Ligia Deca miniszter a szavazás előtti felszólalásában az oktatási törvénycsomag jelentőségét hangsúlyozta. Mint mondta, a szaktárcának az érdekelt partnerek közreműködésével sikerült egy kiszámítható intézkedéseket tartalmazó, koherens reformcsomagot kidolgoznia, amelyet a teljes kormánykoalíció felvállalt.
"A romániai oktatási rendszernek minden támogatásra szüksége van. A tanárok mai tiltakozása is ezt támasztja alá. A szakszervezeti szövetségek képviselőivel folytatott tegnapi tárgyalásokon világossá tettük, hogy mi is ugyanazt akarjuk" - fogalmazott Deca. Hozzátette, az oktatási tárca vezetőjeként mindent meg fog tenni azért, hogy a tanári szakma és a tanárok munkája megbecsülésnek örvendjen.
Deca kiemelte, hogy a közoktatási törvény tervezetét alaposan megvitatták, a parlament elé terjesztett változat kollektív erőfeszítés eredményeként született meg, amelyhez emberek ezrei járultak hozzá önkéntes alapon.
A képviselőház oktatási bizottságának elnöke, Natalia Intotero ismertette az alsóházban elfogadott főbb módosító javaslatokat. Ezek közé sorolta azt, amelyik előírja, hogy 2030-ig valamennyi oktatási intézményben működnie kell orvosi és fogorvosi rendelőnek. Egy másik előírás szerint a szülők hozzájárulásával térfigyelő kamerákat szerelnek fel az osztálytermeket. Rendelkezik a törvény a fegyelmi vétséget elkövető tanulók és tanárok esetében alkalmazandó szankciókról is, illetve biztonsági intézkedéseket ír elő tűz, földrengés vagy balesetek esetére.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bejelentette, hogy nem támogatja a tervezetet, és ellene szavaz.
A törvényjavaslatról első házként szavazott a képviselőház, a végső döntés a szenátusé.
A Tanulók Országos Tanácsa (CNE) arra kéri a szenátus tanügyi bizottságát, hogy a közoktatási törvény tervezetének felsőházi megvitatásakor törölje a jogszabályjavaslatból a diákok kizárására vonatkozó előírást. Állásfoglalásában a diákszervezet riasztónak nevezte a képviselőház tanügyi bizottságában elfogadott módosító indítványt, amely szerint a gyerekek súlyos fegyelmi vétség esetén kizárhatók az iskolából. Emlékeztettek arra, hogy ezt az előírást eredetileg az oktatási minisztérium sem támogatta.