Kalotaszentkirály: Vincze-Kecskés István a turistacsalogatásról mesél

Kalotaszentkirály „püspöke”

Vincze-Kecskés István, a panzió működtetője
„Tavaly nem jutottunk ki a Csipkebogyó Fesztiválra…” – ismerem be sajnálkozva, miközben Vincze-Kecskés István, a Püspök panzió tulajdonosa az udvaron álló tájházba invitál. Az immár több mint másfél évtizedre visszatekintő mulatság Kalotaszentkirály egyik turistacsalogató rendezvénye. Jó példa arra, hogyan lehet egy kis hétköznapi rutinfeladatot, mint amilyen a lekvárfőzés, élménnyé emelni.

Jó hangulat, kikapcsolódás, a befőttek bőséget, békét sugárzó otthonossága… Idén ősszel, miután a hideg annak rendje és módja szerint megcsípi a bogyókat, biztosan nem hagyjuk ki az alkalmat! – ígérem lelkesen.

A Püspök panzióban nem először járunk, legutóbb a pandémia idején menekültünk egy hétvégére a Kalota partjára. Arra az időszakra nem szívesen emlékeznek vissza az idegenforgalomból élők, de a faluturizmus felvirágoztatásában élen járó Kalotaszentkirálynak minden esélye megvolt, hogy a legrövidebb időn belül pótolja a veszteséget. „Felvirágoztatás” a szó szoros értelmében. Bár idén áprilisban még nem kerültek ki az ablakokba a muskátlik tonnái, és a sokezer tulipánnal is mostohán bánt a kora tavaszi hideg, a községben nyáron megforduló vendégek joggal hihetik, valamiféle fura versenyt hirdettek meg a faluban: lám, kinek szakad le hamarabb az erkélye a sok virágtól.

 Vincze-Kecskés István, a DaVincze turisztikai iroda megalapítója, a községben működő panzióhálózat működtetője az 1996-ban kezdett családi vállalkozásról beszél. Elhangzik a „visszavonulás” szó is, gyermekei veszik majd át a céget. Ez egyelőre csak hipotézis, ha jól értem, nagy gond ugyanis a munkaerő, reggeltől estig dolgoznak a feleségével. Kevés a segítség, ennek ellenére a szép számban jelentkező vendégseregek semmiben sem szenvednek hiányt.

A csűrből átalakított hangulatos ebédlő falán újabb fotók a jeles vendégekről. Mondhatni, a panzió „beteljesítette küldtetését”: Vincze-Kecskés István büszkén meséli, a Püspök panziót az a megtiszteltetés érte, hogy egyszerre láthatta vendégül az erdélyi magyar történelmi egyházak püspökeit. A névadó a dédapa, az ő ragadványneve volt a Püspök. Ehhez járt egy kis történet is: amikor a dédi született, nem sok esélyt adtak neki a túlélésre. Papot hívtak, mondjon egy imát, aki azzal vigasztalta a szülőket, ha a gyermek megmarad, még püspök is lehet belőle! Egyházfő ugyan nem lett a dédpapából, emléke azonban ilyen formában is tovább él.

A kis történeteket további kis történetek követik a szentkirályiakká vált holland családról, a Kecskésekről, Gerékről – talán még a sármos hollywoodi színésznek is lehetnek ide vezető gyökerei, hagyja rám, a szenzációhajhász újságíróra vendéglátónk. Históriák egész fűzére, amit jobban dédelgetnek a kopott rámás csizmáknál, díszes pártáknál.

A csűrajtóból még visszalépek: talán csak nem a román királyi család sarja? A fiatal Miklós, Margit hercegnőnek, a román korona őrének unokaöccse? Ő is járt itt – magyarázza Vincze-Kecskés István a falon lógo fényképre mutatva, amely akkor készült, miközben a herceggel sétálgat a faluban. Csinos kalotaszegi bujkában.  

Borítókép és fotók: TOMPA RÉKA