárlás alatt lévő üzletág stabilitásának megőrzése és továbbfejlesztése.

A bukaresti hatóságok tudomásul vették a bejelentést

A román állam alaposan megvizsgálja az E.ON Energie Románia MVM csoport általi felvásárlását, annak ellenére, hogy az üzlet energiaszolgáltatási komponense nem tartalmaz kritikus infrastrukturális elemeket – tájékoztatott hétfő este az energiaügyi minisztérium. A közlemény szerint a bukaresti hatóságok tudomásul vették a magyarországi vállalat bejelentését, ami jelentősen befolyásolni fogja a romániai áram- és földgázszolgáltatási piacot – írja az Agerpres hírügynökség.

A minisztérium emlékeztetett arra, hogy ezután a tranzakció romániai és európai engedélyeztetése következik, és ez az „összetett eljárás” magában foglalja majd a különféle román és uniós törvényekben előírt versenyszabályoknak való megfelelés részletes elemzését. A közlemény szerint az illetékes román hatóságok elemezni fogják az MVM üzleti kapcsolatait és bevételeinek forrásait, különös tekintettel az Európai Unión kívülről származó bevételeire. Emellett a közvetlen külföldi befektetéseket ellenőrző bizottság is gondoskodni fog arról, hogy a tranzakció tiszteletben tartsa Románia gazdasági és energiabiztonsági érdekeit. 
A minisztérium közölte azt is: Sebastian Burduja tárcavezető a közeljövőben találkozni kíván az MVM felső vezetésével, hogy megismerje a magyar vállalat romániai terveit. Emellett tárgyalna azokról a lehetőségekről, amelyek révén a többségi állami tőkével rendelkező helyi vállalatok jelentős szerepet játszhatnának a romániai energiaágazat fejlődésében.