Felszentelték a Házsongárdban az evangélikus-lutheránus temetőkápolnát

Nyolcévi huzavona után nyithatták meg november 22-én az új temetőkápolna kapuit (Fotó: Tompa Réka)
Ünnepélyes, a testvéregyházak képviselőivel közösen tartott istentisztelet keretében szentelték fel péntek délután a Házsongárdban a kolozsvári evengélikus-lutheránus egyházközség új temetőkápolnáját. Amint elhangzott, az egyház az egykori temetőgondnoki szolgálati lakást és irodát az épített örökséget tisztelve, a jelenkor igényeinek megfelelően alakíttatta át. Az épület homlokzatának alsó része megőrizte a kolozsvári pantheon arculatához illeszkedő vonásokat, ugyanakkor olyan modern építménnyé alakult át, amelynek belsejében korszerű tereket hoztak létre, hogy a közösség tagjai méltó körülmények között vehessenek búcsút szeretteiktől és emlékezhessenek meg az elhunytakról.

Az új létesítményben ravatalozót, urnatemetőt (kolumbáriumot) és közösségi tereket alakítottak ki. Adorjáni Dezső Zoltán, a romániai evangélikus-lutheránus egyház püspöke köszöntőbeszédében elmondta: fáradságos, idegölő, és szisztematikusan akadályozott munkálat ért véget a temetőkápolna szentelésének napján. Nyolcévi huzavona, sziszifuszi nekirugaszkodások után nyithatták meg november 22-én az új temetőkápolna kapuit, amelyben méltó módon lehet majd gyászszertartásokat, megemlékezéseket tartani.

„Konok, kitartó munka, a magyar és a román kormány, a helyi hatóságok, az RMDSZ támogatása révén, sok áldozatvállalásnak köszönhetően, a gáncsoskodások ellenére megvalósíthattuk a temetőkápolna építésének tervét, amellyel régi adósságunk vált valóra” – fogalmazott a szentelési ünnepségi beszédében Adorjáni Dezső Zoltán püspök. Nyomatékosította: az új temetőkápolna a kincses város lakosságát szolgálja majd.

Tisztességes, méltó helye lesz ez a kápolna a gyásznak, a búcsúnak, az emlékezésnek és a tiszteletadásnak, valamint felszentelt tere az istentiszteletnek, Isten és ember találkozása pillanatainak – hangsúlyozta az evangélikus-lutheránus egyház elöljárója. Hozzátette: a kápolna szentelésének alkalma különleges momentum, megszentelt idő, ünnep. „Az ünnep ugyanis nem a szórakozásnak, az önfeledt dáridózásnak a szinonimája, hanem rendkívüli alkalom, a hétköznapok egyhangú folyamatából kiemelkedő idő. Az ünnep az emberi lét alapvető igénye, amely a világ, a létezés rendjéből származik. A Szentírás tanúsága szerint Isten ajándékozta meg az embert vele, része a teremtési rendnek” – részletezte a püspök. Mint fogalmazott, a Házsongárdi temető összetett jelentéseket hordozó szakrális tér is, kapu, amely összeköt világokat: a jelen valóságát azzal a világgal, amely teljes, tökéletes és örök.

Ugyanakkor ez az alkalom az alkotásnak is az ünnepe – folytatta a püspök, kifejtve: a közfelfogás azt tartja, hogy a történelmi egyházak a hagyományos értékeknek, a múlt relikviáinak az átmentői. „Ez részben így is van: az értékmegőrzés valóban lelkiismereti kérdés és feladat. Ugyanakkor mi nemcsak régi értékek őrzői vagyunk, hivatásunk azzal válik egésszé, hogy új értéket is teremtünk. Az új építésének, az aedificatio novumnak látványos lenyomata ez a kápolna” – hangsúlyozta Adorjáni Dezső Zoltán. 

Az épület a maga korszerű, esztétikus formavilágával, színeivel, hangulatával, látványelemeivel, technikai bravúrjaival pontosan azt fejezi ki a püspök szerint, hogy a kereszténység nem a múlt relikviája, nem avítt, üres, merev, érthetetlen hagyomány, szellemtelen sztereotípia, hanem maga az élet. 

„Bár furcsának, ellentmondásosnak tűnhet, ez a felszentelési ünnep nem a halálról, a megsemmisülésről, a létezés abszurditásáról, hanem pontosan az életről, a létezés értelméről szól, hiszen a kereszténység lényege maga az élet – nyomatékosította az elöljáró. 

Csoma Botond Kolozs megyei parlamenti képviselő, az RMDSZ szóvivője köszöntőjében arról beszélt: az ember élete során sokszor gondol a halálra, nemegyszer szembesül is vele. Rámutatott: fontos, hogy létrejöhetett a Házsongárdban ez a temetőkápolna. Megjegyezte, az épület formájában, megjelenésében is illeszkedik a temetőhöz, és gratulált a tervezőknek, a kivitelezőknek, köszönetet mondott a magyar és a román kormánynak, az önkormányzatnak a projekt támogatásáért.

Mile Balázs, Magyarország kolozsvári főkonzulátusának első beosztott konzulja a magyar kormány nevében köszöntötte a jelenlévőket. „Hálásak lehetünk, hogy a kápolna megépülésével a szimbolikus és a fizikai térben is emlékezhetünk az előttünk járókra, és emléküket megőrizve, méltóképpen búcsúzhatunk tőlük”. A Házsongárdi temető evangélikus templomkápolnája közösségi összefogással, a szolidaritás és a szeretet jegyében épült meg. A magyar kormány nemzetpolitikai államtitkársága támogatásával megvalósult emlékhelyek a közös emlékezeti kultúránkat, nemzeti összetartozásunkat erősíti – fejtette ki Mile Balázs.

A román vallásügyi államtitkárság vezetőjének, Ciprian Vasile Olinici államtitkárnak az üdvözletét és üzenetét kabinetigazgatója, Marius Cîmpean közvetítette. Elmondta: Kolozsvár jellegzetes vonása az a kiegyensúlyozott diverzitás, amely több történelmi korszakon végigkísérte. 

„Ma a város a modernitás ritmusában lüktet, folyamatosan, rugalmasan fejlődik, és alkalmazkodik az új időkhöz, anélkül, hogy elszakadna múltjának értékeitől, hagyományaitól” – emelte ki a tisztségviselő. Ez a város olyan tér, amelyben a jelen és a múlt egyensúlyban, a jövőre nyitottan él együtt – folytatta. „Magyarok, románok, németek megtalálták itt az együttélés ritmusát, az etnikai vagy vallási különbözőségeken túlmutató együttműködés lehetőségeit. Ez a fajta diverzitás pedig alapot teremtett a szabad, konstruktív párbeszéd számára” – hangsúlyozta.

Ugyanakkor az evangélikus-lutheránus egyház jelentősen hozzájárult a város étoszának formálásához. A most felszentelt új létesítmény pedig illő keretezést nyújt mindazokhoz a vallási ceremóniákhoz, amelyek az ember életének végéhez kötődnek – emelte ki Marius Cîmpean, hozzátéve: a vallásügyi államtitkárság elismeréssel tekint a projektnek a megvalósulására, amelynek folyamatát végig támogatták.

Oláh Emese kolozsvári alpolgármester köszöntőbeszédében rámutatott: a halál az élet része; az a tény, hogy ebben a kápolnában temetkezési ceremóniákat tartanak majd, éppen annak a bizonyítéka, hogy ezen a helyen még élő közösség van.

„Bármennyire furcsán is hangzik, ünnepeljük azt, hogy megmaradtunk Kolozsváron, hogy a Házsongárd még mindig közösségünk szimbóluma, és hogy ez így fog maradni a következő időszakban is” – mondta az elöljáró. Megjegyezte: a kápolna építése még az első alpolgármesteri mandátuma elején kezdődött. Szomorú, hogy nyolc évbe telt a megvalósítása, de a kitartó munkának a nehézségek ellenére meglett az eredménye.

Amint arról korábban beszámoltunk, a temetőkápolnát a Tektum tervezőiroda építészei, Tóthfalusi Gábor és Szőcs István Levente tervezték, akik szabálytalan, a telek méreteihez alkalmazkodó, hosszában végignyúló alaprajzú épületet alkottak meg. A keresztény szimbolika elemei, akárcsak a gyásszal, a halállal kapcsolatos szemlélet is ötvöződik az architekturális elemekben és a struktúrában is. A tartószerkezeteket Makay Dorottya és Hari József építőmérnökök tervezték, az épületgépészeti tervezéssel Marian Aurelian mérnök foglalkozott, a kivitelezési munkákért a Weberbau cég felelt.

(Az eseményen készített fotóriportunkat ezen a linken láthatják.)