Jövőre már építenék, s hónapokra lezárják a belvárost
Tíz év. Ennyit kell kibírni, amíg a metró elkészül. Azután jó lesz majd – ígérik. Ám tíz év nagyon hosszú idő az ember életében. És aki már egy vagy több tízévnyi „fejlesztést” kibírt itt, s már nagyon nem bírja elviselni, az most sápadozva fogja a fejét, ha arra gondol: a következő években a belvárosba kell iskolába vinnie gyermekeit, át kell szelnie a várost munkába menet-jövet úgy, hogy a Monostori utat, Unió utcát, Kossuth Lajos utcát, Magyar utcát – vagyis a belváros legforgalmasabb főútvonalát – nagyon hosszú hónapokig lezárják. És ez akkor sem kecsegtető, ha tömegközlekedéssel utazunk.
Hol halad majd a metró?
Kicsivel több mint 21 kilométer lesz a teljes hossza, és 19 megállóval rendelkezik majd a kolozsvári metró. Öt megállója lesz Szászfenesen, többek közt a Vivo bevásárlóközpontnál, a majdani regionális sürgősségi kórháznál, a tervezett multifunkcionális kulturális központnál, illetve a tömbháznegyedben. A fenesi útvonal nagyobb részének megépítése viszonylag zökkenőmentesebb, ugyanis jelentős részen még a település „szélén” halad, részben szabad területen. Akármennyi hibát is róhatunk fel ennek az egész metrótervnek, el kell ismernünk, hogy némi megfontoltság is tetten érhető, hiszen az útvonal kialakításánál odafigyeltek a tervbe vett fejlesztésekre, az újabb fenesi lakónegyed kialakításának lehetőségét hordozó terület közelébe is terveztek megállót. A Tera negyedtől délre lesz a Mócországra keresztelt fenesi végállomás, itt tervezik majd kialakítani a megfelelő infrastruktúrát a Gyaluból érkező utasok részére, és hely is van erre.
A Szent János úton érkezik majd a metró Kolozsvárra, a Monostor negyed végén található troli- és villamosgarázs közelében lesz az első megállója – itt többtucatnyi busz-, troli- és villamosjáratra lehet átszállni. A Primăverii utcán halad tovább a földalatti, majd a monostori McDonald’s és a parkolóház után nem sokkal újabb megállója lesz. Innen már a kolozsmonostori templom felé suhan, és a híd közelében belefut a Fenesi útba. Eddig sikerült követni? Nos, ez a szakasz csak 2030-ra lesz meg... ha minden jól megy és pénz is kerül rá, a jelenlegi források ugyanis erre nem terjednek ki.
A Monostori út tetején, a Mező/Câmpului utcai kereszteződésnél lesz a következő megálló. Ez már szerepel abban az építési szakaszban, amit jövőre elkezdenének. Ez a szakasz egészen a Hóstát/Mărăşti negyedig tart, kanyarral a Szopori metrógarázsig. De menjünk szép sorjában. A Mező utcai után az Agronómiánál lesz a következő megálló, az egykori sörgyárnál, aztán a fogászati klinikánál, majd a Főtéren, a Kétágú templomnál, aztán a Szentpéteri templom közelében (The Office), majd a Hóstát/Mărăşti negyedi nagy körforgalomnál a Téglás/Fabricii utcánál. Innen két irányba utazhatunk majd: Szamosfalva és a bulgáriatelepi ipari negyed (ez csak majd az évtized végére készülne el), illetve a Györgyfalvi negyed felé. Az utóbbi irányt fejlesztenék tovább 2026-ig: lesz egy megálló a közgazdasági egyetem és a Iulius Mall bevásárlóközpont közelében, majd a Szopori úton, ez fogja kiszolgálni az oda tervezett majdani új lakónegyedet, és további egy megállónyi távolságra lesz a metrógarázs.
Mit old meg és mit nem az első metrószakasz
Az már ennyiből látszik, hogy sem a szászfenesi, sem a monostori „hálószoba”, sem az Apahida irányából naponta érkező óriási forgalmat nem fogja enyhíteni a 2026-ra előrevetített szakasz. Kolozsvár belvárosi közlekedését viszont jelentősen oldhatja, amennyiben valamilyen parkolási megoldást is kidolgoznának az első metrószakasz két végén: a monostori Kauflandnál (erre túl sok esély nincs, hiszen sűrűn beépített városrészről van szó), a Györgyfalvi negyedben a Iulius Mallnál, a most még beépítetlen Szopori úti végállomásnál vagy a Magyar és Téglás utcai nagy körforgalom közelében – ami szintén zsúfolt tömbháznegyedi városrész, ám akad a közelben tekintélyes szabad terület.
Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy ez az egyik legnehezebb szakasza a metrónak, ugyanis itt rengeteg műemlék épület alatt kell építkezni, és sok régészeti leletre is számítanak. Mondhatnánk, ha ez elkészül, a többi már gyerekjáték – még ha ez nem is feltétlenül pont így igaz. Mindenesetre a 19-ből 9 metrómegálló készülne el ebben a szakaszban.
Forgalomkorlátozás napi 60 ezer járműnek
A Monostori utat, az Unió utcát és a Magyar utcát vélhetően nem egy időben, de szakaszosan lezárják majd, még trolik sem, csak autóbuszok közlekedhetnek. Olyan is lesz, amikor egy irányban a trolik is járnak majd, vagy amikor még az autóbuszok is kitérőre kényszerülnek. A trolibuszok szolgálják ki a teljes Monostor lakónegyedet, vagyis a hatás óriási lesz. Oláh Emese alpolgármester azt mondta, a Kolozsvári Tömegközlekedési Vállalat most dolgozik a megoldási stratégián, felmérik, mennyi pótbuszra lenne szükség, hogy a trolikat kiváltsák. A számok viszont az egekben járnak: kelet–nyugat irányban a kolozsvári tömegközlekedés irányonként és óránként hatezer utast szállít a legzsúfoltabb szakaszokon (a Szopori/Teodor Mihali és Mező utca között), és a tömegközlekedési járművek kapacitása 85-90%-ban foglalt. A tömegközlekedési járművek itt gyakorlatilag percenként közlekednek, ennél sűrűbben már nem is lehetne. Az alpolgármester szerint új autóbuszokat vásárolnának, csak a közlekedési vállalatra várnak, hogy a szükséges mennyiséget megjelölje. Elég sok buszra lesz szükség, ugyanis nem csak azokat az utasokat kell majd szállítaniuk, akik eddig a trolival utaztak. Ha ugyanis lezárják a járműforgalmat az említett főútvonalon, ez alighanem elrettenti majd a szászfenesiek tömegeit attól, hogy saját személyautójukkal ingázzanak naponta: a 2015. februári mérés szerint közel 60 ezer jármű közlekedett munkanapon a Szászfenes–Kolozsvár szakaszon, a Műszaki Egyetem csapata pedig 2015 novemberében közel 75 ezer járművet számolt, ami országos csúcs – és az azóta eltelt hét év alatt csak tovább fokozódott. Nos, az önkormányzatnak (kolozsvárinak és szászfenesinek egyaránt) arra a helyzetre is fel kellene készülnie, ha ebből a mondjuk csak 60 ezer járműből 30 ezer a garázsban marad, és tulajdonosaik – sok esetben teljes családok iskoláskorú gyermekekkel – tömegközlekedésre váltanak.
Ugye senki sem gondolta, hogy a kolozsvári metró egyszer csak, hipp-hopp, reggelre meglesz, és Kolozsvár istenadta népe mindennemű kényelmetlenség nélkül máról holnapra megszabadul járművek tízezreitől, s csak úgy suhan percek alatt metrón a Bükkből Szamosfalvára. Azt a mértékű felfordulást viszont, ami a kincses városiakra vár a következő években, igazából még mindig elképzelni se tudjuk. Vagy megszoksz, vagy megszöksz – tartja a szólásmondásunk. Valahogy így leszünk a kolozsvári metróval is: könnyen előfordulhat, hogy aki úgy érzi, az utóbbi években az elviselhetetlenségig fokozódott kolozsvári zsúfoltságnál többet már elképzelni sem bír, az alighanem megszökik. Ha pedig a metróprojekt – akárcsak az autópálya-építés – időnként még meg is talál botlani, attól nemcsak a polgármester feje hullhat porba, de még Kolozsvár büszkén emlegetett száguldó fejlődési íve is igen könnyen 180 fokos fordulatot vehet.
(Borítókép: a bukaresti metró M5-ös vonalának állomása)