
Ez az április tényleg a bolondját járatja velünk. Értem én, hogy a tél még egy utolsó nagy bulit lenyom, mielőtt álomba szenderülne, de most már igazán abbahagyhatná. Ha nem vigyáz, még a végén teljes züllés lesz belőle. Ifjú koromban is volt, hogy áprilisban havazott, de olyanra nem emlékszem, hogy egyik nap pólóban jártam az utcán, és másnap reggel a jeget kellett lekaparnom az autóm ablakáról. S nem csupán azért, mert akkor nem volt még autóm. A hideg-meleg rapszodikus váltakozása megviseli az idősek szervezetét, a gyermekek esetében pedig elég erős betegségkockázat-növelő hatása van. De gondoljon az időjárás, amit akar, én bizony elhatároztam, hogy tavasz van, és annak megfelelően végzem a dolgomat, legfeljebb kicsit jobban felöltözöm.
Egy tavaszi salátával érkezem tehát, ami friss zöldségeket tartalmaz, ugyanakkor laktató, tápláló, és teli, de teli van vitaminokkal. Az alapját a jó öreg hajdina adja, amit gyakran a gabonák között emlegetnek, pedig a keserűfélék családjába tartozik. Végeredményben nem kell csodálkoznunk, hogy bekerült a gabonák közé, mert teljesen gabonaként viselkedik, a konyhában is ugyanúgy használjuk. A gluténérzékenyek nagy örömére, mivel glutént sem tartalmaz, ők is fogyaszthatják. Az angol elnevezése még megtévesztőbb, „buckwheat”-nek nevezik, ahol a „wheat” búzát jelent, ezért valóban sokan gondolják azt, hogy a hajdina nem más, mint az egyik gabonafajta.
Tápértékét jellemzően szénhidráttartalma adja, de a gabonákkal ellentétben rosttartalma igen magas. Magas a kalcium- és a magnézium-, sőt a káliumtartalma is. Emellett igen értékes alapanyag E, B1 és B2 vitamintartalma miatt.
Készíthetünk belőle kását, köretet, főzhetjük levesbe, vagy használhatjuk saláta alapanyagaként is. Ez alkalommal most ezt fogom tenni. Finom, tápláló, laktató salátát készítettem, amit lehet köretként vagy könnyű ebédként fogyasztani.
Hozzávalók:
250 g hajdina
két marék rukkola
1 marék dió
100 g feta sajt
1 szál zöldhagyma
2 retek
2 uborka
Az öntethez:
300 g natur joghurt
1 citrom héja
1 ek. citromlé
kevés só
avokádó a tálaláshoz
Elkészítés:
A hajdinát egy evőkanál olívaolajon kicsit megpirítom, felengedem zöldséges alaplével (lehet kockából is), és tíz perc alatt puhára főzöm. Ha marad folyadék rajta, leszűröm, hűlni hagyom. Ez idő alatt a rukkolát megtisztítom, az uborkát és a retket vékony szeletekre, a hagymát apró karikákra vágom, majd elkészítem az öntetet. A joghurtot összekeverem a lereszelt citromhéjjal, a sóval és citromlével. Legutolsó lépésként az avokádót is szeletekre vágom.
Ezt a salátát szerencsésebb összekeveretlenül tálalni, sokkal szebb, mutatósabb lesz így, majd mindenki összekeveri magának a tányérjában.
A tányér legaljára tehát a hajdina kerül, megszóróm hagymakarikákkal, dióval, ráhalmozom a sajtot, majd egy nagyobb kör formájába rácsorgatom a joghurtot, legvégül pedig ráhalmozom a rukkolát. A tányér szélére állítom a retek-, uborka- és avokádószeleteket.

Nagyon mutatós és ízletes fogást kapunk, a hajdina dióhoz hasonuló íze jól talál a valódi dió ízéhez és ropogósságához, a rukkola, az uborka és a retek üde tavaszi hangulatot áraszt, a citromos joghurtöntet pedig új dimenzióba emeli az egész összeállítást. Ritkán történik meg, hogy az öntet ekkorát változtasson a salátán. Egyik legegyszerűbb öntet, amivel valaha találkoztam, de minden bizonnyal gyakran bevetésre kerül majd (más saláták esetében is), mert elképesztően finom tud lenni. Hihetetlenül izgalmas, ahogyan két, önmagában nem túl különleges elem, jelen esetben a saláta összetevői és az öntet találkozása teljesen új, külön életet élő, fogást eredményez. A puha hajdinaszemek, a retek és az uborka ropogós frissessége, a sajt sóssága és a citromos joghurt üdesége, a rukkola és a hagyma fűszerezése gyönyörűen összefonódik az avokádó krémességével. Az alkotóelemek kerek egésszé alakulnak, megtartva mégis egyéniségüket. Mutatós, igen ízletes, laktató, gyorsan elkészíthető, elronthatatlan saláta.