Natalia Intotero, a képviselőház tanügyi bizottságának elnöke a sajtónak nyilatkozva közölte: a korábbi egyeztetésen nem észlelte, hogy a tanügyminiszternek kifogásai lennének e téma kapcsán, de a csütörtöki ülésén a minisztérium képviselője kifejtette, nem tudja megmondani, hogy a tárca támogatja vagy sem az egyházak javaslatát.
Az ülés berekesztése előtt a szakbizottság a "sokszínűség" meghatározásának módosítására vonatkozó javaslatot fogadta el, amit a szociáldemokrata frakció nyújtott be. Eszerint a „sokszínűség a különböző kulturális, etnikai és vallási szempontok, az érzékenység és az empátia tiszteletben tartását és megbecsülését, valamint az egyéni és kollektív önkép erősítését és fejlesztését” jelenti. A kormány által benyújtott eredeti változatban a vallási szempontok helyett az identitási szempontok kifejezés szerepelt a meghatározásban.
Súlyos esetekben a diákok kizárhatók az iskolából
A kormány által beterjesztett jogszabályjavaslat tiltotta a tanulók kizárását, a bizottsági ülésen elfogadott módosítás szerint azonban mégis lehetővé válhat a tanulók kizárása az iskolai fegyelem súlyos megsértése esetén. Eszerint a diák kizárása csak olyan fegyelmi eljárás lefolytatása után rendelhető el, amelyik szavatolja a védelemhez és a fellebbezéshez való jogot.
Ligia Deca tanügyminiszter a sajtónak elmagyarázta: a kizárás nem jelenti azt, hogy a gyerek nem iratkozhat át egy másik iskolába, miután megfelelő segítséget kap a viselkedésének korrekciójához. A tárcavezető érvei szerint ezt a szankciót más uniós országok oktatási rendszerében is alkalmazzák, és Romániában is szükséges a bevezetése, tekintettel az elmúlt hónapokban tapasztalt iskolai erőszakra.
Deca szerint a közoktatási törvény végrehajtását szabályozó kormányhatározat előírásait figyelembe véve dől majd el, hogy egy kizárt diákot beírathatnak-e még ugyanabban a tanévben, vagy meg kell várni a következő tanévet.
A bizottság pénteken több más módosító javaslatot is elfogadott. Az egyik szerint az óvodák és bölcsődék legkevesebb 140 fős gyermeklétszámmal működhetnek majd, szemben a kormány tervezetében javasolt 150 fővel.
Vitát váltott ki az otthonoktatás
Vitát váltott ki a PSD-nek az a javaslata, hogy a törvény tegye lehetővé az otthonoktatást, de a tanügyminiszter elutasította ezt az indítványt.
Elfogadtak egy olyan módosító javaslatot, amely szerint az oktatási intézményekben az orvosi rendelő mellett fogorvosi és logopédiai rendelő is működni fog. A javaslat szerint e rendelők mellett minden egyes iskolának rendelkeznie kell iskolai tanácsadási rendelővel, könyvtárral, több tantárgyat kiszolgáló laboratóriummal, öltözővel és illemhellyel ellátott tornateremmel és/vagy szabadtéri sportpályával. Emellett minden iskolában biztosítani kell az internethez való biztonságos hozzáférést.
Hittan, mint választható tantárgy?
Natalia Intotero bizottsági elnök nem tartja kizártnak, hogy a hittan is egyike lesz a választható érettségi tantárgynak. A szociáldemokrata politikus bizottság csütörtöki ülése a sajtónak kifejtette: a hittan ugyanolyan tantárgy, mint az összes többi, amit a diákok a szaktantárgyak mellett tanulmányoznak, ezért javasolta pártja, hogy választható érettségi tantárgy lehessen.Elfogadták azt is, hogy a vállalatok a hatályos törvény rendelkezéseivel összhangban részmunkaidőben foglalkoztathatják a 16. életévüket betöltött tanulókat, akik számára az így végzett munka a szakiskolában kötelező gyakorlati képzéssel egyenértékű.
Egy másik javaslat szerint a diákok gyakorlati oktatását biztosító vállalatok ösztöndíjat nyújthatnak a tanulóknak, ugyanakkor a képzéssel járó költségekhez is hozzájárulhatnak. A helyi közigazgatási intézmények is finanszírozhatják a duális képzést, hozzájárulhatnak a beruházások, a szakmai képzések költségeihez, ösztöndíjat nyújthatnak.
Az egyik módosítás szerint az óvodák és bölcsődék legkevesebb 140 fős gyermeklétszámmal működhetnek majd, szemben a kormány tervezetében javasolt 150 fővel.
A pénteki vitán elfogadták azt az indítványt is, amely szerint a tanórákon kívüli oktatási tevékenységek körét a diákokkal folytatott konzultációt követően, az igényeiket figyelembe véve kell kialakítaniuk az iskoláknak.
A sajátos nevelési igényű gyerekek nevelését biztosító előkészítő osztályokba azokat a gyerekeket lehet beíratni, akik a beiratkozás évének augusztus 31-éig betöltik a 8. életévüket. A szülők vagy gyámok írásban kérhetik sajátos nevelési igényű, 6-8 éves gyerekük felvételét az előkészítő osztályokba is.
A bizottság azt a módosító javaslatot is megszavazta, amely kimondja, hogy a bölcsődék és az óvodák a közoktatási rendszerhez tartoznak, és a 3 hónapos és 3 éves kor közötti, illetve az óvodáskorú gyermekek számára integrált nevelési szolgáltatásokat biztosítanak, valamint éves kiértékelőt készítenek fizikai fejlődésükről, a kognitív és szocio-emocionális készségeik alakulásáról.
A technológiai vagy szakosztályokban a gyakorlati képzés megszervezhető az oktatási intézményben vagy vállalatoknál, közintézményekben, sportintézményekben, amelyekkel az iskolának szerződése van, de akár külföldi szervezeteknél is az európai uniós programok keretében - írja elő egy másik elfogadott javaslat.