Egyetemistákat kérdeztünk a költségeikről
LUKÁCS ORSOLYA IZABELLA
KOVÁCS DOLORES VIVIEN
– Mekkora az az összeg, amiből egy hónapig egyetemistaként gazdálkodnod kell?
– Nálam ez teljesen változó. Mivel nincs keresetem, néha diákoknak szóló alkalmi munkát végzek, ezért kisebb összegeket szoktam kapni. De mivel ez nem állandó, a mindennapokban a szüleim támogatásával boldogulok. Ha össze kéne számolni, ez mekkora összeg, akkor maximum 600 lej lenne havonta.
– 300-350 euró között mozog az összeg.
– Az ösztöndíjamból boldogulok, ami havonta 1000-1200 lej.
– 2500 lej körül van, ami egy hónapra jut.
– 2400-2500 lejt kapok havonta a szüleimtől és ez tudatos költekezéssel egy hónapra elegendő.
– Ezer lejből gazdálkodom.
– Ösztöndíjas vagyok, így abból az összegből (950 lej) gazdálkodom a hónapban, viszont odafigyelek, hogy ebből a pénzből tegyek félre.
– Mennyit fizetsz lakbérre/bentlakásra Kolozsváron?
– Semennyit. Mivel kolozsvári vagyok, nem érdemes otthonról elköltöznöm, így még a mamahotel lehetőségeit élvezem.
– Lakást bérlünk négyen, a rám eső rész 150 euró.
– 150 euró a lakbérem.
– 1250 lej a lakbérem.
– Kintlakásban élek és havi 150 eurót fizetek.
– Olyan szerencsés helyzetben vagyok, hogy a lakás, ahol élek, a családé, így nem kell lakbérre költenem.
– Havonta 135 eurót fizetek lakbérre, plusz a havi költségekre.
– Ha az előző összeg nem tartalmazza a fenntartási költségeket, az ezen felül mennyire rúg?
– Hál’ istennek semennyi. A havi összeget, amit költök, a saját szórakozásom érdekében kapom.
– Téli hónapban megközelítőleg 250 lej.
– Évszaktól függően 150-300 lej.
– Télen a számlák jó esetben 300-400 lej felé járnak, nyáron maximum 200 lej, ha jól saccolok.
– Ha a közköltséget, a lakbért, a gázt, a többi számlát és az internet költségét kivonjuk a büdzsémből, kb. 1000 lej zsebpénzem marad.
– Nagyon függ az időszaktól. Vannak olyan számlák, amelyek háromhavonta jönnek, van, amikor nem tudjuk leolvasni a vízórát. Átlagban a közköltség rám eső része háromszáz lej körül mozog.
– Mennyi pénzt költesz nagy bevásárláskor?
– Mivel a családom gondoskodik az igazi nagy bevásárlásokról, én „kiegészítő vásárlásokat” szoktam csak megejteni. Nyilván változó, de ha a család részére vásárolok, maximum 200 lejt költök.
– Kb. 250 lejt költök el.
– 200-300 lejt hagyok ott a boltban.
– Bevásárolni általában 150 lej körül szoktam, ahol kicsit engedek a vágyaimnak is, szóval nemcsak a szükséges dolgokat veszem meg úgy, hogy épp ne haljak éhen. Sokszor küldenek otthonról is ételt, olyankor egy hétig rendben vagyok, nem mindig járok bevásárolni.
– Nagy bevásárláskor 150 lej a maximum, amit elköltök.
– Százötven, háromszáz lej között mozog a nagy bevásárlásom, de sosem tudom megállni, hogy csak a ténylegesen szükséges dolgokat vegyem meg.
– Nem szoktam nagy bevásárlást tartani, gyakrabban vásárolok kevesebb összegért, de a heti keret kb. 150 lej
– Hogyan oldod meg a szórakozást anyagilag?
– A közös kocsmázásokat elég olcsón meg lehet oldani. Nem kell koktélokat választani. Nagyon jó a fröccs is vagy a sör. A Sorában kiváló kedvezmények szoktak lenni. Nem járok gyakran szórakozóhelyre, így ezzel sokat lehet spórolni. Ami nagyon drága, az a taxi. Néha éjjel 3-kor van, hogy 50 lejbe is kerül, ami azt feltételezi, hogy az egész estés ivászatom olcsóbb volt, mint a hazaút. Ez nagyon felháborító, pláne úgy, hogy az éjjeli buszok csak a leglakottabb negyedekbe járnak. Így képtelenség a város egy-egy távolabbi pontjába hazajutni.
– Otthon iszom, és nem kocsmában, de ha megyek valahova, akkor utána kajára kevesebbet költök.
– Szórakozáskor nem szoktam nézni a pénzt, de nem is nyomom túl. Három-négy fröccs vagy sör után vége, ritkán rövidezek saját pénzből. Fizetős bulikba nem járok, mert arra sajnálom a pénzt, amúgy sem szoktam bulizni, inkább kocsmába járok – ha kijárok –, de az is egyre ritkább.
– A szórakozást átlag egyetemistaként szerintem csak úgy lehet megoldani, ha az alkoholt nem a szórakozóhelyen fogyasztjuk el, hanem előtte bevásárolunk és valakinél otthon iszunk.
– Ha kimegyek a városba, olyan kocsmát választok, ahol tudom, hogy kicsit olcsóbban megkapom azokat az italokat, amelyeket szeretek. A konyhapartik a kedvenceim, amikor összegyűlünk nálunk és a boltból vesszük meg negyedannyiért a sört, bort, esetleg összepótolunk valami erősebbre, valaki hoz otthonról pálinkát és élvezzük a saját társaságunkat, nem a városban lófrálunk.
– Legtöbbször otthon ülünk össze barátokkal és iszogatunk, viszont ha buliról van szó, előtte az otthonról hozott házi pálinkát fogyasztjuk, így a szórakozóhelyeken nem kell sok pénzt elköltenünk.
– A havi költségeidet nézve mi az, ami Kolozsváron a legnehezebb?
– A saját állandó bevétel hiánya a legnehezebb. Mivel keresetem nincs és a szüleim támogatása sem olyan, hogy havonta bizonyos összeget kapjak, amit elkölthetek, nagyon nehéz kalkulálni, hogy mikor mire érdemes költenem.
– Az a legnehezebb, hogy a havi pénzem két részben kapom: először hó elején 250 eurót, amiből lejön 150 a lakásra és kb 500 lejem marad kajára, számlára, szivarra, meg ami közbejön. Aztán hó közepén még kapok 50-100 eurót, annak függvényében, mennyi pénzre van szükségem, mennyi pénze van apámnak.
– A bérek. A szüleim hatalmas erőt fektetnek abba, hogy a lakhatásom ki tudják fizetni.
– A legnehezebb a lakbér és a számlák, elképesztő, hogy mennyi pénzt fizetünk a semmire. A közköltség terén az év során az energiaárak drágulása is komoly problémákat fog hozni. Ezenfelül az egyre dráguló lakbérek nagyon aggasztóak és elkeserítőek. Egyelőre rendben van, de amint végzek a mesterivel, valószínűleg tovább kell mennem Kolozsvárról, mert nem engedhetem meg magamnak, hogy itt éljek, hacsak nem akarok nagyon nélkülözni. A boltokban az árak nagyjából rendben vannak, megválogatod, hogy mit veszel és a legtöbb termékből kerül olcsóbb alternatíva, ami nem minőségtelen szemét, hanem elfogadható.
– A legnehezebb aspektusa annak, hogy Kolozsváron élek, a lakbér.
– Mi nem nehéz? Mindennek nagy az ára, ha nem tanítottak meg gazdálkodni, akkor a kis havi összeg optimális leosztása nehéz. A hónapok utolsó hete mindig megizzaszt, de még csak egyszer jutottam oda, hogy a spájzban mustár és keksz maradjon.
– Mi az a tipp, amivel szerinted egyetemistaként „pénztárcabarátan” ki lehet húzni a hónapot?
– Sora. Viccen kívül, nagyon jó kedvezmények vannak. Bár én nem alkalmazom ezt, de érdemes otthon főzni. A kocsmázás helyett otthon társasozni a barátokkal.
– A tippem az, hogy olyan kajákat egyél, amit otthonról küldenek. Ha nincs pénzem, kevesebbet eszem. Mondanám, hogy a fűtést lehúzom, de a kaloriferem nem működik jól. Azt is mondanám, hogy hideg vízben mosogatok, mosakszom, de az az igazság, hogy amire elvégzem a dolgom, a meleg víz akkor indul el.
– A legjobb tippem, ha pénztárcabarát szeretnél lenni, hogy ne Kolozsvárra gyere egyetemre.
– Menj a Lidlbe vagy az Auchanba vásárolni, nagyon olcsón megúszhatod. Azt is vedd figyelembe, hogy hová jársz bulizni, és a kényelmet helyezd előtérbe ahelyett, hogy a semmiért lerészegedj minden hétvégén. Ha van 30 lejed a hétre, ne cigire és piára költsd, hanem inkább egyél. Majd iszol, amikor megengedheted magadnak. Próbálj meg spórolni, figyelni a költségeidet, vezesd minden pénzmozgásod, mert erre a jövőben is fontos odafigyelni. Amikor dolgozol is csóró leszel, csak kicsit jobb helyzetben. Olyan időket élünk, amikor nem költhetünk mindenre gondtalanul, és ez a jövőben csak rosszabb lesz. Érdemes megtanulni addig kezelni a pénzt, amíg nem lesz nagyobb a pofára esés.
– Kintlakásos egyetemistaként szerintem úgy lehet a legjobban spórolni, ha magunknak főzünk vagy összepótolunk a lakótársakkal mosogatószerre, mosószerre, illetve a többi közösen használt dolgok összegébe.
– Ha kimész este kocsmázni, az éjszakai busszal menj haza. Ha tovább szeretnél maradni, akkor sétálj, vagy ha vannak a társaságban olyanok, akikkel közel laktok egymáshoz, a taxira pótoljatok össze. Csak az ötödik olyan péksütit, snacket vagy gyorskaját vedd meg, amit megkívánsz, és hidd el, nem kell az a negyedik tequila.
– Szerintem egy hónapban a legtöbb pénzt ételre költöm. Segít, ha hetente beosztom az összeget, amiből nem szabad többet elköltenem, illetve, ha megtervezem a heti menüt, így nem vásárolok fölöslegesen.