A falu közössége számbelileg megfogyatkozott ugyan, de még mindig fújják nótáikat, ropják táncaikat – fiatalok és idősek egyaránt. Akad olyan inaktelki fiatal is, aki megtanult hegedülni, hogy mulatságok alkalmával betölthesse a prímás szerepét.
Egy közösség addig él, míg élnek szokásai – ezt érezhették, tapasztalhatták meg a néptáncmozgalomban tevékeny szerepet játszó budapesti Kertész Táncegylet tagjai is, akik a jól ismert magyarlapádi tánccsoporttal együtt színvonalas előadással örvendeztették meg a közönséget. A Kertész Táncegylet nőtagjai lelkesen próbálták, öltötték fel a helybeliek által rendelkezésükre bocsátott inaktelki viseletet, hogy abban is eljárhassanak egy-két kalotaszegi csárdást. Mint többen megfogalmazták, nem mindennapi érzés számukra, hogy találkozhattak azon közösség tagjaival, amelynek táncait, nótáit jól ismerik.
A falunapi programnak részesei voltak az inaktelki kisiskolások is, akik hangulatos színpadi összeállítással mulattatták a nézőket, nem is szólva a különböző korosztályokat ötvöző inaktelki hagyományőrző csoportról, akik a gyorscsárdást, szabadcsárdást, legényest ropták el igazi inaktelki módra...
Inaktelke a Cifraszeg legpompásabb népviseletét mondhatja magáénak
A néprajzkutatók is nagyra értékelik a helyi legényest
Magyarlapádi táncosok is felléptek a falunapon