ENSZ-klímacsúcs: „az emberiség vagy együttműködik, vagy elpusztul”

ENSZ-klímacsúcs: „az emberiség vagy  együttműködik, vagy elpusztul”
Több, mint száz állam- és kormányfő részvételével zajlik az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének 27. éves ülése (COP27) az egyiptomi Sarm-es-Sejkben. Románia képviseletében Klaus Iohannis államfő vesz részt a rendezvényen, számolt be az Agerpres hírügynökség. A klímacsúcson számos nemzetközi szervezet, a civil társadalom, az akadémiai és az üzleti szféra is képviselteti magát. António Guterres ENSZ-főtitkár a COP27 megnyitóján kijelentette: a globális felmelegedéssel, illetve annak egyre fokozódó hatásaival szemben az emberiség két dolog közül választhat: együttműködik vagy elpusztul.

ÖSSZEFOGLALÓ

Abdel Fattah el-Sisi egyiptomi államfő a megnyitón kiemelte: véget kell vetni az orosz-ukrán háborúnak, mivel az egész világ szenved miatta. Arra kérte a világ vezető politikusait, „sürgősen intézkedjenek” azt illetően, hogy tisztázni lehessen a módozatokat a CO2-kibocsátások csökkentésére. „Nem lehet tovább tétlenkedni, nem veszíthetünk több időt, lépni kell a jövő nemzedékei érdekében” – mondta az egyiptomi elnök.

„Szolidaritás vagy kollektív öngyilkosság” – vázolta fel a lehetőségeket beszédében az ENSZ-főtitkár. António Guterres ismételten arra szólított fel, hogy a fejlett és a fejlődő országok kössenek kollektív szolidaritási megállapodást annak érdekében, hogy véget tudjanak vetni a szénerőművek építésének és a fosszilisenergia-függőségnek, illetve mindenki hozzájusson megfizethető és fenntartható energiaforrásokhoz.

Guterres kiemelte: elfogadhatatlannak, botrányosnak és rombolónak tartja azt, hogy más válságok, például az ukrajnai háború a „második helyre” szorította vissza az éghajlatváltozás elleni küzdelmet. „A pillanatnyi válságok nem lehetnek kifogások arra, hogy visszaforduljunk” – hangoztatta, megjegyezve, hogy a Föld éghajlata szempontjából még mindig „a pokolba vezető autópályán robogunk, és a lábunk változatlanul a gázpedálon van”. „Éppen vesztésre állunk az életünkért folytatott küzdelemben” – emelte ki az ENSZ-főtitkár.

António Guterres kiemelten felhívta a figyelmet arra is, hogy sokkal többet kellene segíteni a legsebezhetőbb országoknak, amelyek már súlyos károkat szenvedtek el a klímaváltozás okozta szélsőséges viharok, áradások és szárazságok miatt.

Az egyiptomi klímacsúcs napirendjén olyan témák szerepelnek, mint az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, a klímaváltozás miatti károk és veszteségek kérdése, a technológiafejlesztés és -átadás vagy a nemek közötti egyenlőség az éghajlatváltozás kontextusában. 

A COP27-csúcs keretében Klaus Iohannis több olyan találkozón vesz részt, amelyeken a kutatás és az innováció előmozdításáról tárgyalnak majd az éghajlatváltozással kapcsolatos fellépés, az élelmezésbiztonság, a sebezhető közösségek, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás és a klímaváltozással kapcsolatos vészhelyzetekre való hatékony reagálás kapcsán.

Az államfő ugyanakkor Petr Fiala cseh miniszterelnökkel közösen elnököl majd egy, az éghajlatváltozással kapcsolatos oktatás előmozdításáról szóló rendezvényen is.

A Digi 24 összegzése szerint Klaus Iohannis a klímacsúcs előtt közölte: Románia klímasemlegesség iránti uniós elköteleződést képviseli Egyiptomban. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter a digi24-nek nyilatkozva azt emelte ki: Európa élen jár a klímaváltozás elleni küzdelemben, és az unió elvárja, hogy a világ többi vezetői is csatlakozzanak ezekhez a törekvésekhez.

A vg.hu összeállításában arra hívta fel a figyelmet, hogy míg korábban a klímaváltozásról szóló csúcstalálkozók a folyamat megállítását helyezték középpontba, az egyiptomi Sarm es-Sejk-i értekezleten már az elszenvedett veszteségek és károk kérdése is napirendre kerül; erre ugyanis az iparosodott országok részéről mindeddig kevés hajlandóság mutatkozott.

Az idei klímacsúcsnak a hőmérsékleti rekordok, a régóta nem látott aszályok és árvizek kifejezetten nagy súlyt adnak. A Meteorológia Világszervezet vasárnap közzétett jelentése szerint a bolygó hőmérséklete idén 1,15 fokkal lehet magasabb az iparosodás előtti átlagnál. A jelentés szerint nem sikerül a hőmérséklet emelkedésének mértékét a kitűzött másfél fok alatt tartani az évszázad végére – írta a Bloomberg. 

Borítókép: Illusztráció

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Legkevesebb 18 ember meghalt egy ENSZ-létesítmény elleni izraeli támadásban a Nuszeirát menekülttáborban, a Gázai övezet középső részén. Az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynöksége (UNRWA) közölte, hogy hat munkatársuk is áldozatául esett az izraeli légicsapásnak, amely az általa üzemeltetett iskolát érte Gáza középső részén, tájékoztat honlapján a BBC.
Külpol