Az évadnyitón csoportosan és egyénileg is látogatható volt a Duna-Ház, amelyik ezúttal is színvonalas és ingyenes programokkal tárta ki kapuit a nagyközönség előtt.
Az esemény 13 órakor, az úgynevezett családi udvarban kezdődött Zámborszky Eszter mesemondó, mesepedagógus előadásával. A király nyulai című interaktív mese és játék során a gyerekek átélhették, hogyan állta ki a főhős kisfiú a király által felállított próbatételt, hogy elnyerje a világszép királykisasszony kezét.
Az iskolakezdésre hangoló kézműves foglalkozások, amelyeket a kolozsvári MókaTár (Hoch Zsófia, Lakatos Eszter, Péter Orsolya, Varga Enikő) illetve Szakács Mária, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium óvónője tartottak, mintegy ötven gyerek számára nyújtottak kreatív kikapcsolódást. Közben párhuzamos helyszíneken népi és ügyességi játékokkal, csapatjátékokkal, ún. „óriás társassal” és az elmaradhatatlan arcfestéssel várták a kicsiket és nagyokat, előbbiek a magyarlapádi Csegely Zenekar jóvoltából élő zenekarral kísért gyerektáncházban is részt vehettek.
Aki a vidám forgatagban egy kis szusszanásra vágyott, megnézhette a Szent Korona kiállítást és a koronázási ékszerek pontos másolatát a Duna-Ház korona-szobájában, de az épp véget ért élményfestő táborban készült alkotásokat is az előadóteremben. A közmédia népszerű mesefilmjeiből és a Legendárium sorozat epizódjaiból is válogatást láthattak az érdeklődők.
A színpadi produkciókra 16 órától került sor a Duna-Ház előtt, amelyeket köszöntőbeszédek előztek meg. A műsor házigazdája Zudor Imola, az intézmény programszervezője volt, aki elmondta: a Duna-Ház, a Duna Médiaszolgáltató erdélyi közösségi házának évadnyitóján vidám forgataggal, változatos programokkal igyekeztek emlékezetessé tenni az utolsó nyári szabadnapokat.
A közönséget továbbá Csécs Márton torockói unitárius lelkipásztor, a Kolozs-Tordai egyházkör esperese és Deák-Székely Szilárd Levente polgármester köszöntötte, mindketten a Duna-Ház kiemelt szerepét méltatták. Zudor Imola programszervező megköszönte a lelkész „áldozatos, kreatív, értő és empatikus jelenlétét a Duna-Ház életében, programjaink szervezésében és kivitelezésében”, illetve a polgármesterrel való „sokéves, hatékony együttműködést”, hozzátéve: bízik abban is, hogy a régóta dédelgetett közös tervük, a sakk-klub is megvalósul ebben az évadban. Zudor Imola üdvözölte továbbá a tordai Jósika Miklós Elméleti Líceum igazgatóját, Józan Erzsébet történelemtanárt és az iskola pedagógusait, akik sokszor a szabadidejükben hozzák el diákjaikat a Duna-Ház rendezvényeire.
A fellépések sora Zámborszky Eszter meglepetés-produkciójával kezdődött – ő a magyar népmese egyik legsokoldalúbb, legkreatívabb előadója, aki mesepedagógus és alkotóművész is egyszemélyben, egyszersmind a Duna-Ház két népszerűprogramjának, a mesés élményfestések és a mesetorna sorozatoknak az ötletgazdája is.
A hangulatteremtő mesemondást követően az egyre népszerűbb, helyi tagokból álló, többgenerációs Torockói Fúvószenekar könnyed, nyári dallamokkal szórakoztatta a nagyérdeműt. Az egykori, Sebes Pál rektor által alapított Torockói Rezesbanda utóda tizenhét évvel ezelőtt alakult újra, igen érdekes körülmények között: egy kolozsvári vasutas zenekartól örökölték a hangszereiket, amelyek eredetileg régi torockói hangszerek voltak, így azok tulajdonképpen „hazataláltak” – ezeken kezdtek el teljesen az alapoktól tanulni és játszani. Céljuk főként az együtt zenélés, a közösségi élmény megélése a zenén keresztül.
A Magyarlapádi Hagyományőrző Néptáncegyüttes gyermek és ifjúsági tagozata magyarlapádi táncokat adott elő, a Csegely Zenekar kíséretével. A táncegyüttes három évtizedes kiemelkedő teljesítményét Tóth Bence Petőfi-programos ösztöndíjas méltatta, rámutatva: minden generáció igyekszik ellesni a mozdulatokat az idősebbektől és magukra formálni azokat. A Csegely Zenekar 2019-ben alakult, azzal a céllal, hogy a fiatalabb generáció is továbbvigye a falu többszáz éves zenei hagyományát. Helyi idősebb zenészek tanítványaiként sikerült elsajátítaniuk a saját, helyi értékeket, majd Nyitrai Tamás, a Tokos és a Katlan zenekarok segítségével fejlesztették tudásukat, más erdélyi tájegységek zenéjével is megismerkedve.
A közönség vastapssal jutalmazta a négyszeres Aranypáva Nagydíjas Sárándi Férfi Dalárdát is, amelyik erre az alkalomra állított össze két vidám dalcsokrot. A gazdag magyar népdalhagyományt népszerűsítő együttes törekszik minél színesebb, hitelesebb képet adni a régi paraszti élet dalolási alkalmaiból, legyen szó katonai, summás, lírai vagy pásztordalokról. A közös éneklés lélekerősítő, közösségépítő szokását is feleleveníti az életvidám csapat, amelyik 2010-es megalakulása óta szép sikereket aratott az anyaországban és erdélyi körútján is. Vezetőjük, Gyönyörű Zsigmond táncos vőfély, 2016-ban kiérdemelte a Magyar Kultúra Lovagja címet, nemrégiben pedig Beke Pál-díjat kapott a Nemzeti Művelődési Intézettől.
Az évadnyitó sztárvendége a Kiss Kata Zenekar volt (Kiss Kata ének, Bikics Tibor billentyű, Kovács Dániel basszusgitár, Nagy Dóra hegedű, Bikics Borsa gitár, Eisenhoffer Péter dobok, Dudás Zita néptánc, Juhász László néptánc). A népszerű zenekart a Duna-ház a következőképp konferálta fel: „Régi tervünk valósul meg a 15 éves Kiss Kata zenekar fellépésével. Az együttes egyedi módon ötvözi a magyar népzenét a modern irányzatokkal. A pop, rock és a jazz stílus jól megfér előadásukban a magyar népi kultúra gazdag örökségével, tiszteletben tartva a népzene tisztaságát. A zenekar küldetése a kortárs zenei életben a nemzeti identitástudat és a magyarság megtartó, összetartó érzésének erősítése az anyaországban és az egész Kárpát-medencében. Legutóbbi, Magyarból Jeles c. kiadványuk bekerült az oktatási segédanyagok közé, mintegy 45 ezer példányban van már jelen a Kárpát-medence oktatási intézményeiben”. A zenekar fellépését a Mezőkövesdi Matyó Néptáncegyüttes táncosai színesítették, akik a koncert alatt igyekeztek táncra perdíteni a közönséget és megtanítani a néptánc alaplépéseit is.
Az új évad kínálatáról Zudor Imola, a Duna-Ház programszervezője, az alábbiakat nyilatkozta: „A Duna-Ház programjait a korszerű hagyományőrzés szellemében tervezzük. Az új évadban a már jól bevált hiánypótló sorozatok, a rendhagyó történelemórák és mentálhigiénés sorozat, a készségfejlesztő gyermek- és ifjúsági programok, a pedagógus-képzések és hagyományőrző alkotóműhelyek mellett több újdonsággal is készülünk. Mivel idén 10 éves a Duna-Ház, rendhagyó részekkel, különleges változatban tér vissza néhány korábbi sikeres sorozatunk. Népszerű előadóink kicsit más minőségben, más típusú előadásokkal érkeznek ebben az évadban. Az egyik legsikeresebb, utólag legtöbbet emlegetett programunk a dalszövegíró workshop volt két évvel ezelőtt, ami a tervek szerint az őszi időszakban visszatér. Ennek során a három nap alatt a környéki iskolákból érkező gyerekek megírnak egy közös dalt és készítenek belőle egy videoklipet. Hidán Csaba történész, a rendhagyó történelemórák sorozat előadója, Torockó és térségének azokat a legendáit, mondáit, mítoszait gyűjtötte egybe elképesztő szaktudással, helyismerettel és lelkesedéssel, amelyeknek van történelmi alapja. Fantasztikusan érdekes történelmi kuriózumokat, összefüggéseket, részleteket világít meg az előadásában, Torockó legendáriumának a felidézésével” – tájékoztatott. „A nem is túlságosan távoli jövőben, az adventi időszakban pedig nagyszabású ünnepi programsorozatot tervezünk, amiben szintén a népi kultúra találkozik a legújabb művészeti irányzatokkal. Erről viszont még nem árulnék el többet, hadd legyen majd meglepetés. Szeretettel várunk tehát kicsiket és nagyokat a Duna-Ház további programjaira! Ezekről a honlapunkon és a Facebook-oldalunkon lehet részletesen tájékozódni”– összegzett Zudor Imola programszervező.