Évfordulós ünnepségre készül az Erdélyi Múzeum-Egyesület

A rendezvénysorozat mottója: tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában

EME, Bitay Enikő
Bitay Enikő EME-elnök: a tudomány mindannyiunk közös értéke, öröksége (fotó: ROHONYI D. IVÁN)
Kettős évfordulóra készül az Erdélyi Múzeum-Egyesület a pénteken kezdődő, A Magyar Tudomány Napja Erdélyben (MTNE) rendezvénysorozat 23. fórumán – mondta Bitay Enikő, az EME elnöke. 165 évvel ezelőtt alakult meg az Erdélyi Múzeum-Egyesület és 25 évvel ezelőtt szervezték meg a Magyar Tudományos Akadémia biztatására régiónkban az első tudományünnepet. A tudománynapi konferenciasorozat így lehetőséget ad arra, hogy visszatekintsenek az elmúlt 165 év eredményeire, ebből az alkalomból megemlékezzenek az egyesület híres alapítóiról, jeles személyiségeiről, ugyanakkor jó alkalom a rendezvény az előre tekintésre. Idén összesen 21 rendezvényre kerül sor: 12 lesz Kolozsváron, 9 pedig más településeken – Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Marosvásárhelyen, Nagyváradon, Sepsiszentgyörgyön, Zilahon és Temesváron. Több mint 300 előadás hangzik el, lesz emlékkonferencia, könyvbemutató és díjazzák a tudományos tevékenységek eredményeit.

Javában zajlottak az előkészületek a pénteken, november 22-én kezdődő A Magyar Tudomány  Napja Erdélyben című rendezvénysorozatra, megérkeztek már az Erdélyi Múzeum-Egyesület székházába a gr. Mikó Imre-emléklapok, és a színes programfüzet is még friss nyomdaillatú volt, amikor szerdán Bitay Enikővel, az egyesület elnökével beszélgettünk az idei konferencia gazdag programkínálatáról. Az esemény rangját emeli az Erdélyi Múzeum-Egyesület évfordulója is, hiszen ez alkalommal megemlékeznek az egyesület megalakulásának 165. évére is. 

 “Az idei rendezvény az Erdélyi Múzeum-Egyesület számára különleges, ugyanis a megnyitóünnepség alkalmával emlékezünk meg az Egyesület megalakulásának 165. évére” – emelte ki Bitay Enikő. Emlékeztetett, hogy az EME már 2002-től megszervezi A Magyar Tudomány  Napja Erdélyben című rendezvénysorozatot, csatlakozva a magyar tudomány novemberi  ünnepéhez, és ennek alapján a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) ajánlását követik a fórum témájának  megválasztásában is, így az idei konferenciasorozatuk mottója: Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában, a rendezvény fővédnöke pedig Freund Tamás, az MTA elnöke.

A Magyar Tudomány Napja Erdélyben idei, 23. fóruma is két részből áll: a központi ünnepi  nyitórendezvény pénteken lesz a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet dísztermében, amelyet 15 órától a Fiatal kutatók a tudomány szolgálatában című  plenáris forum követi, majd november 23-án és a hónap más időpontjaiban  további 19 rendezvényt szerveznek az EME szakosztályai, fiókegyesületei, különböző helyeken, más  intézményekkel közösen – magyarázta Bitay Enikő. Társszervezői a Bolyai-Bartók-Kós  kerekasztalnak, és idén is szervezői A Magyar Tudomány Napja a Partiumban  – 2024 konferenciának, továbbá harmadik alkalommal karolják fel az Országos Magyar Diákszövetség  rendezvényét: Az ifjúság tudományos hangja. Balázs Ferenc ifjúsági díjnyertes pályamunkáinak  bemutatása címmel. Az egyesület elnöke kiemelte, hogy 418 szerzőtől több mint 300 előadás hangzik el a fórum alatt, emellett 4 emlékkonferencia,  7 könyvbemutató lesz és 8 díjátadásra is sor kerül a tudományos tevékenységekért és különböző tudományterületeken elért eredményekért. 

Külön hangsúlyt ad az idei rendezvénysorozatnak az EME megalakulásának 165. évfordulója, ez alkalomból filmvetítéssel egybekötött  emlékülés lesz. Az a szándékuk, hogy egyrészt emléket állítsanak az egyesület megalakulásának, másrészt tisztelegjenek annak nagyjai előtt. A filmvetítésen interjúk lesznek a szervezet életében jelentős szerepet  betöltő személyiségekkel. Az egyesület elnöke kiemelte, hogy az évforduló alkalmával portréfilm sorozattal is készülnek. „Az EME egykori vezetőit és jeles személyiségeit bemutató filmsorozat célja, hogy megörökítse és széles körben ismertté tegye azokat a kiemelkedő személyiségeket, akik jelentős szerepet játszottak az egyesület történetében, fejlődésében és a magyar tudományos élet erdélyi ápolásában. Az „Erdélyi Múzeum-Egyesület Arcképcsarnoka” című film- és előadássorozat különleges alkalmat teremt arra, hogy megidézzük elődeinket. Azokat, akik szellemi örökségükkel a mai napig hatást gyakorolnak ránk, inspirálnak minket, és irányt mutatnak az előttünk álló kihívások megoldásában” – mondta. Rövidfilm, előadás keretében mutatják be Mikó Imrét, Tavaszy Sándort, Szabó Károlyt, Finály Henriket, Csíkszeredai Szabó Józsefet és Jakó Zsigmondot.  

Az ünnepi plenáris előadások során négy kiemelkedő szakember osztja meg tudását és  kutatásainak eredményeit: Lamm Vanda jogász, az MTA alelnöke (előadásában bemutatja, hogyan befolyásolja a globális politikai környezet a  nemzetközi igazságszolgáltatás működését; Tigyi Gábor lipid biokémikus,  kutatóprofesszor (előadásában  a rákos sejtek elleni immunválaszt vizsgálja, betekintést nyújtva, hogyan segíthet az  immunrendszer a daganatos betegségek leküzdésében); Szász Levente, a BBTE rektorhelyettese (hogyan hat a digitalizáció és az Ipar 4.0 a vállalati  teljesítményre, melyek a kihívások); Tapasztó  Levente fizikus (bemutatja az  anyagtudomány legújabb eredményeit, különös tekintettel az atomi rétegű mesterséges kristályokra, amelyek alapjaiban változtathatják meg az anyagokhoz való hozzáállásunkat). 

Amint megszokhattuk, a tudománynapi rendezvény kiemelt része a gr. Mikó Imre-emléklapok  átadása a jelentős oktatói és kutatási tevékenységek elismeréseként, az EME-ben zajló tudományos, szakmai munka támogatásáért, ugyanakkor a MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottság díjainak átadására is a közös plenáris  rendezvényen kerül sor – mondta Bitay Enikő. A díjátadás ünnepi hangulatát kiskoncert emeli: Peter Willek – Tisztelgő induló (az Erdélyi Múzeum-Egyesület alapítására, 1856), Dimitrij Sosztakovics –  Három romantikus darab, közreműködik Miklós Noémi (zongora), Simó Sarolta és Sófalvi Emese (hegedű). 

Bitay Enikő kiemelte, hogy a péntek délutáni plenáris előadások megtartására ez alkalommal is fiatal erdélyi kutatókat kértek fel különböző szakterületekről, azzal a céllal, hogy kutatási  eredményeiket minél szélesebb körben terjesszék, tudományos  kapcsolatokat alakítsanak ki, láthatóvá és ismertté váljanak az erdélyi és magyar tudományosság  palettáján. Előadnak: Szabó Zoltán-István gyógyszerész docens (Marosvásárhelyi  Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem); Pop Rebeka-Anna kutató (BBTE Közgazdaság és Gazdálkodástudományi Kar); Veress Nóra-Csilla geográfus  és területfejlesztési szakember (BBTE Földrajz Kar); Izsán Csaba történész (Jakó Zsigmond Kutatóintézet); Marton László diabetológus rezidens orvos (az Erdélyi Rezidens  Orvosok Szövetségének elnöke); Szász István Szilárd, a BBTE Újságírás és Digitális Média Intézetének társult oktatója; Farkas Attila erdőmérnök (Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Kar); Nagy Örs, a Kolozsvári Műszaki Egyetem doktorandusza. (A MTNE rendezvénysorozatairól az EME honlapon lehet tájékozódni, https://eme.ro/mtne2024  )