Író-olvasó találkozó Nagyenyeden: íróként olvasni szeret a legjobban Vida Gábor

Gáspárik Attila színművész felolvasta Vida Gábor Pisztráng című novelláját.
A nagyenyedi Bethlen Gábor Dokumentációs Könyvtár és a Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesületének szervezésében zajlott le 2025. február 5-én a nagy érdeklődésnek örvendő, tabukat sem mellőző író-olvasó találkozó Vida Gábor íróval, a Látó szépirodalmi lap főszerkesztőjével.

Az esemény a Vidékek, irodalmak rendezvénysorozat keretében valósult meg, amelynek célja közelebb hozni az érdeklődőkhöz a kortárs irodalom kiválóságait. A sorozat első meghívottja Láng Zsolt marosvásárhelyi író volt, akivel még tavaly novemberben találkoztak a nagyenyediek. Ezúttal is a Bethlen Gábor Kollégium Apafi termében került sor a szerdai találkozóra, amely az Iskola alapítvány és az RMDSZ partnerségében, a Bethlen Gábor Alap és a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával jött létre. Az esemény házigazdája, Gordán Edina könyvtáros részletesen bemutatta Vida Gábor életútját és munkásságát.

Vida Gábor az Arad megyei Kisjenőben született. Francia–magyar szakon szerzett diplomát a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemen. 1994-től a Látó szépirodalmi folyóirat próza rovatának szerkesztője, 2019-től pedig főszerkesztője. Munkásságát több alkalommal is díjazták már: Arany János-díj (2005), Artisjus-díj (2008), Déry Tibor-díj (2017), Merítésdíj (2018, 2021), az Év szerzője-díj (2023), Szépíró dj (2024). Pályája elején novelláskötetei jelentek meg (Fakusz három magányossága, Nem szabad és nem királyi, A kétely meg a hiába). A legutóbbi években három jelentős regényét adták ki, amely mintha egy kollektív erdélyi családregény lenne a 20. századból. Az otthonosság érzetét keltik, mindenki magára ismer ezekben a történetekben, hisz a családok nagy része valamilyen formában ugyanezeken ment keresztül a 20. század viszontagságos éveiben. Mindig is érdekelték a nagy történelmi események mögötti személyes történések, érzések. Forrásai első körben a nagyapái voltak, akik kiváló történetmesélőnek bizonyultak. Ahol pedig nem voltak elegendőek az ismeretei, annak utánaolvasott, felhasználva többek között a korabeli újságokat, napilapokat. Az Ahol az ő lelke című regény apa-fi ú kapcsolaton, történetén keresztül meséli el az első világháború előtti és utáni évek eseményeit, életérzését.

Gordán Edina könyvtáros felvázolta Vida Gábor főbb műveit, amelyekről a meghívott is részletes magyarázatokkal szolgált. Elhangzott: a Senkiháza. Erdélyi lektűr eseményei 1936-ban kezdődnek, s mintegy tíz évig követhetjük nyomon a bukaresti magyar (vagy erdélyi román?) életútját és identitáskeresését. Vida Gábor elmondása szerint külső szemlélőn keresztül akarta bemutatni Erdélyt. Mindig is izgatta a bukaresti magyarok élete, szemlélete, miként is élnek ott a román fővárosban. Az események helyszíne a kitalált Namajd, valahol a Nyárádmentén, és sok korabeli erdélyi kisvárosra ráillik a leírása, de nem kívánta nevén nevezni, mert akkor a helyiek emlékezetében biztosan másképp elevenednek meg ezek a történetek, s mindezt az írói szabadságnak, képzelőerőnek kívánta meghagyni. Vida Gábor elárulta: az erdélyi lektűr ironikusan értendő és viccből került az alcímbe, egyfajta görbe tükör kívánt lenni a mai magyar irodalomnak, társadalomnak. Idézte Milbacher Róbert írását az irodalom lektűrösödéséről (A magas irodalom lektűrösödéséről, Élet és irodalom, XLV. évf., 27. sz.), arról a tendenciáról, hogy már nem az irodalmi alkotás alakítja az olvasót, hanem az olvasói igények az irodalmat. Milbacher Róbertet idézve a magas irodalom „elnőklapjásodása” következik be ezáltal.

A találkozón a szerző bemutatta A dadogás története önéletrajzi regényét is, amely őszintén ábrázolja saját gyermekkorát és ifjúságát a szülei életével együtt. „Elsősorban a szépet, a jót meséljük az utókornak s nem azt, ami valójában történt, hiszen minden család történetében vannak elhallgatott események” – vallotta Vida Gábor, hozzátéve: a kommunizmus évei alatt történt szörnyűségek máig nincsenek kellőképp tematizálva, elbeszélve. Ezzel a könyv megjelenése után szembesült, amikor olvasói saját történeteiket mesélték el neki és rájött, hogy ehhez képest a saját gyermekkora könnyűnek tekinthető. Az író szerint az olyan témák, mint az alkoholizmus, öngyilkosság, nemi erőszak, a politikai elit túlkapásai és még sok minden, máig tabutémának számítanak Erdélyben.

Vida Gábor beszélgetőtársa Fodor Katalin, a Bethlen Gábor Kollégium magyar szakos tanára volt, aki alaposan felkészülve, kiváló érzékkel irányította a beszélgetést. Kitűnő kérdései, észrevételei révén a résztvevők sok mindent megtudhattak Vida Gáborról és munkásságáról. „Vida Gábor erdélyi magyar és író, de vajon mit is jelent ez valójában?” – tette fel az indítókérdést Fodor Katalin tanárnő. A beszélgetés során Vida Gábor őszintén beszélt saját élete hullámvölgyeiről, Trianonról, a kisebbségekről és azok helyzetéről, az asszimilációról, a mai magyar társadalom és irodalom helyzetéről, azt a benyomást keltve, hogy nem hallgat el semmit, nem finomkodik és nem rejti el véleményét a tabunak számító társadalmi kérdésekről sem. „A mai világban mindez egyre nagyobb ritkaságnak számít és köszönjük, hogy mindezt megosztotta a hallgatósággal” – mondta a házigazda, Gordán Edina könyvtáros.

A találkozón Vida Gábor elárult néhány dolgot a készülő regényéről is, amelynek főszereplője székely nagyapja, tartalma szerint pedig a Senkiházának lett volna a befejező része, viszont terjedelme miatt kimaradt, és önálló mű alapjául szolgálhat. A beszélgetés végén Gáspárik Attila színművész felolvasta Vida Gábor Pisztráng című novelláját. Fodor Katalin tanárnő elmondta: a közös olvasás világnapján a kollégium diákjaival Vida Gábor műveiből olvastak fel, amely segített megismerni és közelebb hozni a fiatalokhoz a kortárs erdélyi magyar szerzőt. „Történelmi eseménynek tekintem, hogy Vida Gábor eljött hozzánk, az enyedi kollégiumba” – hangsúlyozta a magyar szakos tanárnő.

Borítókép: a szerző felvétele