Ingyenes elektromos biciklik a dombon levő lakónegyedekben élőknek?
A nyugat-európai országokban már évekkel, évtizedekkel ezelőtt megoldották a metropolisz övezetekben a polgárok mobilitását: terelőutakat, körgyűrűket építettek, zöld hullámot üzemeltek be, jelentősen fejlesztették a közszállítást, helyiérdekű vasutat (HÉV) vezettek be, több városban metró is épült, továbbá ingyenes biciklikölcsönző hálózatot alakítottak ki. A már több helyen bevezetett legújabb megoldás pedig az, hogy az úttestbe épített érzékelők segítségével bizonyos útszakaszokról pontos adatokat gyűjtő informatikai rendszer reálidőben elemzi a számokat, s a követendő útvonalra vonatkozóan azonnali javaslatokat tesz a járművezetőknek.
Emil Boc szerint a mobilitás zökkenőmentessé tétele a város stratégiai fontosságú prioritása, ezért az elkövetkező években, pontosabban 2023-ig 100 millió eurót fektetnek be annak érdekében, hogy megszűnjenek a forgalomi dugók. A különböző elképzelések és megoldások életbe léptetésére a városháza természetesen európai pénzek lehívására számít
Pedálozni sem kell: elektromos biciklik
Az elképzeléshez tartozik az is, hogy sétálóövezetté alakítanák a Farkas/M. Kogălniceanu utcát, a Kolozsvári Magyar Napok egyik fő színhelyét. Ugyanakkor korszerűsítenék a Béke/Lucian Blaga teret és a Jókai/Napoca utcát, kibővítenék az ingyenes biciklikölcsönző-hálózatot, s új biciklisávokat hoznának létre a város több részén. Mi több, a tervek között szerepel az is, hogy a lakosok bérmentve elektromos bicikliket kölcsönözhessenek, hogy ezentúl ne okozzon gondot a „hegymászás”.
Ovidiu Câmpean, a polgármesteri hivatalnak az európai pénzek lehívásáért felelős igazgatója kijelentette: az integrált forgalomirányítási rendszer bevezetése is rendkívül fontos a városháza számára. – Érzékelőket helyezünk majd el az útfelületen annak érdekében, hogy reálidőben pontos adatokkal rendelkezzünk a közúti forgalommal kapcsolatosan, láthassuk, melyek a zsúfolt útszakaszok, hol vannak forgalmi dugók, baleset vagy koccanás miatt hol alakult ki torlódás. Utóbbi esetekben a rendszer alternatív útvonalakat ajánl majd a gépkocsivezetőknek. Ilyen megoldások már több nagyvárosban léteznek. Egyelőre nem rendeltünk meg egyetlen előtanulmányt sem erre vonatkozóan, de egy ilyenből kiderülne, mennyi költséggel járna egy ilyen rendszer beüzemeltetése – fogalmazott az illetékes. Hozzátette: jelenleg 45 millió euró áll Kolozsvár rendelkezésére ilyen célra használható európai pénzekből, ám amennyiben más megyeszékhely nem teszi meg a megfelelő lépéseket a fennmaradó pénzek lehívására, konkrét projektek alapján Erdély fővárosa többletigénylést nyújt be
Fiáker sebességével haladunk a városban
Kérdés, mennyire célszerű az adaptív forgalmi alkalmazás bevezetése, a gépkocsivezetők ugyanis jelenleg két alkalmazást is használhatnak annak érdekében, hogy optimális útvonalat válasszanak: Waze és Google Traffic. Előbbi elsősorban a közutakon szolgálatot teljesítő forgalmi rendőröket és baleseteket jelzi ki a gépkocsivezetőknek, utóbbi pedig méréseket végez, s jelzi a forgalmi dugókat, torlódásokat, fennakadásokat. A Google Traffic viszont nem rendelkezik az útfelületen levő érzékelőkkel, az informatikai alkalmazás csupán a sofőrök által használt globális helymeghatározó rendszer (GPS) alapján állapítja meg, milyen sebességgel haladnak egy adott útszakaszon, s az adatok feldolgozásával megállapítja, hol nem folyamatos a közúti forgalom.
Prémium tartalom
Ha érdekli a teljes történet, legyen prémium tag vagy ha már az, jelentkezzen be!