„Ionesco Macbettje nem egyszerűen a shakespeare-i remekmű parodisztikus kifordítása, hanem az abszurdba hajló, brutalizált társadalom átvilágítása és leleplezése. Kérlelhetetlen humorral mutatja be azt a közéletet, amelyet egyedül a folyamatosan szított ellenségeskedés mozgat és hajszol bele a káoszba. A ionescói Macbett ugyanakkor az összeesküvés abszurdja is. Meglepő elevenséggel szólítja meg a mai nézőt” – írja az előadás dramaturgja, Visky András Ionesco „pikírt, az ember morális és intellektuális ürességét inszcenáló” művéről.
A darab Visky András szerint arra hívja fel a figyelmet, még a hidegháború éveiben, hogy a politikát elárasztották a gondolattalan, kisstílű és a megszerzett hatalomhoz véres körmökkel kapaszkodó tucatemberek, akik nem látnak túl a politikai ellenfél megsemmisítésének beszűkült logikáján.
Darabjának főhőséről egy alkalommal Ionesco így nyilatkozott: „Shakespeare Macbethje szörnyeteg, egyszersmind persze báb is, és Lady Macbeth is szörnyeteg. Az én Macbettem nem szörnyeteg. Csak ugyanolyan gyáva, gyalázatos és hataloméhes, mint Duncan, Banco, Glamiss vagy Candor. Átlagember.”
Az előadást beharangozó hétfői sajtótájékoztatón Silviu Purcărete elmondta: Ionesco Macbettje abban különbözik Shakespeare Macbethjétől, hogy azokra az évszázadokra is reflektál, amelyek Shakespeare kora óta elteltek. Szerinte Shakespeare még nem engedhette meg magának, hogy megállapítsa: mindenki, aki hatalmat kap, korrupttá és gyilkossá válik. A hatalmasok bukása a korrupció következménye, ezért elkerülhetetlen – vélte a rendező. A sajtótájékoztatón a főszerepet játszó Bogdán Zsolt a munkafolyamat kapcsán a rendező aprólékos munkáját emelte ki, szerinte ugyanis Purcărete molekuláira bontja a darabot és figyelme minden részletre kiterjed.
Helmut Stürmer díszlettervező szerint a Macbett tulajdonképpen a shakespeare-i világ egy poétikus kabaréba öltöztetve. Elmondta, hogy Ionesco megköveteli a szimmetrikus színpadképet, a rendező pedig nagyon pontosan megkomponálta a szereplők színpadi mozgását. A díszletnek ezekhez a követelményekhez kellett illeszkednie.
Szereposztás: Macbett – Bogdán Zsolt; Banco – Viola Gábor; Duncan – Bács Miklós; Lady Duncan / Lady Macbett – Vindis Andrea; Glamiss – Dimény Áron; Candor – Váta Lóránd; Clown – Kántor Melinda; Komorna – Pethő Anikó; Komorna – Román Eszter; Katona – Balla Szabolcs; Tiszt – Bodolai Balázs; Ordonáncok / Inasok – Buzási András, Gedő Zsolt, Kiss Tamás, Marosán Csaba. A kolozsvári színház színpadára a szerdai bemutatóval Macol szerepében tér vissza Bíró József nagyváradi születésű színművész, aki 1986 és 2000 között volt a társulat tagja.
A produkciót az október 13-i bemutatót követően október 20-án, szerdán is láthatja a közönség este hét órától a színház nagytermében.
(Borítókép: Jelenet a szerdán bemutatásra kerülő Macbett-ből. Fotó forrása: Facebook/Kolozsvári Állami Magyar Színház)