A román államelnökkel folytatott négyszemközti tárgyalását egyéb hivatalos megbeszélések követték, majd közös sajtótájékoztatóan számoltak be a megvitatott kérdéskörökről. Harris megismételte ugyanazt a gondolatot, amelyet Varsóban is kiemelt, miszerint: „a NATO megvédi minden centiméterét.”
Amint Klaus Iohannis a sajtóértekezleten kifejtette, az amerikai alelnök romániai látogatása a két ország közötti stratégiai partnerség szilárdságát tanúsítja, és igazolja az Egyesült Államok elkötelezettségét Románia és a NATO-szövetségesek biztonságának támogatása mellett. Kiemelte: az amerikai alelnökkel megállapodtak abban, hogy folytatni fogják a NATO keleti szárnya védelmének erősítését, elrettentő képességének növelését. Egyetértettek abban is, hogy mielőbb készenlétbe kell helyezni a NATO műveleti csoportját Románia területén. Iohannis felhívta a figyelmet arra is, hogy Románia stratégiai értékelése szerint, a NATO keleti szárnyának struktúráját, összetevőit alaposan át kell gondolni, arra való tekintettel, hogy a jelenlegi körülmények teljesen másak, mint amilyenek a keleti szárnyat illető szövetséges elképzelések kidolgozásakor voltak.
Románia „rendkívüli nagylelkűséget és bátorságot tanúsított” az orosz-ukrán konfliktus kapcsán: „az egész világ láthatta”, hogy miként nyújtanak a romániaiak támogatást az ukrajnai menekültek tízezreinek – emelte ki Kamala Harris a sajtóértekezleten, köszönetet mondva országa nevében ezért a hozzáállásért. Megismételte a március 10-én, varsói látogatásán is hangoztatott álláspontot, miszerint a NATO „meg fogja védeni minden centiméterét.”
Harris felhívta a figyelmet arra, hogy a katonai szövetség erősebb, mint valaha volt, és teljesen elkötelezett alapelveinek és területi integritásának védelme iránt. Az amerikai alelnök összegzése szerint, „kétezer katona áll készenlétben, hogy megvédje a NATO keleti szárnyát”, és jelenleg is a védekezésre és elrettentésre szánt akciókra összpontosítanak. Újságírói kérdésre válaszolva Kamala Harris megerősítette: bármelyik NATO-tagállam ellen intézett támadást „a szövetség minden tagja ellen intézett támadásként” fognak fel; megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő semmilyen tanújelét nem adta annak, hogy „diplomáciai akciókba bocsátkozna.” Iohannis kérdésre válaszolva elmondta: nincsenek arra vonatkozó információik, hogy Románia az orosz agresszió célpontja lenne, ugyanakkor a NATO keleti szárnyának „erősnek kell lennie, hogy megvédhesse a teljes szövetséget.”
Az Agerpres hírügynökség tudósítása szerint, Kamala Harris március 11-én koradélután érkezett meg a bukaresti Henri Coandă nemzetközi repülőtérre, ahol Bogdan Aurescu külügyminiszter várta. Ezt követően a Cotroceni-palotában fogadta Klaus Iohannis, valamint Nicolae Ciucă kormányfő, Florin Cîţu szenátusi elnök, Marcel Ciolacu képviselőházi elnök, Bogdan Aurescu külügyminiszter, Andrei Muraru, Románia amerikai nagykövete és Ion Oprişor, az államfő nemzetbiztonsági tanácsosa. Az amerikai alelnök látogatásának apropójául szolgál az Egyesült Államok és Románia közötti stratégiai partnerség megkötésének 25. évfordulója is.
Az Amerikai Egyesült Államok „elkötelezett a Romániával való barátság és szövetség mellett”- mutatott rá még Kamala Harris, emlékeztetve arra, hogy Románia területén rotációs amerikai katonai jelenlét van. Újságírói kérdésre, miszerint számítani lehet-e arra, hogy további csapatokat is telepítenek Romániába, az amerikai alelnök azt válaszolta: „a helyzet dinamikus, és „fel fogják mérni a szükségleteket a régió stabilitásának fenntartására.”
Klaus Iohannis kifejtette még, hogy az amerikai tisztségviselővel „az energiabiztonság perspektíváit” is elemezték. Mint mondta, egyetértettek abban, hogy ez a válsághelyzet „történelmi lehetőség lehet arra, hogy az európai energiapiac függetlenné váljon az orosz gáztól”; ezt szerinte a „megújuló energiaforrások és az atomenergetikai szektor fejlesztésére irányuló befektetések, a cseppfolyósított gázok importálása által” lehetne elérni. Emlékeztetett: tavaly az ENSZ Glasgow-ban tartott Éghajlatváltozási Konferenciáján (COP 26 Summit) Románia és az Egyesült Államok megállapodtak abban, hogy Románia is alkalmazni fogja energiaellátó-rendszerében a kis moduláris (SMR) reaktorokat.Borítókép: presidency.ro