Kivárás

Kivárás
A kormányalakítási tárgyalások nem ígérnek meglepetést. Úgy tűnik, hogy a Szociáldemokrata Párt, valamint a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) parlamenti többségét nem tudja semmi megrengetni. Ugyanakkor a PSD-ALDE többség távolról sem tűnik olyan magabiztosnak, mint decemberben a választások után. Liviu Dragnea alaposan elkoptatta politikai tekintélyét az általa előidézett politikai válsággal. A PSD-ALDE többséget számos belső feszültség feszíti, az elmúlt fél évben az ALDE-nak is megvolt a maga vitája, amelynek nyomán Daniel Constantin volt miniszterelnök-helyettest és környezetvédelmi minisztert kizártak a pártból. Ezzel párhuzamosan a PSD-ben is erősödött Dragnea és Victor Ponta vitája, a szociáldemokraták egy része nem állt ki a Dragnea mellett. Ez eredményezte azt, hogy a parlamenti többség saját köréből csak eggyel több szavazatot tudott mozgósítani a Grindeanu-kabinet megbuktatására, a többi voks a nem magyar nemzeti kisebbségek képviselőitől származott.

Az ellenzéknek nincs reális esélye kormányt alakítani, ezt Ludovic Orban liberális pártelnök maga is elismerte tegnap délelőtt az ellenzéki pártokkal folytatott egyeztetéseket követően. Klaus Johannis államelnök sem mutatta jelét annak, hogy érdekelt lenne a politikai válság meghosszabbításában, főleg most nem, hogy hazatért külföldi látogatásáról, ahol mind az amerikai és a francia elnöknek, mind a német kancellárnak Románia stabilitásáról és kiszámíthatóságáról zengedezett.

Johannis békülékeny hangot ütött meg, jelezte, nem kívánja leváltani a lemondásukat benyújtó minisztereket, ezért a Cotroceni-palotában sorra kerülő tárgyalások előtt semmi nem mutatott arra, hogy Johannis meglepetésre készülne. Az elnöknek nem érdeke most ellenzéki kormányfőt javasolni, hiszen az ő és a PNL viszonya cseppet sem felhőtlen: az elnök jelöltje, Cristian Buşoi elvesztette a pártelnöki tisztségért folytatott küzdelmet Ludovic Orbannal szemben a PNL nemrég lezajlott kongresszusán. Másrészt az elnök a PSD-ALDE gazdasági terveiért sem akarja vállalni a felelősséget, hiszen a béremelések hosszútávon elképzelhető, hogy nem tarthatók fenn, és akkor amúgy is a szociáldemokraták viszik el a balhét.

Időzített bombaként ketyeg továbbra is Liviu Dragnea bűnügyi pere, ezért könnyen elképzelhető, hogy a következő PSD-ALDE kormány sem lesz hosszú életű. Dragneát, ha kigolyózzák a PSD éléről, akkor újrarendeződik a hatalmi erőtér a Szociáldemokrata Pártban (PSD) és Dragneával együtt a második bábkormánya is bukni fog. A lassan párt nélkülivé váló Johannisnak most nem sürgős a hatalomváltás, hiszen az idő az ő kezére játszik, és a külföldi látogatásokról hazatért elnök amúgy is erős pozícióból várhatja a tárgyalásokat.

A lakosság többsége nem bocsátaná meg neki, ha most személyes ambícióból minden áron a hatalomváltást erőltetné. Okosabban teszi, ha a Románia szempontjából sikeres külföldi látogatásokkal gyarapított népszerűség-növekedését megpróbálja konzerválni és kivárni az alkalmas pillanatot a hatalomváltására, amely a reméltnél hamarabb is elérkezhet anélkül, hogy államfői hatáskörét túllépve, mesterséges beavatkozás révén sürgetné az eseményeket.