A rettenthetetlen pizzafutár

A rettenthetetlen pizzafutár
Világéletében szeretett volna egy bengosz bringát, olyat, amivel szöktetni lehet, meg kéz nélkül pedálozni, farolni és miegymást. Az első egy totálra lehurbolt felnőtt drótkecske volt, férfibicikli, alig érte fel, s ahogy taposta, a bicaj ide-oda dőlingélt (esett is nagyokat, plezúr és foltok, egy durva ficam, meg az utcabeli kortársak gúnyolódása, hangos röhécselése – a tandíj rövidre fogott összegzése). Tizenévesen már eljárt rendszeresen nyári idénymunkára, és két szezon alatt összejött a zseton egy ószerről szervált bicóra. Osztálytársai nagyrészt szülinapra, konfirmálásra kaptak vadiúj cangákat, de nem irigyelte őket: tudta, hogy az övé különleges, nyolcheti melójába került, meg kétesztendőnyi várakozásba.

Líceumban már az osztálykirándulásokon kiderült, hogy nemcsak neki van a legizmosabb vádlija, de a tüdeje is jobban bírja például a kaptatókat, vagy a hosszú egyenes sprinteket; nem kivagyiságból hagyta le társait egy-másfél utcahosszal, neki természetes volt a ritmus, amit magának diktált önszántából és élvezetből. Szinte természetes volt, hogy a tornatanár beajánlotta egy klubhoz valami előválogatás-féle alkalmával. Előbb a bővített keretben, majd az állandó csapatban nyomta ifiként a kilométereket, napi átlagban harminc-negyvenet. Aztán jött az a rusnya válogató, hogy akkor feljebb léphetne az országot képviselő teambe. Esős-nyálkás pályán tekertek, és a szerpentines ereszkedőn az egyik kanyarban kicsúszott a keró alóla, s hogy a mellette suhanókat óvja a bukástól, félig oldalazva a kerékpárt messze lökve csúszott le az úttestről. A korláthoz vágódott, és bal kulcscsontja élesen reccsent az impaktustól.

Most is fájlalja ilyenkor, ha az idő változik (ez a márciusi hideghullám azért elmaradhatott volna – morfondírozik, miközben termoszos  teája fölé hajol). Áll a kifőzde kijáratánál, az eresz alá tolt bringának támaszkodva, és várja a rendelést. Tegnapelőtt még tolongtak a cégnél, most másodmagával maradt. Azt mondják, nem sokáig. Most mindent lezárnak. „Na, majd neten tálalnak nekik” – és köröz a bal karjával egyet, hogy a zsibbadás oszoljon. Ő pedig aláírt, hogy hát saját felelősségére folytatja, meg hogy betartja az összes béna és túlzó előírást, meg azok felülírását. Mert szeret tekerni, taposni, belehúzni. Az egyre üresebb utcákon most övé a pálya. Kiélheti a pillanatot, melyről sejti valahol suttyomban, hogy nem tarthat soká.

                  

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Máskép(p)
Amerikai elnökök elleni agresszióból kijutott alaposan az Egyesült Államok történelme során: Trump a hetedik a sorban; az ország fennállásától számolt 248 év alatt elkövetett 8 (Henry Ford életére 1975 szeptemberében kétszer is rátörtek) támadás 31 éves átlagot ad ki. Magyarán, egy elméletileg átlagolt séma szerint egyetlen emberöltőnyi időszakra két Fehér Ház elleni fegyveres cselekedet jutna. A glóbuszon bizonyára vannak vidékek jócskán, ahol az ilyen jellegű statisztika komorabb következtetéseket eredményez, de az előbb vázolt adathalmaz is elgondolkodtató frekvenciájára utal a politikai indíttatású erőszaknak.
Máskép(p)
Pár hét leforgása alatt immár a második politikai vezetőellen követnek el merényletkísérletet. Robert Fico szlovák miniszterelnök után Donald Trump amerikai republikánus elnökjelöltön volt a sor. Vajon ki következhet? – fogalmazódhat meg sokakban a kérdés, noha a két említett támadás között nincs semmilyen közvetlen összefüggés.
Máskép(p)