Május végéig lehet szavazni Szamosújvár első részvételi költségvetésére
Ragadósnak látszik Kolozsvár példája: egyre több településen indítják el a részvételi költségvetési folyamatot, legújabban például a jelentős és igen tevékeny magyar közösségnek otthonául is szolgáló Szamosújváron.
Az országban elsőként a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal kezdeményezte 2017-ben a részvételi költségvetési folyamatot. Korábban történt egy „főpróbának” beillő kísérlet a város legnagyobb lakónegyede, a Monostor vonatkozásában és 2015-ben a Com’ON Kolozsvár ifjúsági részvételi költségvetéssel, amely azóta már több kiadást is megért. A városháza részvételi költségvetési folyamatának lényege, hogy a városban élő, tanuló nagykorú lakosok maguk dönthetik el, mire költse az önkormányzat a helyi adókból és illetékekből befolyt összeg egy részét. Akárki pályázhat egy ötletével, aki pedig nem pályázik, az szavazatával támogathatja a tetszését elnyerő terveket. Kolozsváron négy alkalommal került sor részvételi költségvetési programra, nyárra várható az ötödiknek a meghirdetése. 2017-ben az első körben 126 projektre lehetett szavazni.
Szamosújváron a benyújtott 27 közül első körben 17 pályázatot ítélt megvalósíthatónak és bocsátott szavazásra a polgármesteri hivatal. A szavazás két szakaszban zajlik. Az április 16–30. közötti első szakaszban minden személy hat tervre szavazhatott (kategóriánként egyre). A kiírás szabályzata szerint ennek eredményeképpen 12 pályázat (automatikusan minden kategóriából a két legnépszerűbb) jut a következő fordulóba. Mivel Szamosújváron két kategória is volt, ahol csak egyetlen projekt futott, az első szakasz végén a 17 projektből tulajdonképpen csak az az öt esett ki, amely a legkevesebb szavazatot kapta. Mivel nem volt mind a hat kategóriában legalább két projekt, ezért a szabályzat szerint automatikusan csak 10 jutott tovább, valamint ezen felül a legtöbb szavazatot szerző további kettő. Május 4-én pedig elkezdődött a szavazás második szakasza, amely május 31-ig tart.
Lássuk hát a versenyben maradt terveket, és azokat is, amelyek nem jutottak túl az első körben.
Lustazsákok a parkban és a „százasok”
Száznál több szavazatot csak két ötlet kapott. A legtöbbet (119-et) a kérőfürdői hősök emlékművének felújítását célzó projekt, amely azt is kezdeményezi, hogy az emlékmű körül parkot alakítsanak ki fákkal, cserjékkel, padokkal. A 100 ezer lejes becsült költségvetésű projekt megvalósítását egy év alatt elképzelhetőnek tartják a kezdeményezők. Jó esélyekkel fut tovább a terv: a május 4-én indult második körben vasárnap délutánig már 36 szavazatot gyűjtött. Első körben csak négy szavazattal maradt le az emlékműprojekttől az utcai edzőtér, amit az ötletgazda a város nagyparkjában található stadionban képzel megvalósulni. Ez a szabadtéri tornaterem a projektleírás szerint gyakorlatilag egy korlátrendszer telepítését feltételezi, ahol egész sor kéz-, hát-, láb- és hasizomfejlesztő tornagyakorlatot lehet végezni. Jelenleg ez a terv a legnépszerűbb: máris sikerült 103 (!) szavazatot begyűjtenie, míg a népszerűségi sorban utána következő kérői emlékmű felújítás egyelőre csak 36-ot.
Rendeznék a kérőfürdői emlékmű kopár területét FOTÓ: GHERLA.DECID.RO
Kissé fura társítás érhető tetten az első kört harmadik legnépszerűbbként zárt projektben: 97 szavazatot kapott az a játszótér, amelyet a Hasdate negyedbeli ortodox templom közelében található mintegy 5000 négyzetméteres telken építtetnének, a kezdeményező szerint jut bőven hely az ugyanarra a telekre tervben álló ravatalozó mellett... Tény, hogy a lakótelepen ez lenne az első játszótér, és a tervet 97-en támogatták, tegnapig pedig 7 szavazatott gyűjtött.
Szintén elnyerte a szamosújváriak tetszését a függőágypark, amely 53 szavazatot kaszált az első körben. A parknak a tó és a malomárok közötti részén akár dzsesszfesztiválra vagy filmvetítésre is alkalmas szabadidős közösségi teret alakítana ki ez a terv faasztalokkal, éjszakai hangulatvilágítással, hangszóróval, színpaddal. A függőágyakat és „lustazsákokat” (pumpa nélkül egyszerűen felfújódó babzsákszerűség: lazybag) a kezdeményezők szerint a tó melletti faházikóból lehetne átvenni/leadni. A rögtönzött költségvetés szerint a 100 függőágy 20 ezer, 50 lustazsák 13 ezer lejt kóstálna, a függőágyak felfüggesztésére 5000 lej, világításra 5000, színpadra 1000, faasztalokra további 6000 lejt költenének, s ezzel még mindig csak a felét emésztenék fel a maximális határként megszabott 100 ezer lejnek.
Parkolók, városrendezés, utcanévtáblák
A városközpontban három parkolóóra kihelyezését, a parkolási díj kifizetésére mobilapplikáció és sms-rendszer beüzemelését javasolja az a digitális projekt, amely egyúttal megfelelő számú parkolóhely kialakításával együtt járó minimális közterületrendezést is feltételezne a kispark környékén. A kezdeményezők szerint ez lenne az első lépés az egész városra kiterjedő zonális parkolási rendszer későbbi kialakításában. Érvelésük szerint a kispark közelében található belvárosi parkolók egész sor intézményt hivatottak kiszolgálni a Szamosújvári Polgármesteri Hivataltól a gyermekkórházon és a mozin, városi művelődési házon át a környéken található bankokig, kávézókig, és a turisztikai látványosságokat kereső vendégekig. Az ötletgazdák szerint akár csak egylejes óradíjjal is évente 72 ezer lej bevételt hozna a rendszer az önkormányzatnak, ami gyakorlatilag azt jelentené, hogy a befektetés legfeljebb egy év alatt megtérülne. A többihez képest meglepő részletességgel kidolgozott terv az indoklás szerint elsősorban azért lenne hasznos, mert hozzájárulna a rendezettebb városkép kialakításához. Ugyan „csak” 45 szavazatot kapott első körben, ha esetleg nem is kerülne majd be a három nyertes közé, semmi akadálya, hogy az önkormányzat a részvételi költségvetési rendszeren túl a magáévá tegyen egy hasznosnak és költséghatékonynak ítélt projektet, mint amilyennek például ez is látszik.
Az első körben szerzett szavazatok száma szerint sorban következő legnépszerűbb projekt egységes utcanévtáblákat és házszámot jelző táblákat helyezne el a városban. A kezdeményezők leírják, hogy alig találni utcanévtáblát Szamosújváron, és a meglévők is igen elhanyagolt állapotúak. Az utcanévtáblák külalakjáról egyelőre nincs konkrét terv, de a kezdeményezők szerint a régi és új, a helyi és regionális ötvözetét kellene tükrözniük úgy, hogy egyszerre legyenek modernek és hordozzák magukon a város személyiségjegyeit.
37 szavazattal következő az a projekt, amely biztonságosabbá tenné a V. Alecsandri utcát a gyalogosok számára, stílusos öntöttvasoszlopocskák elhelyezésével megakadályozva a parkolást a keskeny járdán, egyúttal 15-20 új parkolóhelyet alakítana ki a V. Alecsandri utca M. Viteazu és Armeneasca utca közötti szakaszán.
Okostanfolyam nagyiknak és digitális utcai hirdetők
31-en voksoltak arra a pályázatra, amely időseket tanítana számítógép- és internethasználatra úgy, hogy az informatikai tanfolyamhoz szükséges wifivel, videóprojektorral, tabletekkel, laptopokkal, multifunckionális nyomtatókkal a Szamosújvári Városi Könyvtár eszközállományát bővítené. A 10-15 személyes csoportok tanítását önkéntesek bevonásával képzeli el a kezdeményező. 28 szavazatot gyűjtött az önkormányzatnak közösségi iroda építését javasló terv: mintegy 200 négyzetméteren 10-15 egyéni irodahelyet, 10-12 fős megbeszélésekre alkalmas 2-3 helyiséget, és egyéni irodai munkavégzésre 2-3 hangszigetelt helyiséget alakítana ki, közös kávézóval és ebédlővel, szélessávú internettel. Az irodákat óradíjas vagy havi bérletes rendszerben használnák távmunkában dolgozók, üzletemberek stb.
Az egyik legnépszerűbb projekt a szabadtéri tornaterem a stadionban FOTÓ: GHERLA.DECID.RO
Digitális utcai kijelzőket javasol a Balázs Bécsi Enikő helyi tanácsos által benyújtott projekt, amely (nemcsak) turistáknak kínálna információkat Szamosújvárról, látnivalókról, közösségi programokról stb. Az ötletgazda Debreczeni Orsolya leírása szerint a digitális hirdetőhöz hasonló felületek megjelenése mérföldkőnek bizonyulhat egy város életében. „Ezek a szerkezetek nemcsak egyszerű reklámeszközök, hanem közösségi pontok is: naprakész felvilágosítást adhatnak a települések életére hatást gyakorló legfontosabb közhasznú (helyi, köznapi, mindennapi, közérdekű, közösségi, általános) információkról. Különösen fontos ez városunkban, ahol az idelátogatók kevés, vagy semmilyen információval szembesülnek. De a helyiek szempontjából is fontos lenne olyan információs pont, ahol naprakész tudnivalók, térképek, látnivalók várják” – olvasható a rendelkezésünkre bocsátott ismertetőben, amely szerint „ez közösségi gesztus lenne, hisz a város kisközösségei által kijelölt személyek munkacsoportja biztosítaná a tartalmakat. Így együttes erővel lehetne városunkat hirdetni. Ugyanakkor ez a felület lehetőséget biztosítana a helyi specifikumok megmutatkozására.”
Szavazni lehet még egy hűtőházzal és égetőkemencével ellátott állattemetőre is. A legkevesebb (alig 6) szavazatot a környezetvédelem kategóriába illeszkedő egyetlen pályázat kapta, amely csak nagy jóindulattal szolgálja a környezetvédelmet, inkább a köztisztaságot: szabálytáblákat függesztene ki a parkok és sétálóövezetek környékén például a kutyás gazdákra vonatkozó kötelességekről és a mulasztások esetén kiróható bírságokról. A tervek sokszínűségének szavatolását szolgáló részvételi költségvetési rendszer sajátossága miatt ez utóbbinál jóval több szavazatot kapott projektek is kiestek az első körben. Ebben a rendszerben tehát nem számíthat támogatásra az elektromos rollerkölcsönző, az Ifjúsági negyed multifunkcionális sportpályája, a távolsági buszmegállók kialakítása városszerte, parkosított gyalogosövezet a Kolozsvári úton (Clujului). De ötleteket adhatnak az önkormányzatnak...
Május végéig tehát szabad a választás. A részvételi költségvetés honlapján regisztrált személyek mindegyike már csak egyetlen kezdeményezésre voksolhat. Kategóriától függetlenül az a három terv kerül majd megvalósításra, amely a legtöbb szavazatot kapta – a rendelkezésre álló költségvetés függvényében. Eredeti szándéka szerint 300 ezer lej összköltségvetést szán a programra a városháza, minden nyertes projektre 100 ezret. Eredményhirdetés június 10-én várható.