Balogh Andor, a Clarfon SA, hallókészülék beültetésével foglalkozó szakember, néhány, a hallás jelentőségével kapcsolatos kérdésre válaszol:
Mi a halláscsökkenés (hipoakuzia) és hogyan fedezhető fel ?
A hallás fokozatos elvesztését hipoakuziának nevezzük. Érintheti társadalmi életünket, lelkiállapotunkat, elszigetelődhetünk embertársainktól, depressziót válthat ki és megnehezítheti napi teendőink elvégzését. A jól halló személy boldogabb, társadalmi környezetéhez jobban alkalmazkodik, aktívabb. A halláscsökkenés kiszűrése hallásmérő készülékkel (audiméterrel) történik. Más próbalehetőségek is vannak, de ez említett a leginkább használt módszer. Az utóbbi években a Clarfon aktív részese azoknak a társadalmi kampányoknak, melyeknek célja a hallás fontosságának tudatosítása, biztosítva mindenki számára a hallás FELBECSÜLÉSÉT vagy a DÍJMENTES TESZTET.
Mi a hipoakuziás betegek átlagéletkora?
A visszafordíthatatlan halláskárosodás megállapításakor az évek folyamán az átlagéletkor állandó csökkenését figyelték meg. Régebben a hipoakuzia az idős korra jellemző bántalom volt, napjainkban viszont egyre több fiatalkorúnál jelentkezik hallásprobléma. Olyan tényezők, mint a stressz, bizonyos antibiotikumok orvosi javallat nélküli használata, zenehallgatáshoz vagy telefonbeszélgetéskor fejhallgató használata, a halláscsökkenés megjelenését idézik elő a lakosság egyre fiatalabb rétegeiben. A maradandó hipoakuzia megállapítása pedig hallókészülék használatát vonja maga után.
Hogyan védjük hallásunkat?
Zaj esetében három fontos dologra figyeljünk: mennyire erős a zaj, milyen hosszas és mennyire közeli. A zene erősségét őrizzük meg elfogadható szinten, főleg fejhallgató használatakor. Hogyan ismerjük fel, hogy a hangerő túl nagy? Egyszerűen. Ha a melletted lévő személy hallja az általad fejhallgatóval hallgatott zenét, jel arra, hogy a hangerősséget halkitanod kell. Minden órányi zenehallgatás után tarts öt perc szünetet, azért, hogy hallásod helyrehozd. Tanulmányok bizonyítják, hogy a zajos közegben eltöltött időtartamnak éppen olyan jelentősége van, mint a hangerő intenzitásának.
Minden órányi zenehallgatás után tartsunk öt perc szünetet
Ha hallásuk gyengülését veszik észre, keressék fel mielőbb az orvost. Minden késedelem súlyosbíthatja a helyzetet, sőt, a hallás teljes elvesztéséhez is vezethet. Az orvos/audiológus szakvéleményét is ki kell kérni abban az esetben is, ha napi hangszennyeződés-ártalomnak vannak kitéve, például ha gyárban vagy repülőtéren dolgoznak. Ezek a zajok jóvátehetetlenül károsítják a hallást, a legjobb védekezési módokat pedig az orvos/audiológus tanácsolhatja.
Hallásuk tesztelésére valamint azért, hogy a Clarfon májustól érvényes ajánlatában részesülhessenek - azaz : 1 évig INGYENES elemek biztosítása a hallókészüléket igényelő páciensek számára -, VÁRJUK Önöket az I.P. Voitesti utca 2-4 szám, 8-as lakrész alatti Clarfon rendelőben. Telefon: 0731-600.614, 0264-434.150
(X)