Máris körvonalazódik a jövőre megvalósítandó projektek listája
Akárcsak az első szavazati fordulóban, eddig – az első három nap után – a legtöbb szavazat az oktatási és kulturális infrastruktúra kategóriában érkezett: tegnap délutánig már 1630-an voksoltak. A „mérkőzés” gyakorlatilag a Ion Creangă iskola és a Nicolae Titulescu gimnázium között zajlik (570, illetve 480 szavazat), előbbi az épület meglévő, de üresen álló manzárdját szeretné használhatóvá tenni 6-8 osztályterem kialakításával, míg a gimnázium „oktatási komplexummá” szeretne átalakulni, többek között szintén manzárdolás, belső átalakítások révén. Szép számú szavazatot gyűjtött (435-öt) a Kolozsvári Ifjúsági Központ nevű elképzelés is, ebben a kolozsvári ifjúsági szervezetek tarthatnának különféle tevékenységeket (önkéntességi programok képzések, szabadidős tevékenységek stb.) a fiatalok számára. Ezzel szemben a kategória „másik végén” az iskolaudvarok fákkal való beültetését célzó projekt áll, amely még csak 6 szavazatot gyűjtött ebben a szakaszban.
A második legnépszerűbb kategória a sétányok, sétálóövezetek, járdák nevű, itt majdnem 450-en szavaztak már a négy versenyben maradt projekt valamelyikére. A legnépszerűbb projekt – több mint 250 szavazattal – a gyalogátkelők éjszakai megvilágítását célzó elképzelés, ez az ötletgazda szerint 50 ezer euróból lenne megvalósítható. Egy másik „döntős” ötlet bicikliutak kialakítását szorgalmazza a Pata/N. Titulescu úton, illetve a Csillagvizsgáló/Observatorului úton, míg a két eddig legkevesebb szavazatot kapott javaslat a gyerekkocsik, kerekesszékek járdára való könnyebb feljutását szorgalmazza illetve a Malomárok nagypiac melletti partszakaszának kifedését, gyalogosövezetté alakítását.
A közterek berendezését (városi bútorzat, közvilágítás) célzóan öt projekt maradt versenyben, a szavazásba most bekapcsolódó polgárok azt dönthetik el, hogy a Malomároknak a Rózsák parkja melletti része alakuljon át városi parkká, sétálóhellyé vagy létesüljenek inkább függőkertek egyes épületek homlokzatán, s hogy öntisztító közvécéket vagy intelligens szelektív hulladéktárolókat vásároljon az önkormányzat. A Kolozsvár a 10. hatványon nevű projekt a városképet változtatná meg többek között nemkonvencionális formájú köztéri padokkal, a város bejáratainak újragondolásával, panoráma-térképek és pénzérmével működő látcsövek felszerelésével a Fellegváron stb.
A zöldövezetek, játszóterek kategóriában négy projekt maradt versenyben, itt is van egy toronymagasan vezető „éllovas”: a város keleti parkjának kialakítására a Györgyfalvi negyedi tavak körzetében – amelyet évek óta szorgalmaz néhány civil aktivista – már majdnem 300-an voksoltak. A legkisebb érdeklődést a függőleges kertek kialakítása váltotta ki, míg a kategória második helyéért versengő másik két projekt egyformán parkolókkal kapcsolatos: az egyik a Flóra piac környékén bontana le garázsokat, hogy helyükbe parkolóhelyeket és mintegy 100 négyzetméter zöldövezetet alakítson ki, a másik pedig a város meglévő parkolóit ültetné be fákkal, három parkolóhelyre egy fával számolva. Az indoklás szerint ez jelentősen csökkentené nyáron az aszfalt hőmérsékletét, élhetőbbé téve a várost, ugyanakkor árnyékban lehetne parkolni, és az autók utastere sem hevülne fel.
Mobilitás, közlekedésbiztonság terén öt elképzelés maradt versenyben, az egyik akár az előző kategóriában is helyet kaphatna, hiszen ugyancsak garázsok lebontásával kapcsolatos. Egy másik projekt is „átfedéses”: kerékpárutak létesítését szorgalmazza a Gyár/Fabricii és Szabolcs vezér/Câmpina utcában. Ennél sokkal eredetibb az az elképzelés, miszerint monitorizálnák a belvárosi forgalmat, és korlátoznák a történelmi belvárosba egyidőben behajtó autók számát, elkerülve így, hogy a belvárosi útkereszteződésekben forgalmi dugók alakuljanak ki. Egy másik projekt a város nagyobb útkereszteződéseit tenné biztonságosabbá a kerékpárral közlekedők számára például útburkolati jelek felfestésével – eddig ez a legnépszerűbb a kategóriában, de elképzelhető, hogy itt még lesz sorrendváltás, ugyanis csak 21 szavazattal van kevesebbje annak a javaslatnak, hogy az önkormányzat 100 ezer eurós befektetéssel létesítsen elektromos roller-kölcsönző hálózatot a ClujBike mintájára.
Végül, de azért mégsem utolsó sorban a legkisebb érdeklődés – akárcsak az első szavazókörben – a digitális város kategóriát övezi, amelyben szintén 4 projekt jutott tovább, s a szavaztok – összesen mindössze 72 szavazat – tegnapi állása szerint akár máris győztest lehetne hirdetni: az egyik ötlet, a ClujWay applikáció pontosan ugyanannyi voksot kapott, mint a másik három projekt összesen. Az ötlet szerzője Ana Ghindariu, aki szerint 140 ezer euróból lehetne megvalósítani a ClujWayt, amely a közlekedésben, közszállításban nyújtana segítséget egyfajta útvonaltervezőként: a város egyik pontjából a másikba igyekvő személynek az applikáció egy helyen mutatná, hogy hol van hozzá legközelebb buszmegálló és mikor jön a következő busz, hol van a legközelebbi taxi, Uber-autó, GetPony kisautó vagy éppen biciklikölcsönző. Az app ugyanakkor javaslatot is tesz arra vonatkozóan, hogy melyik a leggyorsabb variáns, „tudná” az eseteleges forgalmi dugókat, de azt is jelezné, hogy melyik megállóban kell leszállni az autóbuszról, illetve – felüléskor – hogy az egyidőben az autóbuszmegállóba érkező járatok közül hányadik a „jó” busz. És, természetesen, az applikáción keresztül jegyet is lehetne vásárolni.
Voksolni november 19-ig lehet, egy-egy személy minden kategóriában egy szavazatot adhat le a bugetarparticipativa.ro platformon, vagy a sétatéri Kioszkban álló standnál. A döntőbe jutott 30 projektből 15-öt fognak megvalósítani 2018-ban, eredményhirdetés november 27-én várható. A kiírás szerint minden kategóriából tető alá hozzák a legtöbb szavazatot kapó projektet; a többi kezdeményezés között kategóriától függetlenül a szavazatok száma rangsorol.